HesapKurdu logo

Kendi Evime Konut Kredisi Çekebilir miyim?

Güncelleme: 20.01.2023
Yayımlama: 30.09.2015
Paylaş
İçindekiler

Mehmet Bey’in Sorusu

Tapusu bana ait olan evimin üzerine konut kredisi çekmek istedim. Fakat banka bana konut kredisi çekemeyeceğimi ancak evimin üzerine ipotek konularak kredi çekebileceğimi söyledi. Fakat kredinin vadesinin en fazla 48 ay olabileceğini söylediler ve faiz oranını da konut kredisinden daha yüksek olarak sundular. Benim sorum, konut kredisi çekebilme şansım var mı veya ipotekli krediyi 48 aydan fazla çekebilir miyim?

Mehmet Bey'in Sorusunun Cevabı:

Kendi eviniz üzerinden kredi çekmeniz aslında mümkün. Ancak bu krediyi, konut kredisi olarak değil “İpotekli İhtiyaç Kredisi” olarak alabilirsiniz. Bunun nedeni ise konut kredisinin yalnızca bankaların yeni ev alımı sırasında verdikleri bir kredi türü olmasıdır. İlgili mevzuat gereğince konut kredisi ev alımını desteklemek amacıyla verilen kredilerden alınan KKDF ve BSMV vergilerinden muaf tutulmuş ve vadesi 360 aya kadar uzatılmıştır. Bundan dolayı kendi evinizin üzerine konut kredisi çekmeniz yasal olarak mümkün değildir. Bunun yerine nakit ihtiyacınızı karşılamak için yazının başında da belirttiğimiz gibi kendi evinizin üzerine ipotek koydurarak, ipotekli ihtiyaç kredisi çekebilirsiniz. Ayrıca ipotekli ihtiyaç kredisi de BSMV vergisinden muaf tutuluyor. 


En Uygun Konut Kredisi Faiz Oranları:

*Tablodaki faiz oranları 20 bankanın "en uygun" kredi teklifine göre günlük olarak güncelleniyor.


Eve İpotekli Kredi Çekmek

Evinizi ipotek vererek ihtiyaç kredisi çekme şansınız mevcut. Bu kredinin şartları ve özellikleri ise:

  1. Evin krediye uygun şartlarını taşıması, ( bu konuda bilgi için krediye uygun ev yazımızı inceleyin.)
  2. Evin krediyi kullanacak kişinin adına olması,
  3. Krediyi kullanacak kişinin kredi notunun riskli seviyede olmaması,
  4. Kredi vade talebinin 48 aydan yukarı olmaması,
  5. Kredi kullanacak kişi evli ise ipotek verileceği için eş muavfakatnamesinin alınabilmesi,

Daha detaylı bilgiye ulaşmak ve başvuru yapmak için ipotekli ihtiyaç kredisi  sayfamızı ziyaret edin.

Yakın Akrabalar Arasından Yapılan Konut Satışlarında Konut Kredisi Kullanılamaz

Konut kredisinin ev değerinin %80'ine kadar alınabilmesi, vadesinin uzun ve faiz oranlarının genel piyasa faizlerinden daha uygun olmasından dolayı, ev alımı olmasa bile konut kredisi kullanmak için akrabalar arasında muvazaalı (danışıklı) satış işlemi yapılabiliyor. Bunun önüne geçmek için bankalara alıcı ve satıcı arasında akrabalık bağının araştırılması ve yakın akrabalık (anne, baba, kardeş, amca,hala, teyze vb.) bulunması durumunda konut kredisi verilmemesi yönünde ilgili mevzuat doğrultusunda bir talimat mevcut. Ayrıca akraba olunmasa bile muvazaalı satış işleminin anlaşılması durumunda bankalar yine kredi kullandırmıyor.

Muvazaalı (danışıklı/anlaşmalı) satış işlemlerinde konut kredisinin kullandırılmamasının nedenleri:

  • Kredi kullanım talebi finansman sağlamak olduğu için geri ödenmeme riskinin konut alımına göre fazla olması,
  • Konut kredisinden vergi alınmadığı için vergi kaybına uğranması,
  • Risk düşüklüğü sebebiyle uygun faiz oranı ile yüksek oranda konut kredisi verilmesinden dolayı bankanın zarara uğrama riskinin artması.

En Uygun İhtiyaç Kredisi Faiz Oranları:

*Tablodaki faiz oranları 20 bankanın "en uygun" kredi teklifine göre günlük olarak güncelleniyor. Ayrıca tüm bankaların faizlerine ulaşmak için ihtiyaç kredisi sayfamızı ziyaret edin.

“Bu yazının tüm kullanım hakları Hesapkurdu.com‘a aittir. Başka mecralarda kullanılması veya alıntı yapılması ancak orijinal yazıya link verilerek referans gösterilmesi şartıyla mümkündür.”

Yazar Hakkında

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu.com kullanıcıları için bilgilendirici içerikler ve hesaplama araçları hazırlayan, kredi, sigorta ve tüm bireysel finans konularında uzmanlığa sahip, araştırmaya ve bilgi doğruluğuna önem veren finansal danışman ekibi.

Hesapkurdu.com kullanıcıları için bilgilendirici içerikler ve hesaplama araçları hazırlayan, kredi, sigorta ve tüm bireysel finans konularında uzmanlığa sahip, araştırmaya ve bilgi doğruluğuna önem veren finansal danışman ekibi.

Yazara Soru Sor
Hesapkurdu logo

Copyright © 2023 BHL Turkey Teknoloji A.Ş.
Tüm Hakları Saklıdır.
Sigorta aracısı Koalay.com, Hesapkurdu.com iştirakidir.
Merdivenköy Mah. Bora Sok. Nidakule
Göztepe Blok No:1-3 İç Kap No:58/61
Kadıköy/İSTANBUL
MERSİS Numarası: 0577050290800014
0(216) 570 0707 bilgi@hesapkurdu.com

Sosyal Medyadan Bizi Takip Edebilirsiniz

FacebookMediumTwitter InstagramLinkedInYoutube

Hesapkurdu.com anlaşmalı olduğu bankalarla “Destek Hizmet Kuruluşu” olarak çalışmaktadır. Sunulan destek hizmeti BDDK’nın 05.11.2011 tarihli yönetmeliğine göre denetlenmektedir.