Katılım Bankalarında Kredi Yapılandırma

Güncelleme: 10.05.2017
Katılım Bankalarında Kredi Yapılandırma

Devlet bankalarının tek tek katılım bankası açacağını duyurdukları şu günlerde Hesapkurdu.com olarak size bu tür bankaların avantaj ve dezavantajlarından bahsedeceğiz. Öte yandan katılım bankalarındaki kredi yapılandırma işleminin nasıl ilerlediğini sizlere anlatacağız.

Katılım Bankası Nedir?

Katılım Bankasının Tanımı: Mevduat bankalarına benzer nitelikte olan fakat mevduat bankalarındaki sabit getirili mevduat yerine kar ve zarara Katılım Fonu toplayan banka türüdür. Tanımından da anlaşılacağı üzere katılım fonunu kar ve zarar nitelikli olarak toplar.Toplanan para bir havuza atılır ve ihtiyacı olan kişilere bu havuz içinden belirli bir katılım oranı ile finansman sağlanır. Aslında temel mantıkta sizin almak istediği ürünü kendi alır, karını koyar size satışını gerçekleştirir.Kullanmak istedikleri vadeye göre uygulanan orana ise katılım oranı denir.

Sıfır faizli kredi başvurusu yapmak için sayfamızı ziyaret edin»

Katılım Bankasında Yapılandırma İşlemi

Katılım bankaları yukarıda açıklamaya çalıştığımız gibi ortak bir havuz sistemi ile çalışıyorlar. Aslında yapılandırma işlemi yapmak çoğu dönem karlı olmadığı için sıcak bakmıyorlar. Bunun nedeni ise toplanan mevduata verdikleri oran ile alakalı bir durumdur. Yani mevduatı toplamak için ödedikleri Kar Payı, sizin yapacağınız yapılandırma işleminizi karşılıyorsa işlemini gerçekleştiriyorlar. Diğer durumda ise başka bir bankaya transfer etmeniz bile onlar için daha karlı olabiliyor. Bundan dolayı çeşitli dönemlerde yapılandırma yapıyor bazı dönemlerde ise yapmıyorlar. Tamamen ne kadar kar elde ettikleri ile alakalı bir durumdur.

Fakat yapılandırma yapma yetkisi her zaman genel müdürlük bazında mevcut olduğu için bazı müşteriler için her zaman yapılandırma yapıyorlar. Özellikle ticari nitelikli müşterileri için yapılandırma işlemi her dönem yapılabiliyor.


Toplam Maliyet1.029 TL
Toplam Faiz%1,47
Aylık Taksit1.029 TL
Karşılaştır