Yakıt Tüketimi Hesaplama

13.05.2016 Güncelleme: 09.10.2017

Yakıt tüketimi hesaplama aracımız ile kilometre (km) başına yakıt harcamanız ile alınan yakıt ile gidilebilecek olan mesafeyi ayrı ayrı hesaplayabilirsiniz. 

Yakıt Tüketimi Hesaplaması Nasıl Yapılıyor?

Öncelikle kilometre başına yakıt tüketimi hesaplaması yapmak için “Alınan Yakıt” ve “Gidilen Mesafe” kısımlarını doğru bir şekilde girmeniz gerekiyor. Bilgiler girildikten sonra, hesaplama aracımız alınan yakıt kısmını, gidilen mesafe kısmına bölüyor ve “Kilometre (km) Harcama”yı buluyor. Örneğin, alınan yakıt 200 TL, gidilen yolun ise 800 km olduğu bir durumda, 200 TL/800 km = 0,25 TL kilometre başına yakıt harcamasının TL karşılığı bulunmuş olur.

Gidilebilecek mesafe hesaplaması ise kilometre hesaplaması ile benzer şekilde yapılmaktadır. “Alınan Yakıt” kısmına girilen tutar,  “Kilometre (km) Harcama” kısmına girilen tutara bölünmektedir. Örneğin, 200 TL’lik bir yakıt alındığı ve aracında kilometrede 0,25 TL yaktığı durumunda, 200 TL/0,25 TL = 800 km gidilebilecek mesafe olarak hesaplama aracımız tarafından bulunmaktadır.

Ayırca yakıt masrafları dâhil aracınızın 10 yıllık masrafını, enflasyon oranlarına göre Otomobil Masrafı Hesaplama aracımız üzerinden anından hesaplayın.

Aracın Gösterdiği Yakıt Tüketimini Kilometre Başına Tüketime Çevirmek 

Çoğunlukla araçlarda standart olarak, 100 km başına litre tüketimi gösterilmektedir. Ayrıca çoğu araç litre tüketiminin yanında, alınan yakıt ile gidilebilecek olan ortalama mesafeyi göstermektedir. Bunu göstermek için araç, litre olarak gösterdiği yakıt tüketimin kilometreye çevirmektedir. Biz bu işlemi daha basit olması için kilometre başına Türk Lirası (TL) tüketimi çevireceğiz. Şimdi bu işlemin nasıl yapıldığına bir bakalım:


Tamamen internet üzerinden anında trafik sigortası teklifleri alarak sigorta şirketlerini kıyaslamak için trafik sigortası sayfamızı, 20 bankanın taşıt kredisi tekliflerini incelemek için ise taşıt kredisi hesaplama sayfamızı ziyaret edin.


Yakıt Tüketimi Hesaplama

100 km yakıt tüketimin 6 litre olarak gösterildiğini ve aracın dizel (diesel) olduğunu varsayalım. Bu durumda öncelikle kullanmış olduğunuz dizelin litre fiyatını öğrenmelisiniz. Örneğin, almış olduğunuz dizelin litre fiyatının 3,75 TL olduğu bir durumda, 6*3,75 TL =  22,5 TL olarak aracınızın 100 km’de harcamış olduğu yakıt tutarını bulmuş olursunuz. Bu tutarı 100 böldüğümüz zaman ise 22,5 TL/100 = 0,225 TL aracınızın km’de harcamış olduğu tutarı bulmuş oldunuz. Bu tutarın daha anlaşılır olması için 5’i yukarı yuvarlarsak, aracınız 0,23 TL yani km’de yirmi üç kuruş yakmaktadır.

Ayrıca  2017 yılı için aracınıza ödeyeceğiniz vergiyi motorlu taşıtlar vergisi hesaplama aracımızdan anında hesaplayabilirsiniz.

Örnek Yakıt Tüketimi Hesaplama

Satın Alınan Yakıt
Kat Edilen Mesafe
Kilometre Başına Tüketim
200 TL
600 km
0,33 TL
200 TL
750 km
0,27 TL
200 TL
1.000 km
0,20 TL
"Bu yazının tüm kullanım hakları Hesapkurdu.com'a aittir. Başka mecralarda kullanılması veya alıntı yapılması ancak orjinal yazıya link verilerek referans gösterilmesi şartıyla mümkündür."

"Hata Bildir veya Yorum Yap"

Makaleyi faydalı buldunuz mu?

4 Puan