Schengen Vizesi Nedir?

Güncelleme: 13.02.2019

Schengen Vizesi, bulunduğunuz ülkedeki elçilik ya da konsolosluklar tarafından sizin Schengen Bölgesini ziyaret etme ve Schengen Bölgesi dahilinde seyahat edebilmeniz için düzenlenen belgedir. Schengen bölgesi, Birleşik Krallık (İngiltere) hariç olmak üzere Avrupa ülkelerinin çoğunluğunu kapsar.

Schengen Bölgesine üye ülkelerde geçerli olan Schengen vizesi alınması halinde geçerliliği olduğu zaman dilimi süresince, Avrupa Birliği Schengen üyeleri ve aynı zamanda EFTA Schengen üyelerine (Avusturya, Belçika, Fransa, Almanya, İtalya, Hollanda, İspanya, İsviçre ve İngiltere) ait tüm Schengen Bölgesi’nde serbest dolaşım hakkı sağlar.

Schengen Vizesi Türleri

Seyahatin amacına bağlı olarak düzenlenen üç Schengen Vizesi türü vardır.

Tek Tip Schengen Vizesi: Schengen Bölgesi’ne üye ülkelerinden birinin giriş tarihinden başlayarak altı ayda bir maksimum 90 güne kadar süreyle istenilen ve bölgeye geçme veya orada ikamet etmeye yarayan vize türüdür.

Sınırlı Bölgesel Schengen Vizesi: Sadece vizeyi düzenleyen Schengen Ülkesine veya bazı durumlarda vizeye başvururken özel olarak belirtilen Schengen ülkelerine seyahat etmeye yarayan vize türüdür. 

Ulusal Schengen Vizesi: Schengen ülkelerinden birinde okuyacak, çalışacak veya kalıcı olarak ikamet edecek belirli kişilere verilen vize türüdür.

Schengen Vizesi İsteyen Ülkeler

Normal bir umuma mahsus pasaportu bulunan bir Türk vatandaşının, Avrupa ülkelerinin pek çoğuna seyahat edebilmesi için Schengen vizesi alması gerekir. 

Günümüzde seyahat etmek için Schengen vize başvurusu yapılması gereken ülkeler arasında; Almanya, Fransa, Belçika, Lüksemburg, İspanya, Danimarka, Estonya, Finlandiya, İzlanda, Hırvatistan, Yunanistan, İtalya, Liechtenstein, Letonya, Malta, Litvanya, Hollanda, Avusturya, Norveç, Polonya, Portekiz, İsviçre, İşveç, Slovenya, Slovakya, Macaristan ve Çek Cumhuriyeti bulunur.

Pasaport işlemleri ile ilgili ayrıntılı bilgi almak istiyorsanız Pasaport sayfamızı ziyaret edin.

Schengen Vizesi Başvuru Evrakları

İlk olarak, hangi Schengen ülkesine gidilecekse o ülke konsolosluğuna şahsi olarak Schengen vize başvurusu yapılarak randevu alınması gerekir. 

Schengen vizesi başvuru evrakları:

  • Vize talep formu
  • Biyometrik fotoğraf
  • Pasaportunuzun ve önceki vizelerinizin tüm kopyalarının gidiş tarihinizden önce en az 3 ay geçerli olması ve pasaportunuzda en az iki boş sayfa bulunması
  • Schengen Bölgesine giriş çıkış ve uçuş bilgilerinin belgeleri ile birlikte bulunduğu seyahat programı
  • Vize harç ücreti
  • Seyahat sağlık sigortası
  • Otel/konaklama rezervasyonları
  • Schengen bölgesinde planlanan konaklama boyunca yeterli olacak geçim parası kanıtı
  • Tur ile gidenler için tur tarafından verilen belgeler
  • Çalışanlar için iş yerinden alınacak gelir belgeleri ile SGK hizmet döküm evrakları ve gidilecek olan ülkeden gönderilen davetiye yazısı 

Başvuru sonucu genel olarak bir hafta içinde olumlu ya da olumsuz şekilde sonuçlanır. Olumlu sonuçlanması durumunda ilgili konsolosluğa gidilerek gerekli evrakların alınması gerekir.

Vize ile Schengen Bölgesinde Ne Kadar Süre Kalınabilir?

Düzenlenen vize türüne göre seyahatin Schengen uygulanan farklı kısıtlamalar bulunur. Ancak, verilen en yaygın vize türü ile giriş tarihinden başlayarak altı ayda bir maksimum 90 güne kalınabilir.

Toplam Maliyet1.029 TL
Toplam Faiz%1,47
Aylık Taksit1.029 TL
Karşılaştır