HesapKurdu logo

Kira mı Kredi mi?

Güncelleme: 06.10.2021
Yayımlama: 30.09.2015
Paylaş
İçindekiler

Evli ya da bekar herkesin en büyük hayalidir ev sahibi olmak. Kendimize ait bir evde ailemiz ve sevdiklerimizle yaşamak, yaşlanmak en büyük mutluluklarımızdan, hayallerimizden birisidir. Kirada oturmak mı yoksa ev sahibi olmak için cesur bir adım atmak mı sorusu hepimizin aklında olan, defalarca kendimize yönelttiğimiz ve yanıtını aradığımız en önemli konulardan birini oluşturur. Bu yazımızda bu sorunun yanıtını verelim.

Ev Almak En Doğru Karar

Hayalimizdeki evi krediye girip satın almak uzun vadede verilen en doğru karar. Burada aylık bütçe, günlük harcamalar, tasarruf yapabilme yetisi önem kazanır. 

Ev Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Ev alırken konumu, merkezi olup olmadığı, ulaşım olanakları, bölgede yakın gelecekte yapılması planlanan projeler (AVM, metro vs.) gibi birçok faktör göz önünde bulundurulmalıdır. Kısa süreli ikamet planı için kiralama, uzun dönem ikamet etme düşüncesi için satın alma daha uygun olur. Detaylı bilgi için ev alırken nelere dikkat edilmeli yazımızı inceleyin.

En Uygun Konut Kredisi Faiz Oranları:

Tablodaki faiz oranları 20 bankanın "en uygun" kredi teklifine göre günlük olarak güncelleniyor.

Kirada Oturmanın Avantaj ve Dezavantajları

Kirada Oturmanın Avantajları
Kirada Oturmanın Dezavantajları
Kısa aralıklarla oturduğun evi kolayca değiştirebilirsin
Ev sahibin ile yaşayacağın olası problemler
Binada ya da dairede oluşan tadilat-bakım masraflarını ev sahibin ile paylaşabilir ya da tamamen ev sahibine ödetebilirsin
Evin herhangi bir yeri için istediğin değişiklikleri yapamamak 
Bütçene göre daha uygun bir eve geçebilirsinHer ay bütçenden belirli bir tutarı yatırım yapmadan, geri dönüşü olmadan kira olarak ödemek

Ev Sahibi Olmanın Avantaj ve Dezavantajları

 Ev Sahibi Olmanın Dezavantajları
Ev Sahibi Olmanın Avantajları
Uzun süre alınan konutta oturman gerekebilir
Ev sahibin olmadığı için oluşmayacak problemler
Binada ya da dairede oluşan tadilat-bakım masraflarını karşılaman gerekir
Özgürce evin her noktasına dokunabilmek, değiştirebilmek
Emlak veya kira vergisi ödersinKredi bitince yatırım olarak ev sahibi olacak ve kredi ya da kira için bütçenden ödeme ayırmayacaksın

Konut Kredisi Kullanarak Alınan Evin Maliyeti Ne olur?

Konut kredilerinde bazı istisnai durumlar dışında yasal olarak ev değerinin %20’si kadar peşinat istenir. Peşinat olmadan ilerleme şansı yoktur. 

Aşağıda yer alan tabloda örnek bir hesaplama paylaşalım:

Ev Değeri
Peşinat
Çekilen Kredi/ Vade
Faiz oranı
Aylık Taksit
Toplam Maliyet
125.000 TL
25.000 TL
100.000 TL/120 ay
1,00%
1.435 TL
175.000 TL

*Faiz oranı hesaplamada son 5 yıldaki ortalama oran baz alınmıştır.

Kredi Sonunda Evin Değeri Ne Olur?

Son 10 senede konut fiyat endeksi ülkemizde artarak %230 oldu. 125.000 TL olarak alınan ev, kredi vaden sonunda 412.500 TL olacak. Evin değer artışından elde edilen kazanç 287.500 TL olacaktır. Aynı dönemde yani son 10 yılda ise enflasyon %97 arttı. Sonuç olarak yatırım için alınan evin “enflasyondan arındırılmış” reel değerinde de ciddi oranda artış görünmektedir.

Ülkemizde konuta olan talep göz önünde bulundurulursa, kredi sonunda ödenen faize göre evin değer artışı çok daha avantajlı olmaktadır.

Kirada Kalırsam Maliyetim Nedir?

Ev değeri 125 bin TL olan ve aylık 750 TL kira ödediğin bir ev için kira artış oranının yıllık %10 olduğunu varsayalım. 10 yıl sonunda ödeyeceğiniz yeni kira tutarı 1.940 TL, toplam geri ödemesi ise yaklaşık 157.000 TL olacaktır (75.000 TL faiz ve tüm masraflar yerine).

Sonuç Olarak;

Kirada kalmayı tercih edersen hem yıllarca ödediğin fakat sana geri dönüşü olmayan büyük bir tutarı ev sahibine bırakmış, hem de olası ev sahibi olma fırsatını kaçırmış olursun. 10 sene boyunca ödeyeceğin kira miktarı neredeyse çekeceğin kredinin faiz ve masraf tutarları toplamının 2 katı olacak. Ayrıca ev sahibi ile uğraşmak manevi anlamda ciddi bir yıpranma yaratabilir.

En iyisi peşinatını denkleştir, cesaretini topla ve senin ile ailenin hayallerindeki o evi kredi ile satın al. Başlangıçta kredi taksitlerinin kirandan daha yüksek olacağını düşünüyorsan, sana bu konuda bankaların konut kredisi esnek ödeme seçeneklerini (ilk seneler daha düşük, sonraki seneler giderek yükselen taksitler) önerebiliriz. Yıllar sonra bir gün ev alarak en doğru kararı verdiğinden emin olacaksın.

“Bu yazının tüm kullanım hakları Hesapkurdu.com‘a aittir. Başka mecralarda kullanılması veya alıntı yapılması ancak orijinal yazıya link verilerek referans gösterilmesi şartıyla mümkündür.”

Yazar Hakkında

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu.com kullanıcıları için bilgilendirici içerikler ve hesaplama araçları hazırlayan, kredi, sigorta ve tüm bireysel finans konularında uzmanlığa sahip, araştırmaya ve bilgi doğruluğuna önem veren finansal danışman ekibi.

Hesapkurdu.com kullanıcıları için bilgilendirici içerikler ve hesaplama araçları hazırlayan, kredi, sigorta ve tüm bireysel finans konularında uzmanlığa sahip, araştırmaya ve bilgi doğruluğuna önem veren finansal danışman ekibi.

Yazara Soru Sor

Adres: İçerenköy Mah., Değirmen Yolu Cad. Nuh Plaza 37/2 34752 Ataşehir/İstanbul
MERSİS Numarası: 0577050290800014
Tel: 0(216) 570-0707 E-posta: bilgi@hesapkurdu.com

Hesapkurdu logo

Copyright © 2021 - Konut Kredisi Com Tr Dan. A.Ş. Tüm Hakları Saklıdır.