Harçsız Öğrenci Pasaportu

Güncelleme: 01.03.2024
Yayımlama: 09.12.2019
Paylaş
İçindekiler

25 yaşın altındaki her öğrenci, yurt dışına çıkış sebebi ne olursa olsun, pasaport harç bedelini ödemeden bordo (umuma mahsus) pasaport alma hakkına sahiptir.

Harçsız Öğrenci Pasaportu Kimlere Verilir?

 • Eğitimine devam eden 25 yaşını doldurmamış öğrencilere*,
 • Gezi amacı ile Türkiye için kültürel, ticari veya sosyal bir fayda sağlayacaklara,
 • Yurt dışında yapılacak, spor temas ve müsabakalarına katılmak üzere toplu halde gezi yapacak öğretmen, öğrenci ve sporculara (Milli Eğitim Bakanlığı izni ile)
 • Milli Eğitim Bakanlığı izni ile bilimsel araştırmalarda bulunacak kişilere.

*Milli Eğitim Bakanlığına bağlı resmi/özel örgün ve yaygın eğitim-öğretim, yüksek öğretim kurumlarında örgün, ikinci öğretim, açık öğretim ve uzaktan öğretim kapsamında ön lisans, lisans, lisansüstü düzeyde eğitim görmekte olan 25 yaşını doldurmamış aktif öğrenci durumunda olanlar harçsız öğrenci pasaportu alabilir. 

Seyahat Sağlık Sigortası Teklifleri

Öğrenci Pasaportu İçin Gerekli Belgeler

 • T.C. kimlik kartı, nüfus cüzdanı veya geçici kimlik belgesi,
 • Son 6 ay içerisinde çekilmiş 1 adet biyometrik fotoğraf,
 • Varsa eski pasaportlar,
 • Defter Bedelini ödediğinizi gösterir belge,*
 • Öğrenci Belgesi,**

*Öğrenci pasaportunda pasaport harcı ödenmez ancak değerli kâğıt (defter) bedeli olan 790 TL ödenmelidir. 2024 yılı pasaport fiyatları hakkında detaylı bilgi almak için pasaport harç ücretleri sayfamızı ziyaret edin. 

** Öğrencilerin harçsız pasaport başvurularında; "Öğrenci Belgesi" öğrenim görülen kurumdan veya e-devlet kapısı üzerinden alınabilir.  Ancak başvuru esnasında sistemde öğrencilik durumunun doğrulanması halinde belge talep edilmeyecektir.

Kolay Onaylanan Kredi Kartları

Pasaport Nasıl Alınır?
Pasaport Nasıl Alınır

Öğrenci Pasaportu Nasıl Alınır? 

Öğrenci pasaportu başvurusunda bulunmak için Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü randevu sisteminden ya da ALO 199’u arayarak randevu alınması gerekir. 

Öğrenci Pasaportu Online Randevu

Öğrenci Pasaportu Online Başvuru Nasıl Yapılır?

Öğrenci pasaportu diye ayrı bir seçenek bulunmadığı için, umuma mahsus pasaport seçeneği seçmeli; adı-soyadı, T.C. kimlik numarası, doğum tarihi ve telefon numarası bilgileri doldurulmalıdır. 

Harçsız Pasaportu Online Başvuru Nasıl Yapılır?

Pasaport başvurusunda bulunmak istenilen İlçe Nüfus Müdürlüğünün bulunduğu ili ve ilçeyi seçmelisiniz. İlçe Nüfus Müdürlüklerinin yanında randevu alabileceğiniz en erken tarihler yer alır eğer farklı bir tarih seçilmesi gerekiyorsa tarihin üstünü tıklayıp, uygun bir tarih seçilebilir.

Harçsız Öğrenci Pasaportu Başvurusu

Kişi seçimini de yaptıktan sonra, uygun saat seçilerek öğrenci pasaportu randevusu oluşturulmuş olur. Gerekli belgeler ile birlikte, seçilen tarih ve İlçe Nüfus Müdürlüğüne giderek pasaport başvurusunu gerçekleştirebilirsiniz.

Öğrenci Pasaportu Ne Zaman Teslim Edilir?

Yapılan pasaport başvurularından sonra 2 iş günü içerisinde kişiselleştirilen pasaportlar en fazla; il merkezlerine 3 iş günü, ilçe merkezlerine 4 iş günü ve köylere 7 iş günü içerisinde teslim edilir. Pasaport başvuru sürecini ve teslim sürecini;

 • Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğünün randevu sisteminden,
 • ALO 199’dan,
 • E-devlet kapısı üzerinden,

takip edebilirsiniz. 

Öğrenci Pasaportu Süreleri

18 yaş altı öğrenciler
En fazla 5 yıl pasaport alabilir.
18 yaşını doldurmuş öğrenciler ise
25 yaşına kadar kalan süre boyunca alabilir.

Örneğin; 18 yaşınızı yaşını doldurmuş öğrenciler için en fazla 25 yaşına kadar olan süre yani 6 yıllık pasaport alabilirler.

Kimler Öğrenci Pasaportu Alamaz?

Resmi veya özel kurumlarca açılan her türlü kurs, seminer, sertifika programlarına devam edenler öğrenci olarak kabul edilmediği için pasaport harç bedelinden muaf tutulmazlar. 

25 Yaşından Büyükler Harçsız Pasaport Alabilir mi?

Milli Eğitim Bakanlığı müsaadesiyle bilimsel araştırmalara gidecek kişilerle Türkiye’ye fayda sağlayacak kültürel, ticari ve sosyal amaçlı yurt dışına gidecek kişilere veya ülke dışında yapılacak, spor temas ve müsabakalarına katılmak üzere toplu halde gezi yapacak öğretmen, öğrenci ve sporculara verilecek pasaportlar hiçbir harca tabi değildir.

Yani geçerli sebebi olması durumunda, öğrenci olsun olmasın 25 yaşından büyükler, yurt dışına çıkış amacı Milli Eğitim Bakanlığınca onaylandığı takdirde pasaport harcı ödemesi gerekmez.

Yurt Dışında Eğitim Gören Öğrenciler Harçsız Pasaport Alabilir mi?

Yurt dışında eğitim gören öğrenciler de Türk Vatandaşlığına sahip olması durumunda harçsız pasaport imkanından yararlanabilir. Bu durumda iki seçenek söz konusudur;

 • Eğitim görülen yerdeki T.C. Büyükelçiliği veya Başkonsolosluğa harçsız öğrenci pasaportu başvurusunda bulunacaklar için; okuldan alınan “Öğrenci olduklarını belirtir” belgesinin aslını pasaport başvurunuza eklemelidir.
 • Yurt dışında eğitim gören ancak pasaportu Türkiye’den almak isteyen öğrencilerin ise; öğrenci olduğu okul veya kurumdan öğrenci belgesi almalı, bu belgenin apostili ve yeminli tercümanlar tarafından Türkçe tercümesini dosyanıza eklemelidir. 

Anaokulu Öğrencileri Harçsız Pasaport Alabilir mi?

Çocuğun gittiği kreş-anaokulu e-okul sistemine kayıtlı olması durumunda, oradan alınabilecek belge ile en fazla 5 yıllık süreyle harçsız pasaport alabilir.

Açık Öğretim (AÖF) Öğrencisi Öğrenci Pasaportu Alabilir mi?

Milli Eğitim Bakanlığına bağlı açık öğretim ve uzaktan öğretim kapsamında ön lisans, lisans, lisansüstü düzeyde eğitim görmekte olan 25 yaşını doldurmamış aktif öğrenci durumunda olanlar harçsız öğrenci pasaportu alabilir. Aynı şekilde aktif öğrenciliği devam eden açık lise öğrencileri de harçsız pasaport alabilirler.

Süresi Biten Harçsız Pasaportlardaki Vizelere Ne Olur?

Pasaportunuzun geçerliliği olmadan vize anlamsız olacağı için öncelikle pasaportunuzu yenilemeniz gereklidir. Yapılacak uçuşlarda eski (vizenizin bulunduğu) ve yeni pasaportun birlikte yanında bulundurulması gerekir.

Schengen vizesi alma konusunda detaylı bilgi almak için Schengen Vizesi Nedir sayfamızı ziyaret edin.

Kaynak:

Gelir İdaresi Başkanlığı GİB Madde 85 Harçtan Müstesna İşlemler

Seyahat Sigortası Hesaplama Araçları

Seyahat Sigortası Hesaplama Araçları

“Bu yazının tüm kullanım hakları Hesapkurdu.com‘a aittir. Başka mecralarda kullanılması veya alıntı yapılması ancak orijinal yazıya link verilerek referans gösterilmesi şartıyla mümkündür.”

Yazar Hakkında

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu.com kullanıcıları için bilgilendirici içerikler ve hesaplama araçları hazırlayan, kredi, sigorta ve tüm bireysel finans konularında uzmanlığa sahip, araştırmaya ve bilgi doğruluğuna önem veren finansal danışman ekibi.

Yazara Soru Sor
Hesapkurdu Yorumlar

Yorumlar (0)

Çıkış
Gönder
Hesapkurdu logo

Copyright © 2023 BHL Turkey Teknoloji A.Ş.
Tüm Hakları Saklıdır.
Sigorta aracısı Koalay.com, Hesapkurdu.com iştirakidir.
Merdivenköy Mah. Bora Sok. Nidakule
Göztepe Blok No:1-3 İç Kap No:58/61
Kadıköy/İSTANBUL
MERSİS Numarası: 0577050290800014
0(216) 570 0707 bilgi@hesapkurdu.com

Sosyal Medyadan Bizi Takip Edebilirsiniz

FacebookMediumTwitter InstagramLinkedInYoutube

Hesapkurdu.com anlaşmalı olduğu bankalarla “Destek Hizmet Kuruluşu” olarak çalışmaktadır. Sunulan destek hizmeti BDDK’nın 05.11.2011 tarihli yönetmeliğine göre denetlenmektedir.