Kendi Evime Konut Kredisi Çekebilir miyim?

30.09.2015 Güncelleme: 02.02.2017
Kendi Evime Konut Kredisi Çekebilir Miyim?

Mehmet Bey’in Sorusu

Tapusu bana ait olan evimin üzerine konut kredisi çekmek istedim. Fakat banka bana konut kredisi çekemeyeceğimi ancak evimin üzerine ipotek konularak kredi çekebileceğimi söyledi. Fakat kredinin vadesinin en fazla 48 ay olabileceğini söylediler ve faiz oranını da konut kredisinden daha yüksek olarak sundular. Benim sorum, konut kredisi çekebilme şansım var mı? Veya ipotekli krediyi 48 aydan fazla çekebilir miyim?

Cevap:

Kendi eviniz üzerinden kredi çekmeniz aslında mümkün. Ancak bu krediyi, konut kredisi olarak değil “İpotekli İhtiyaç Kredisi” olarak alabilirsiniz. Konut kredisi ise yalnızca bankaların yeni ev alımı sırasında verdikleri bir kredi türüdür. Konut kredisi, ev alımını desteklemek amacıyla verilen kredilerden alınan KKDF ve BSMV vergilerinden muaf tutularak, vadesi 360 aya kadar uzatılmıştır. Bundan dolayı kendi evinizin üzerine konut kredisi çekmeniz yasal olarak mümkün değildir. Bunun yerine nakit ihtiyacınızı karşılamak için yazının başında da belirttiğimiz gibi kendi evinizin üzerine ipotek koydurarak, ipotekli ihtiyaç kredisi çekebilirsiniz. Ayrıca ipotekli ihtiyaç kredisi de BSMV vergisinden muaf tutuluyor. 

İpotek teminatlı krediler ise ihtiyaç kredisi kapsamında olduğu için bankalarda, eğitim ihtiyaçları dışında kullanılması durumunda vadesi 48 ay ile sınırlıdır. İpotekli ihtiyaç kredisi hakkında daha detaylı bilgi almak  ve başvuru yapmak için İpotekli İhtiyaç Kredisi sayfamıza bakabilirsiniz.

Bankalar, tapusu size ait olan konutlarda sizin dışınızda birinci derece akrabalarınız için de konut kredisi kullandırmıyor. Bunun nedeni; asıl amacı ihtiyaç kredisi çekmek olup daha fazla miktardaki krediyi daha uzun vadede ödemek için konut kredisi kullanarak hile yapanların önüne geçmek.

Eğer evinizi acil bir ihtiyaçtan satacaksanız bir kez daha düşünmenizi öneriyoruz. Günümüzde bir ev kolay edinilmiyor. Konutu satmak yerine ihtiyacınız olan parayı alternatif bir yoldan bulabilir misiniz iyi düşünün. Eğer talep edeceğiniz tutar ihtiyaç kredisi ile karşılanabilecek miktardaysa bu alternatifi de değerlendirebilirsiniz."Bu yazının tüm kullanım hakları Hesapkurdu.com'a aittir. Başka mecralarda kullanılması veya alıntı yapılması ancak orjinal yazıya link verilerek referans gösterilmesi şartıyla mümkündür."

Makaleyi faydalı buldunuz mu?

4 Puan

Eski Yorumlar

| 24.05.2015 09:47

İyi günler.İpotekli konut kredisi çekmek istiyorum, tapusu bana ait olan bir eve. Fakat finansman kuruluşları  bu durumda muaf tutuldukları için 120 ay vade ile ipotek teminatlı kredi verebiliyorlar. demissiniz. Finansman kurulusları hangileri oluyor?Tesekkürler.

| 25.05.2015 09:56

Merhaba, şuanda (konut) ipotek teminatlı kredilerde 120 ay vade veren 2 tane finansman şirketi internet sitemizde mevcut. https://www.ihtiyackredisi.com.tr/ipotekli-ihtiyac-kredisi-basvurusu adresinden başvurmanız durumunda aynı gün içerisinde size dönüş yapılacaktır.

| 27.08.2015 15:10

Merhabalar benım garantı akbank topla 15.000 bın borcum var arsam var ıpoteklı para ceksem verırlermı bankalara borcumu kapatmak ıcın ıpoteklı cekmek ıstıyorm neyapmam lazım ceke bılırmıyım

| 27.08.2015 16:16

Merhaba, evet ipotekli olarak borç birleştirme kredisi kullanabilirsiniz.http://www.hesapkurdu.com/ihtiyac-kredisi üzerinden başvurmanız durumunda bankalar size aynı gün içerisinde dönüş yapacaktır.

Tüm Bankaların Kredi Teklifleri Bir Arada

Kredi Tutarı

Vade

Ev Arama Durumu

Tüm Bankaların Kredi Teklifleri Bir Arada

Kredi Tutarı

Vade

İhtiyaç Sebebi

En çok harcama yaptığınız kategoriyi seçin