HesapKurdu logo

Devlet Destekli Konut Hesabı

Güncelleme: 11.04.2023
Yayımlama: 03.08.2016
Paylaş
İçindekiler

Konut hesabı açtırıp en az 3 yıl ödeme yaptığınız takdirde 15 bin liraya kadar "devlet desteği" alabileceksiniz. Destekten, ev sahibi olmayanlar yararlanabilecek.

Yeni konut almak isteyenler veya yeni evlenecek olup kendi evinde oturmak isteyenler 2016’da yürürlüğe giren devlet destekli konut hesabından faydalanmanız mümkün. 

Konut Hesabı ile devlet inşaat sektörünün hızlanmasını ve yeni evliliklerin önünü açmayı hedefleyerek böyle bir projeye imza attı. Gerekli şartların sağlanması halinde 18 yaşından büyük tüm vatandaşlara kredi desteği sunulmaktadır.  Peki, konut hesabının kapsamı nedir, kimler faydalanabilir, hangi bankalardan hesap açtırabiliriz? Konuyla ilgili tüm detaylara yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Destek Neleri Kapsıyor?

Konut desteği alabilmek için, yasada öngörülen diğer şartları da sağlamanız halinde Devlet destekli Konut Kredisi Hesabı açan bankalarda hesap açmalısınız. Açılan hesaba 3 yıl boyunca para yatıran vatandaşlar verilen süre sonunda biriken paranın %20’si kadar devlet desteğine sahip olacaktır. Alınabilecek destekte üst sınır ise 15.000 TL olarak belirlenmiştir.

Yatırılan paranın limitine ve vadesine göre oluşturulan fon üzerinden %15 den %20 ye kadar oranlarda  hibe desteği alabilecek. Ödeme modellerine göre alınacak destekler şu şekilde olacaktır:

3 ile 4 sene arasında düzenli olarak ödeme yapıldığı takdirde verilen destek oranı %15 olarak alınacak en üst para hibesi 13 bin TL,

4 ile 5 sene arasında ödeme yapıldığı takdirde destek oranı %18 en üst para hibesi ise 14 bin TL,

5 ile 6 sene arasında sistemde kalındığında ise destek oranı %20 olarak alınacak en üst para hibesi de 15 bin TL olacaktır.

Konut desteğinin yanında evlenecek gençlere devletin destek vermesi için sunulan çeyiz hesabı hakkında bilgi almak için ilgili yazımızı okuyun.

Hangi Bankalardan Hesap Açtırabilirim?

Eğer konut sahibi değilseniz ve gerekli şartları da sağlayabiliyorsanız devlet destekli konut kredisi hesabı açan bankalarda hesap açtırabilirsiniz. 

Şu an hesap açtırmayı tercih edebileceğiniz bankalardan bazıları ise; Denizbank devlet konut hesabı, Ziraat Bankası konut birikim hesabı, İş Bankası konut hesabı, devlet destekli Halkbank konut kredisi hesabı, Finansbank konut kredisi birikim hesabı ve Yapı Kredi konut hesabı.

Gerekli Şartlar Nelerdir?

Devlet konut desteğinden faydalanmak için vatandaşların aşağıdaki şartları yerine getirmesi gerekiyor:

7 Haziran 2015 tarihi itibarıyla tamamı kendisine ait bir konutu bulunmayan Türk vatandaşları konut hesabı açtırabilir,

Konut kredisinin kullanımı ile ilgili olarak mevzuatlarda belirtilen katılım bankaları üzerinden hesap açtırarak bu hesaplarda en az 3 yıl boyunca para biriktirilmelidir,

Şimdiye kadar herhangi bir şekilde bu devlet desteği almamış olmalıdır,

Konut kredisini kullanacak olan vatandaşların verilen desteğin tamamını alabilmesi için en az 75.000 TL biriktirmelidir, 

18 yaşın altındaki kişilerin konut hesabı açtırabilmesi için hesap açılışını kişinin velisi veya vasisi tarafından yapılmalıdır,

Konut hesabı bankaların yurtiçindeki şubelerinde Türk Lirası cinsinden açılmalı. Hesabın bankaların yurtdışındaki şubelerinden veya Türk Lirası dışındaki bir para cinsinden açılması mümkün değildir,

Bir kişi yalnızca bir tane konut hesabı açtırabilir. Diğer yandan konut hesabının açıldığı bankadan bir başka bankaya transfer edilmesi de söz konusu değildir, 

Konut hesabı açtıran kişi açılış tarihinde hesaba 30 bin TL’ye kadar para yatırabilir. Bu sayede konut hesabına uygulanacak devlet desteğinin miktarının artırılması söz konusu olabilir,

Konut hesabı açtıran kişiler tercihlerine göre isterlerse ayda bir, isterlerse de üç ayda bir hesaba ödeme yapabilir. Söz konusu ödemelerini aylık olarak yapan kişiler ayda en az 250, en fazla 2.500 TL ödeme yapabilir. Üç aylık ödeme yapanlar için alt limit 750, üst limit ise 7.500 TL’dir.

Konut hesabı katılımcısı hesapta biriken parayı bir yıl içerisinde en fazla iki kez çekebilir,

Konut hesabı açtıran kişinin yurtiçinde bir konut edinmesi gerekir. Devlet desteği; kat mülkiyeti tapusu olan konutlar, kat irtifakı tapusu olan ve yapı kullanma izin belgesi bulunan konutlar, konut nitelikli yapı kullanma izin belgesi olan müstakil taşınmazlar için ödenebilir.

Devlet katkısından faydalanabilmek için en az 3 yıllık birikim yapmak gerekiyor. Bu nedenle devlet ödemelere 26 Ağustos 2019'da başlayacaktır.


Eğer bu şartları karşılayamıyorsanız bankaların konut kredisi ürünlerinden faydalanabilirsiniz. Ancak, konuyla ilgili öncelikle bilmeniz gerekenleri aşağıdaki linklere tıklayarak öğrenebilirsiniz.

Konut Kredisi İçin Gereken Özellikler


Devlet Desteği Hangi Şartlarda Sona Erer?

Aylık ödemeyi tercih edecekseniz bir dönemde (konut hesabı açtırdığınız tarihten itibaren 12 aylık sürelerin her biri) üçten fazla ödeme yapmadığınızda,

Üç ayda bir ödeme yapmayı tercih edecekseniz bir dönemde birden fazla ödeme yapmadığınızda,

Bir dönem içinde konut hesabından ikiden fazla kez para çekmeniz durumunda,

Çektiğiniz para sonrasında veya ödememe hakkını kullanmanız durumunda hesapta kalan tutarın yatırılması gereken asgari tutarlar toplamından az olması halinde,

hesabınıza devlet katkısı ödenmez.

“Bu yazının tüm kullanım hakları Hesapkurdu.com‘a aittir. Başka mecralarda kullanılması veya alıntı yapılması ancak orijinal yazıya link verilerek referans gösterilmesi şartıyla mümkündür.”

Yazar Hakkında

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu.com kullanıcıları için bilgilendirici içerikler ve hesaplama araçları hazırlayan, kredi, sigorta ve tüm bireysel finans konularında uzmanlığa sahip, araştırmaya ve bilgi doğruluğuna önem veren finansal danışman ekibi.

Hesapkurdu.com kullanıcıları için bilgilendirici içerikler ve hesaplama araçları hazırlayan, kredi, sigorta ve tüm bireysel finans konularında uzmanlığa sahip, araştırmaya ve bilgi doğruluğuna önem veren finansal danışman ekibi.

Yazara Soru Sor
Hesapkurdu logo

Copyright © 2023 BHL Turkey Teknoloji A.Ş.
Tüm Hakları Saklıdır.
Sigorta aracısı Koalay.com, Hesapkurdu.com iştirakidir.
Merdivenköy Mah. Bora Sok. Nidakule
Göztepe Blok No:1-3 İç Kap No:58/61
Kadıköy/İSTANBUL
MERSİS Numarası: 0577050290800014
0(216) 570 0707 bilgi@hesapkurdu.com

Sosyal Medyadan Bizi Takip Edebilirsiniz

FacebookMediumTwitter InstagramLinkedInYoutube

Hesapkurdu.com anlaşmalı olduğu bankalarla “Destek Hizmet Kuruluşu” olarak çalışmaktadır. Sunulan destek hizmeti BDDK’nın 05.11.2011 tarihli yönetmeliğine göre denetlenmektedir.