Tapu Üzerindeki İfadelerin Anlamları Nelerdir?

Güncelleme: 13.10.2021 Yayımlama: 09.05.2016 | Okuma Süresi: 3 dk.
Tapu Üzerindeki İfadelerin Anlamları Nelerdir?

Tapu örneğini büyük boyutta (gerçek boyutunda) görüntülemek ve indirmek için tıklayın

Tapu Nedir?

Tapu, arazinin belirli bir kısmının veya üzerine inşa edilmiş olan bağımsız bölümün sahibini gösteren, tapu sicil müdürlüğü tarafından verilen mühürlü imzalı resmi belgedir. Tapu senetleri 3 ana bölümde incelenir. Bu bölümler:

 1. Üst Bölüm,
 2. Bağımsız Bölüm,
 3. Son Bölüm,

En Uygun Konut Kredisi Faiz Oranları:

150.000 TL 120 Ay Vade

Toplam Maliyet 411.007 TL
Faiz Oranı %2,08
Aylık Taksit 3.408 TL
Toplam Maliyet 298.507 TL
Faiz Oranı %1,29
Aylık Taksit 2.464 TL
Toplam Maliyet 298.922 TL
Faiz Oranı %1,29
Aylık Taksit 2.464 TL

Tüm Konut Kredisi Faizlerini Listele

*Tablodaki faiz oranları 20 bankanın "en uygun" konut kredisi teklifine göre günlük olarak güncelleniyor. Ayrıca tüm bankaların konut kredilerini karşılaştırmak için konut kredisi hesaplama sayfamızı ziyaret edin.


1) Üst Bölüm (Ana Gayrimenkul)

Tapu belgesinin ilk bölümünde ana gayrimenkule ait bilgiler yer almaktadır. Mülkiyetin bulunduğu yer ve konum hakkında bilgi vermesi için ili, ilçesi, mahallesi, köyü, sokağı, mevkii bilgileri bulunmaktadır. 

Bu kısımda pafta, ada, parsel numaralarını görüyoruz. Peki, bu numaralar ne ifade ediyor? Bu numaralar ile aslında taşınmazınız matematiksel anlamda özel bir isme sahip oluyor. Her gayrimenkule ait özel bir pafta, ada, parsel numaraları bulunmaktadır. 

 • Pafta no: Arazilerin teknik usuller doğrultusunda ölçülüp, belirlenmiş oranlarda küçültülerek haritaya çizilmesi ile belirli ölçekteki bu büyük haritalarda, plan veya modeli oluşturan her bir parçalardan birisidir.
 • Ada no: Çevresi kamuya ait cadde, sokak, yol, göl, deniz gibi doğal ya da yapay sınırlarla, kadastro çalışma alanı sınırı ile veya Devlet Demir Yolları arazisi ile çevrili parseller topluluğuna denir. Ada numaraları 101'den başlamaktadır. 
 • Parsel no: Ülkemizdeki imar yasalarına göre sınırları belirlenmiş arazi alanlarıdır. Her ilin parsel numarası vardır. Parsel sorgulaması hakkında detaylı bilgi almak için parsel sorgulama nedir, nasıl yapılır sayfamızı inceleyin.

Taşınmazın niteliği bölümünde ise mülkiyetin cinsinin ne olduğu ifade edilir. Örneğin; arsa tapusu, kat mülkiyeti tapusu, bina tapusu vb. gibi nitelik ifadeleri yazar. 

 • Yüz ölçümü: Taşınmazın kayıtlı olduğu parselin büyüklüğü hakkında bilgi vermektedir. 
 • Sınırı: Taşınmazın bulunduğu parselin sınırlarını hakkında bilgi verir.

Üst bölümün sonunda tapunun kat mülkiyeti, kat irtifakı veya devre mülk mü olup olmadığına dair seçenekler vardır. Tapunun cinsine göre o seçeneklerden birisi seçilir. Tapu belgesinde fotoğraf olması şart değildir. Çünkü müdürlük sisteminde zaten fotoğraf bulunmaktadır. 

Devre mülk nedir, nasıl alınır öğrenmek için devre mülk nedir, nasıl alınır sayfamızı ziyaret edin.

2) Bağımsız Bölüm

Ana gayrimenkule ait kısımların ayrı veya tek başına kullanılmaya müsait olan kısımlarına bağımsız bölüm denilmektedir.  Bağımsız bölüme kapıcı odası ve sığınakları örnek verebiliriz. İstenirse ana yapının her katı bir bağımsız bölüm olarak tapu kütüğüne tescil edilebilir. Tapu eğer satış karşılığı alınmışsa satış bedeli ve niteliği bulunur. Örneğin iş yeri, dükkân, büro vb. gibi tanımlar ile yazılır.

 • Arsa Payı: Kat irtifakı veya kat mülkiyeti oluşturulmuş binalarda, her bağımsız bölüme verilmiş payı ifade etmektedir. 
 • Blok No: Kat irtifakı veya kat mülkiyeti olan yerlerde parsel üzerinde birden fazla blok varsa o bloğun numarasıdır.
 • Kat No: Kat mülkiyeti ve ya kat irtifakı gibi yerlerde bağımsız bölümün kaçıncı katta olduğunu gösterir.
 • Bağımsız Bölüm No: Kat irtifakı veya kat mülkiyeti olan yerlerde dairenin numarasını gösterir. 
 • Edinme Sebebi: Bağımsız bölümün sonunda yer alan bölümde tapunun sahibinin (malikin) adı ve soyadı yazmaktadır.

Kolay Onaylanan Kredi Kartları:

Enpara.com Kredi Kartı
Ödül Para/Puan 100 TL
Yıllık Ücret Ücretsiz
Akbank Axess
Ödül Para/Puan 21600 TL
Yıllık Ücret Ücretsiz
QNB Finansbank CardFinans GO
Ödül Para/Puan 600 TL
Yıllık Ücret Ücretsiz

Tüm Kredi Kartları


* Tüm kredi kartlarını görmek ve karşılaştırmak için kredi kartı sayfamızı ziyaret edin. Ayrıca tablo internet sitemiz üzerinden başvuruda bulunan kullanıcıların onaylanma verilerine göre oluşturuldu. 


3) Son Bölüm

 • Tapu Geldisi: Tapunun nereden geldiği anlamına gelir. Tapunun geldisi tapu sicilinde daha önceleri yapılmış değişiklikler varsa, bu değişikliğe uğramadan önceki cilt, sahife, sıra ve tarih bilgileri yer alır. 
 • Sahife No: İncelenen tapu kütüğünde gayrimenkulün kayıtlı olduğu sayfayı gösterir. 
 • Cilt No: Sıra ve tarih de tapu kütüğünün özelliğini göstermektedir. Bu kısımlarla müdürlük ilgilenmektedir. 
 • Yevmiye, Cilt, Sahife ve Sıra No: Bu kısımda tapu bilgilerinin tutulduğu kütük kayıtlarını ifade eder.
 • Yevmiye No: Yevmiye defterlerinden alınarak tapu kütüğünde yapılan işlemin yanında belirtilen numaraya denir. 
 • Tarih: Düzenlenme tarihini ifade eder. Bu numaralar göre tapular kütüklere kaydedilir ve herhangi bir işlem durumunda arşivden kolaylıkla bulunur.
 • Tapu Gittisi: Tapunun kimden kime gittiğini ifade eder. Gittisi kısmında yer alan cilt numarası, sahife, sıra ve tarih bulunur.

Yazar Hakkında

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu.com kullanıcıları için bilgilendirici içerikler ve hesaplama araçları hazırlayan, kredi, sigorta ve tüm bireysel finans konularında uzmanlığa sahip, araştırmaya ve bilgi doğruluğuna önem veren finansal danışman ekibi.

Hesapkurdu
Toplam Maliyet 1.029 TL
Toplam Faiz %1,47
Aylık Taksit 1.029 TL
Deneyiminizi daha iyi hale getirmek için çerezler kullanıyoruz. Devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş oluyorsunuz. Detaylı Bilgi
Kabul Et