Hisseli Tapuya Kredi Çıkar mı?

Güncelleme: 13.10.2021 Yayımlama: 21.10.2020 | Okuma Süresi: 2 dk.

Hisseli tapu ile kredi işlemi iki şekilde karşınıza çıkabilir. 

  1. Hisseli tapu üzerinden ipotekli ihtiyaç kredisi kullanılması
  2. Konut kredisi kullanarak hisseli tapuya sahip bir konut ya da arsa satın alınması

Hisseli Tapuya Kredi Çıkar mı?

Bankaların birçok konuda farklı değerlendirme kriterleri vardır. Ancak hisseli tapu konusunda hemen hemen tüm bankalar olumsuz dönüş yapar. Tabii  bu konuda da bazı istisnai durumlar mevcuttur. 

Hisseli Tapuya Kredi

Müşterek Tapuya Kredi Çekme Şartları

Bankalar genel olarak müşterek tapuya kredi vermek istemese de istedikleri bazı şartları karşılayarak kredi kullanabilirsiniz.

Bu şartlar:

  • krediye teminat olarak sunulacak hisseli tapu için tapunun üzerinde ismi geçen herkesin krediye kefil olması,
  • tapunun tamamının bir kişi üzerine geçirilmesi ya da konu olan taşınmazın eşit parsellere bölünerek tapunun yenilenmesi

olarak belirtilebilir. Ancak bu şartların karşılanması kredinin kesin onaylanacağı anlamına gelmez. Bir gayrimenkul üzerinden birden fazla kişinin hak sahibi olduğu el birliği mülkiyeti hakkında detaylı bilgiyi el birliği mülkiyeti sayfamızdan edinin.

Taşınmaz alma ya da satma sürecinde tüm bilmeniz gerekenlere tapu alım ve satım işlemleri yazımızdan ulaşabilirsiniz.

En Uygun Konut Kredisi Faiz Oranları

150.000 TL 120 Ay Vade

Toplam Maliyet 411.007 TL
Faiz Oranı %2,08
Aylık Taksit 3.408 TL
Toplam Maliyet 298.507 TL
Faiz Oranı %1,29
Aylık Taksit 2.464 TL
Toplam Maliyet 298.922 TL
Faiz Oranı %1,29
Aylık Taksit 2.464 TL

Tüm Konut Kredisi Faizlerini Listele

*Tablodaki faiz oranları 20 bankanın "en uygun" kredi teklifine göre günlük olarak güncelleniyor. Ayrıca bankaların konut kredilerini karşılaştırmak için konut kredisi faiz oranları sayfamızı ziyaret edin.

Hisseli Tapuya Kredi Veren Bankalar

Yukarıda belirtilen şartların karşılanması halinde bazı bankalar hisseli tapuya kredi verebilir. Bu konuda öne çıkan bankalar:

  • Ziraat Bankası hisseli tapuya kredi
  • Vakıfbank hisseli tapuya kredi

şeklinde sıralanabilir.

Birden fazla kişinin sahip olduğu gayrimenkul veya malların taraflar arasında bölüştürülmesi hakkında detaylı bilgiyi izale-i şuyu sayfamızdan edinin.

Hisseli Tapuya Konut Kredisi

Hisseli bir tapu için konut kredisi kullanma ihtimaliniz azdır. Çoğu banka çeşitli sebeplerle müşterek tapuya kredi vermek istemez. Hisseli tapuya konut kredisi veren bankalar ise bazı şartları yerine getirmenizi ister. Bu şartlar bankadan bankaya farklılık gösterir. 

Bankaların genel olarak istedikleri ise, tapudaki hisse ibaresinin kaldırılarak tapunun tek bir kişi üzerine geçmesi ya da tüm hisse sahiplerinin anlaşarak satış işlemi için tapuya gelip imza vermeleridir. 

Büyük boyutlardaki parsellerin parçalanması işlemi olan ifraz işlemi hakkında daha detaylı bilgiyi ifraz işlemi nedir sayfamızdan edinin.

Hisseli Tapuya İhtiyaç Kredisi

Belirli şartları karşılamanız durumunda hisseli tapu üzerinden ipotekli ihtiyaç kredisi kullanmanız mümkündür.

Hisse sahiplerinin hepsinin krediye kefil olması ya da hisseli tapunun tek tapuya dönüştürülmesi bankaların en çok talep ettikleri şartlardır. 

Bu şartları karşılamanız durumunda ipotek göstereceğiniz evin %80’lik kısmı için kredi başvurusunda bulunulabilirsiniz. Bu durumda kullanabileceğiniz kredi tutarı bankanın eve gönderdiği eksper tarafından belirlenir.

Konut ipotekli kredi başvurusu yapmak için ipotekli ihtiyaç kredisi sayfamızı ziyaret edin.


Kolay Onaylanan Kredi Kartları:

Enpara.com Kredi Kartı
Ödül Para/Puan 100 TL
Yıllık Ücret Ücretsiz
Akbank Axess
Ödül Para/Puan 21600 TL
Yıllık Ücret Ücretsiz
QNB Finansbank CardFinans GO
Ödül Para/Puan 600 TL
Yıllık Ücret Ücretsiz

Tüm Kredi Kartları


* Tüm kredi kartlarını görmek ve karşılaştırmak için kredi kartı başvurusu sayfamızı ziyaret edin. Ayrıca tablo internet sitemiz üzerinden başvuruda bulunan kullanıcıların onaylanma verilerine göre oluşturuldu. 


Hisseli Tapu İle Çekilen Kredinin Vadesi

Hisseli tapu üzerinden alacağınız ipotekli kredi ihtiyaç kredileri kapsamında olduğu için maksimum 36 aya kadar vadelendirilebilir. Bu ve bunun dışındaki tüm şartlar bankanın kararlarına göre değişkenlik gösterebilir.


Yazar Hakkında

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu.com kullanıcıları için bilgilendirici içerikler ve hesaplama araçları hazırlayan, kredi, sigorta ve tüm bireysel finans konularında uzmanlığa sahip, araştırmaya ve bilgi doğruluğuna önem veren finansal danışman ekibi.

Hesapkurdu
Toplam Maliyet 1.029 TL
Toplam Faiz %1,47
Aylık Taksit 1.029 TL
Deneyiminizi daha iyi hale getirmek için çerezler kullanıyoruz. Devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş oluyorsunuz. Detaylı Bilgi
Kabul Et