Faizsiz Ev Alma Yöntemleri (Eminevim, Fuzul Ev, Birevim)

Güncelleme: 09.02.2024
Yayımlama: 12.10.2018
Paylaş
İçindekiler

Faizsiz Ev Satışı Yapan Firmalar Nasıl Çalışır?

Kredisiz ev satışı yapan kurumlar müşterilerine faizsiz ve vade farksız ev sahibi olma imkânı sunuyor. Peşinat ve gelir durumuna göre hazırlanan ödeme planları, müşterilerin satın almak istedikleri konutlara ulaşmalarını sağlıyor. 

Ayrıca katılım bankalarının oranları ve geri ödeme seçeneklerini görmek ve incelemek için faizsiz katılım bankaları sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Faizsiz Ev Satışı Yapan Firmalar Güvenli mi?

Faizsiz, kredisiz ev satışı yapılan bu piyasada ağırlıklı olarak Eminevim, Fuzulev ve Birevim faaliyet gösteriyor. Çalışma yapıları birbirine çok benzeyen bu firmalar yardımlaşma, imece usulüyle müşterilerine konut, araç, arsa gibi alımlarda destek sunuyor. Kredisiz ev alma noktasında bankalardan farklı çalışan bu şirketler müşterilerine yasal açıdan herhangi bir güvence sunmuyor ya da garanti vermiyor. Çift taraflı bir garantörlük söz konusu değil.

Faizsiz Ev Satışı Yapan Firmaların Komisyon Oranları

Firmaların komisyon oranları değişkenlik göstermekle birlikte alınmak istenen ev değerinin %7 ila %12 arasında komisyon (organizasyon ücreti) talep ediliyor. Örneğin 100 bin TL’lik bir ev almak için 7 bin TL ila 12 bin TL arasında sisteme girişte bir komisyon ödeniyor. Ayrıca sistemden herhangi bir sebeple çıkılması durumunda ödenen taksitler geri alınabilirken, komisyon ücreti geri alınamıyor. 

Faizsiz Ev Sisteminin Banka Kredisi ile Kıyaslanması

Faiz uygulanmadığı için bankalardan konut kredisi kullanmanın toplam maliyetine kıyasla bu sistemler ilk bakışta daha uygun görünüyor. Ayrıca banka kredilerinde gerekli olan %20 peşinat yerine, %10'lar civarında komisyon (organizyon ücreti) ödenmesinden dolayı peşinat sıkıntı çekenler için de iyi bir alternatif sistem. Ancak toplam maliyet hesaplaması yapılırken, banka kredisi ile ev alınması durumunda kira ödemesinin hemen son bulması da hesaba katılmalı. Yani bu sistemde dahil olunmasından 40 ay sonra kuranın çıkması durumunda aslında banka kredisi ile evi almış olsaydınız bu 40 kira ödemeyeceğinizi ve ev aldıktan sonra sisteme ödenen taksitlerin genel olarak artmasını da hesaba katmalısınız. Özetle kıyaslamayı eğer 120 ay vadeli ev alıyorsanız, 120 ayda ikamet için ödediğiniz kira+siteme ödenen aylık taksitler ile konut kredisinin toplam maliyeti üzerinden yapmalısınız. Konut kredisi maliyet ve aylık ödeme hesaplamasını ise kredi hesaplama aracımızdan kolayca yapabilirsiniz.  

Faizsiz bankacılık hakkında detaylı bilgi almak için için faizsiz bankacılık sistemi sayfamızı ziyaret edin.

Faizsiz Ev Alma Sisteminin Avantaj ve Dezavantajları

Sistemin Avantajları:

 • Sıfır peşinat ya da düşük peşinat miktarlarıyla giriş yapabilir,
 • Krediye uygun olmayan konut ya da arsa gibi gayrimenkulleri satın alabilir,
 • Araba, arsa gibi sahip olduğun yatırımlar peşinat olarak sunabilir,
 • Yakın dönemde yasal takip yaşamış olsan bile sisteme kabul edilebilirsin,
 • Sisteme katıldıktan sonra belirtilmeyen ek masraflarla karşılaşmazsın.

Sistemin Dezavantajları

 • Organizasyon-giriş katılım ücretinin %7 ile %12 arasında değişkenlik göstermesi ve bu ücretin gelecekte vazgeçtiğin zaman geri ödenmemesi,
 • Çekiliş sırana bağlı olarak almak istediğin evin fiyatının sürekli artması, enflasyon nedeniyle kurum tarafından verilen tutarın değer kaybetmesi,
 • Hem taksit hem kira ödediğin için bütçenin yetmemesi,
 • Sistemden çıkmak istersen ödediğin taksitlerin en erken 3-6 ay aralığında sana iade edilmesi,
 • Gelir durumuna göre kefil talep edilmesi,
 • Kurum tarafından verilecek toplam ödemenin genellikle söylenilen tarihte yapılmaması, geciktirilmesi,
 • Satın almak istediğin eve taşınma süresinin uzun olması,
 • Firmanın ilerleyen vadede organizasyonu sürdürememesi gibi bir durumunda, ödediğin taksitlerin geri alınmasında sıkıntı yaşayabilirsin.

Gayrimenkul sertifikası hakkında detaylı bilgi almak için gayrimenkul sertifikası sayfamızı ziyaret edin.

Faizsiz Ev Satışı Yapan Şirketlere Ait Bilgiler

Kurum
Kuruluş Yılı
Şube Sayısı
Toplam Teslimat*
İletişim Bilgisi
Eminevim
1991
100
126.790
444 36 46
Fuzul Ev
1992
5160.000
444 63 13
Birevim
2016
455.000
444 23 53

*Toplam teslimat, ev ve otomobillerin toplam teslimat sayısı ifade ediyor. 


En Uygun Konut Kredisi Faiz Oranları:

*Tablodaki faiz oranları 20 bankanın "en uygun" konut kredisi teklifine göre günlük olarak güncelleniyor. Ayrıca bankaların konut kredisi faizlerini karşılaştırmak için konut kredisi sayfamızı ziyaret edin.


Eminevim Nedir?

1991 yılından itibaren ülkemizde hizmet veren Eminotomotiv Grubunda yer alan Eminevim Türkiye’de 2018 yılı itibari ile 100 şubesi ile müşterilerine yardımcı olmaktadır. Eminevim markasıyla piyasada öncü rol oynamaktadır. Satın almak istediğin evin değerini belirleyerek sisteme giriş yapabilirsin. Taksit sayını ayarlayıp, gruptaki yerini alırsın. Giriş-organizasyon ücreti alınmak istenen evin değerinin %7 - %12 aralığında değişkenlik gösterir. Toplanan parayla her ay gruptaki bir kişiye konut alınır. Borcun bitene kadar konutun üzerinde ipotek olur.

Eminevim Araba Alımı

Faiz ödemeden istediğin arabayı satın alabilirsin. Ne kadarlık bir araba almak istediğini belirlemen yeterli. Kaç taksit ile ödeme yapmak istediğini seçebilirsin. Kurum aracına borcun bitene kadar rehin koyar.

Eminevim Çekilişsiz Sistem

Çekilişsiz sistemde almak istediğin eve hemen taşınma şansın yoktur. Peşinat tutarına ve gelir durumuna göre ayarlanan ödeme planında evine en geç vade ortasında kavuşursun. Örneğin 80 taksitli bir grupta yer alıyorsan, en geç 41. taksitinde ev için sana ödemen yapılır.

Eminevim Çekilişli Sistem

Kura şansına bağlı olarak evine taşınırsın. Evini aldıktan sonra son taksitine kadar diğer üyelere kira yardımı yaptığın için aylık ödemelerin artacaktır. Kura şansın yoksa ve çekilişte sonlarda yer aldıysan hem kira hem taksit ödemesi yaptığın için bütçeni zorlarsın.

Eminevim Güvenilir mi?

Uzun yıllardır ülkemizde faaliyet gösteren Eminevim aldığın konut, araba ya da gayrimenkule ipotek koyarak kendi alacağını garanti altına alır. Katılımcıların ise bu şekilde garantisi bulunmamaktadır. Yani organizasyon bir şekilde sürdürülemezse ödenen taksitlerin geri iadesinde sıkıntı yaşanabilir. Öte yandan şu ana kadar bu tarz bir sıkıntı da yaşanmamıştır.

Eminevim Şikayetleri

Sözlük yorumlarına ve şikâyet sitelerine baktığımızda kurum en fazla şikayetini ev alım sırası gelen müşterisine genellikle zamanında ödeme yapmadığı için almıştır. Ayrıca sistemden çıkmak istediğinde ödediği taksitleri en erken 3 ila 6 ay arasında iade alabilen müşteriler de bu durumdan şikayetçi olmuştur.

Fuzulev Nedir?

1992 yılından beri faaliyet gösteren Fuzul Grup, Fuzulev dışında araç satışı, medikal ve sigorta hizmetlerinde de aktif rol oynamaktadır. Faizsiz ve vade farksız müşterilerine 51 şubesi ile ev sahibi olma imkânı sunar. Ev almak için bir araya gelen kişilerin oluşturdukları gruplarda faiz ödemeden yardımlaşma yöntemiyle ev sahibi olmalarına katkı sağlar. Ülkenin herhangi bir noktasından dilediğin konutu alabilirsin. Borcun bitene kadar konutun üzerinde kurumun ipoteği yer alır.

Fuzulev Araba Alımı

Fuzuloto güvencesiyle hayalindeki araca ulaşmanı sağlar. Aracın borcu bitene kadar rehin koyar. Sıfır ya da ikinci el araç alımlarında yardımcı olur.

Fuzulev Güvenilir mi?

Bu yapıda tek taraflı güvence söz konusudur. Fuzulev konut, araç ya da ilgili gayrimenkule ipotek koydurarak kendi alacaklarını garanti altına alır. Kurumun yaşayacağı ekonomik bir sorunda ödenen taksitlerin iadesi için yasal bir güvence yoktur.

Fuzulev Hesaplama

Elindeki peşinat miktarına ve gelir durumuna bağlı olarak ödeme planın oluşturulur. Çekilişli ya da çekilişsiz sistem tercihine göre alacağın evin net tarihi belirlenir. Komisyon giriş ücreti alınır. İlgili ücret almak istediğin evin %7’si ile %12’si arasında değişkenlik gösterir.

Fuzulev Şikayetleri

Sözlük yorumları ve şikâyet sitelerinde Fuzulev için bazı olumsuz yorumlar yer alıyor. Özellikle sistemden çıkmak istenirse komisyon ücretinin iade edilmeme sorunu en çok şikâyet aldıkları konu. Ayrıca sisteme dahil olduktan sonra yetkili birine ulaşama sorunu da sıklıkla dile getirilmiş.

Birevim Nedir?

Ülkemizde 45 şube ile faaliyet gösteren Birevim, Başkan Murat Çiftçi’nin önderliğinde müşterilerine konut ve araç alım konularında 2016 yılından beri yardımcı oluyor. 

Ev, arsa, iş yeri gibi gayrimenkullerin faizsiz, peşinatsız olarak alınmasında katkı sağlıyor. 20 aydan 480 aya kadar müşteri taksit ve ödemeleri ayarlanır. Almak istediğin konut için %6,9 ile %11,9 aralığında değişen çalışma bedeli alınır.

Birevim Güvenilir mi?

Birevim de diğer kurumlar gibi alınan gayrimenkule ipotek koyar. Talep edersen katılım bankalarından verilmek üzere sana bir teminat mektubu verir. Ayrıca haklarını koruman adına teminat senedi de sunar.

Birevim Şikayetleri

Sözlük yorumları ve şikâyet sitelerinde Birevim için fazla şikâyet olmadığını paylaşalım. Yeni kurulan bir firma olmasının da elbette fazla şikâyet almamasında etkisi var. Öte yandan müşterilerinin en fazla yakındıkları nokta sistemden çıkmak istenirse alınan giriş ücretinin iade edilmemesi. 

“Bu yazının tüm kullanım hakları Hesapkurdu.com‘a aittir. Başka mecralarda kullanılması veya alıntı yapılması ancak orijinal yazıya link verilerek referans gösterilmesi şartıyla mümkündür.”

Yazar Hakkında

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu.com kullanıcıları için bilgilendirici içerikler ve hesaplama araçları hazırlayan, kredi, sigorta ve tüm bireysel finans konularında uzmanlığa sahip, araştırmaya ve bilgi doğruluğuna önem veren finansal danışman ekibi.

Yazara Soru Sor
Hesapkurdu Yorumlar

Yorumlar (0)

Çıkış
Gönder
Hesapkurdu logo

Copyright © 2023 BHL Turkey Teknoloji A.Ş.
Tüm Hakları Saklıdır.
Sigorta aracısı Koalay.com, Hesapkurdu.com iştirakidir.
Merdivenköy Mah. Bora Sok. Nidakule
Göztepe Blok No:1-3 İç Kap No:58/61
Kadıköy/İSTANBUL
MERSİS Numarası: 0577050290800014
0(216) 570 0707 bilgi@hesapkurdu.com

Sosyal Medyadan Bizi Takip Edebilirsiniz

FacebookMediumTwitter InstagramLinkedInYoutube

Hesapkurdu.com anlaşmalı olduğu bankalarla “Destek Hizmet Kuruluşu” olarak çalışmaktadır. Sunulan destek hizmeti BDDK’nın 05.11.2011 tarihli yönetmeliğine göre denetlenmektedir.