Esnek veya Balon Ödeme Planı Nedir?

Güncelleme: 05.12.2018

Ödeme planı kredi süreçlerinin en kilit faktörünü oluşturmaktadır. Müşteri bütçesine uygun planı seçtiği takdirde ödemeler daha düzenli ve sorunsuz ilerleyecektir. Peki bu ödeme planları nelerdir? Hesapkurdu.com olarak hazırladığımız video serisinde en çok tercih edilen ödeme planlarını görebilirsiniz. Aşağıda bunlara ek olarak esnek ödeme planını müşterimiz Can beyin sorusunu cevaplayarak anlattık.

Hesapkurdu.com olarak günlük yüzlerce müşteri sorusuna cevap vermekteyiz. Müşterimizin esnek (Balon) ödeme ile ilgili sorusunu ve cevabını sizler ile paylaşalım.

Can Bey’in Sorusu;

120.000  TL konut kredisi çekmek istiyorum. Fakat sabit ödemeli olarak değil esnek ödemeli olarak almak istiyorum. Toplu prim ödemesi aldığım için  her yıl sonu 10.000 TL  ödemek istiyorum. 24 ay sonra bitecek bir ihtiyaç kredim mevcut. Bundan dolayı ilk iki yıl düşük ondan sonra ise yüksek ödemek istiyorum. Bankalarda esnek ödemenin mevcut olduğunu biliyorum. Fakat şartlarımı bankalara söylediğimde çekimser kalıp, yetki alınması gerektiğini söylediler. KKB puanım çok iyi gelirim de kayıtlı bankalar neden bu şekilde zorluk çıkartıyorlar? Bir de bu şartlar altından bana sorun çıkarmadan kredi verecek bir banka mevcut mu?


Kredi erken kapama veya ara ödeme yapmanız durumunda kâr hesaplamanızı Kredi Erken Kapama Ara Ödeme Hesaplama aracımızdan kolayca yapın.


Cevap;

Konut kredilerinde esnek ödeme veya diğer bir ismi ile balon ödeme mevcuttur. Fakat çeşitli şartlara tabidir. Bankaların genelinde uygulanan bu şartlardan birincisi,aylık ödemek istediğiniz tutar, aylık ödeyeceğiniz ana paranızdan daha düşük olmaz. Örneğin aylık 1.500 TL konut kredisi ödüyorsun ana paranız  ise 750 TL olduğunu varsayalım esnek ödemeniz ana paranızdan yani 750 TL’den daha az olmaz. En önemli şart bu fakat sizin durumunuz her yıl sonu 10.000 TL ödemek ise şubelerin kendi yetkilerinde tamamlanacak bir işlem değildir. Bunun  nedeni ise sizin aylık düzenli gelirinizi üzerinden bir tutar olmasıdır. Yıl sonu bu primi düzenli olarak aldığınızı hesap dökümü, işyeri beyanı, vb şekillerde bankaya beyan ederek bankanın bu durum için yetki alması gereklidir. Bunun nedeni  işyerinizden her yıl kesin olarak bu primi alsanız dahi uzun yıllar bu işyerinde çalışma   garantinizin olmamasıdır.  Ama  KKB puanınız yeterli olması durumunda bankalar bu işlemlere çoğunlukla  onay vermektedir. Fakat ileride ödeme planınızı değiştirmek isterseniz sizden kalan anaparınız üzerinden %2 isteyeceklerini unutmamalısınız. En baştan sizin için en uygun ödeme planını seçmelisiniz.

100.000 TL 120 ay vade için en uygun konut kredisi faiz oranları:

Toplam Maliyet255.077 TL
Faiz Oranı%1,89
Aylık Taksit2.113 TL
Toplam Maliyet263.851 TL
Faiz Oranı%1,98
Aylık Taksit2.188 TL
Toplam Maliyet264.870 TL
Faiz Oranı%1,99
Aylık Taksit2.196 TL

Tüm Konut Kredisi Faizlerini Listele

Toplam Maliyet1.029 TL
Toplam Faiz%1,47
Aylık Taksit1.029 TL
Karşılaştır

Eski Yorumlar

| 20.01.2015 22:33

Merhaba. Eger stres ve hizli onayi olmadan kisisel veya isletme kredi ihtiyaciniz var mi? Eger öyleyse simdi Basbakan faiz orani kredi sunuyoruz olarak, lütfen bize ulasin. Bizim kredi güvenli ve daha fazla bilgi ve uygulamalar için, güvenli olan, bu e-postaya cevap lütfen. (faithbank@ymail.com) gerekli isim ve miktari. web sitemizi ziyaret edi