HesapKurdu logo

Hisseli Tapuya Kredi Çıkar mı?

Güncelleme: 22.09.2023
Yayımlama: 21.10.2020
Paylaş
İçindekiler

Hisseli tapu ile kredi işlemi iki şekilde karşınıza çıkabilir. 

  1. Hisseli tapu üzerinden ipotekli ihtiyaç kredisi kullanılması
  2. Konut kredisi kullanarak hisseli tapuya sahip bir konut ya da arsa satın alınması

Hisseli Tapuya Kredi Çıkar mı?

Bankaların birçok konuda farklı değerlendirme kriterleri vardır. Ancak hisseli tapu konusunda hemen hemen tüm bankalar olumsuz dönüş yapar. Tabii  bu konuda da bazı istisnai durumlar mevcuttur. 

Hisseli Tapuya Kredi

Müşterek Tapuya Kredi Çekme Şartları

Bankalar genel olarak müşterek tapuya kredi vermek istemese de istedikleri bazı şartları karşılayarak kredi kullanabilirsiniz.

Bu şartlar:

  • krediye teminat olarak sunulacak hisseli tapu için tapunun üzerinde ismi geçen herkesin krediye kefil olması,
  • tapunun tamamının bir kişi üzerine geçirilmesi ya da konu olan taşınmazın eşit parsellere bölünerek tapunun yenilenmesi

olarak belirtilebilir. Ancak bu şartların karşılanması kredinin kesin onaylanacağı anlamına gelmez. Bir gayrimenkul üzerinden birden fazla kişinin hak sahibi olduğu el birliği mülkiyeti hakkında detaylı bilgiyi el birliği mülkiyeti sayfamızdan edinin.

Taşınmaz alma ya da satma sürecinde tüm bilmeniz gerekenlere tapu alım ve satım işlemleri yazımızdan ulaşabilirsiniz.

En Uygun Konut Kredisi Faiz Oranları

*Tablodaki faiz oranları 20 bankanın "en uygun" kredi teklifine göre günlük olarak güncelleniyor. Ayrıca bankaların konut kredilerini karşılaştırmak için konut kredisi faiz oranları sayfamızı ziyaret edin.

Hisseli Tapuya Kredi Veren Bankalar

Yukarıda belirtilen şartların karşılanması halinde bazı bankalar hisseli tapuya kredi verebilir. Bu konuda öne çıkan bankalar:

  • Ziraat Bankası hisseli tapuya kredi
  • Vakıfbank hisseli tapuya kredi

şeklinde sıralanabilir.

Birden fazla kişinin sahip olduğu gayrimenkul veya malların taraflar arasında bölüştürülmesi hakkında detaylı bilgiyi izale-i şuyu sayfamızdan edinin.

Hisseli Tapuya Konut Kredisi

Hisseli bir tapu için konut kredisi kullanma ihtimaliniz azdır. Çoğu banka çeşitli sebeplerle müşterek tapuya kredi vermek istemez. Hisseli tapuya konut kredisi veren bankalar ise bazı şartları yerine getirmenizi ister. Bu şartlar bankadan bankaya farklılık gösterir. 

Bankaların genel olarak istedikleri ise, tapudaki hisse ibaresinin kaldırılarak tapunun tek bir kişi üzerine geçmesi ya da tüm hisse sahiplerinin anlaşarak satış işlemi için tapuya gelip imza vermeleridir. 

Büyük boyutlardaki parsellerin parçalanması işlemi olan ifraz işlemi hakkında daha detaylı bilgiyi ifraz işlemi nedir sayfamızdan edinin.

Hisseli Tapuya İhtiyaç Kredisi

Belirli şartları karşılamanız durumunda hisseli tapu üzerinden ipotekli ihtiyaç kredisi kullanmanız mümkündür.

Hisse sahiplerinin hepsinin krediye kefil olması ya da hisseli tapunun tek tapuya dönüştürülmesi bankaların en çok talep ettikleri şartlardır. 

Bu şartları karşılamanız durumunda ipotek göstereceğiniz evin %80’lik kısmı için kredi başvurusunda bulunulabilirsiniz. Bu durumda kullanabileceğiniz kredi tutarı bankanın eve gönderdiği eksper tarafından belirlenir.

Konut ipotekli kredi başvurusu yapmak için ipotekli ihtiyaç kredisi sayfamızı ziyaret edin.

Hisseli Tapu İle Çekilen Kredinin Vadesi

Hisseli tapu üzerinden alacağınız ipotekli kredi ihtiyaç kredileri kapsamında olduğu için maksimum 36 aya kadar vadelendirilebilir. Bu ve bunun dışındaki tüm şartlar bankanın kararlarına göre değişkenlik gösterebilir.

“Bu yazının tüm kullanım hakları Hesapkurdu.com‘a aittir. Başka mecralarda kullanılması veya alıntı yapılması ancak orijinal yazıya link verilerek referans gösterilmesi şartıyla mümkündür.”

Yazar Hakkında

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu.com kullanıcıları için bilgilendirici içerikler ve hesaplama araçları hazırlayan, kredi, sigorta ve tüm bireysel finans konularında uzmanlığa sahip, araştırmaya ve bilgi doğruluğuna önem veren finansal danışman ekibi.

Hesapkurdu.com kullanıcıları için bilgilendirici içerikler ve hesaplama araçları hazırlayan, kredi, sigorta ve tüm bireysel finans konularında uzmanlığa sahip, araştırmaya ve bilgi doğruluğuna önem veren finansal danışman ekibi.

Yazara Soru Sor
Hesapkurdu logo

Copyright © 2023 BHL Turkey Teknoloji A.Ş.
Tüm Hakları Saklıdır.
Sigorta aracısı Koalay.com, Hesapkurdu.com iştirakidir.
Merdivenköy Mah. Bora Sok. Nidakule
Göztepe Blok No:1-3 İç Kap No:58/61
Kadıköy/İSTANBUL
MERSİS Numarası: 0577050290800014
0(216) 570 0707 bilgi@hesapkurdu.com

Sosyal Medyadan Bizi Takip Edebilirsiniz

FacebookMediumTwitter InstagramLinkedInYoutube

Hesapkurdu.com anlaşmalı olduğu bankalarla “Destek Hizmet Kuruluşu” olarak çalışmaktadır. Sunulan destek hizmeti BDDK’nın 05.11.2011 tarihli yönetmeliğine göre denetlenmektedir.