Kira Vergisinde Gerçek Gider Götürü Gider Hesaplama

Güncelleme: 06.05.2022 Yayımlama: 04.03.2016
Hesapkurdu

Hesaplama aracımıza kira vergisi hesaplama aracımıza ek olarak, vergi mükellefi için hangi kira vergisi hesaplama yöntemin seçilmesinin daha kârlı olduğunu hesaplamaktadır. Bundan dolayı, gireceğiniz bilgilerin doğruluğundan ve yasal olarak kanıtlanabileceğinden emin olmalısınız. 


Kira vergisi hesaplama aracına ulaşmak için tıkla 


Hesaplama Aracı Alan Açıklamaları

Toplam Kira Geliriniz:  Gayrimenkulleriniz için (konut + iş yeri) ilgili yıl içerisinde elde edilen kira gelirlerinizin toplamını girin.

Toplam Gayrimenkul Değeri: Kira geliri elde etmiş olduğunuz gayrimenkuller üzerinden 1/50, yani %2 amortisman bedelinin hesaplanması için girilmesi gereken alandır. Eğer gayrimenkullerden yapım yılı itibari ile 50 yaşından büyük olan varsa,  amortisman hesabına tabii olmayacağı için bedelini bu alana girmeyin. Eğer gayrimenkul bedelleri belirlenmedi ise emlak vergisi bedellerini girmelisiniz.

Ödenen Faiz: Konut ve iş yeri kredileri için alınan veya bu gayrimenkuller üzerine yapılan yatırım ve iyileştirme çalışmaları için harcanan kredilere dönem içinde ödenen faiz tutarının toplamı (kredi ödeme planlarının faiz kolonundan bulabilirsiniz).

Toplam Faturalı Giderler: Kiraya verilen gayrimenkul için ödenen:

  • Aydınlatma, ısıtma, su (bunlar için verilen aidat değil, altyapı için yapılan harcamalar istisna kapsamına girer),
  • Asansör giderleri (bakım, onarım vs.),
  • İdare giderleri,
  • Sigorta giderleri (DASK, konut, yangın, eşya vb. sigorta poliçesi primleri),
  • Sözleşmeye, kanuna veya ilama istinaden ödenen zarar, ziyan ve tazminatlar,
  • Gayrimenkul için ödenen vergi, resim, harç ve şerefiyeler,
  • Belediyelere ödenen harcamalara katılma payları,
  • Götürü Gider Yönteminde Düşülecek Gider

Kolay Onaylanan Kredi Kartları:

Enpara.com Kredi Kartı
Ödül Para/Puan 100 TL
Yıllık Ücret Ücretsiz
Akbank Axess
Ödül Para/Puan 1000 TL
Yıllık Ücret Ücretsiz
QNB Finansbank CardFinans GO
Ödül Para/Puan 600 TL
Yıllık Ücret Ücretsiz

Tüm Kredi Kartları


* Tüm kredi kartlarını görmek ve karşılaştırmak için kredi kartı başvurusu sayfamızı ziyaret edin. Ayrıca tablo internet sitemiz üzerinden başvuruda bulunan kullanıcıların onaylanma verilerine göre oluşturuldu. 


"Bu yazının tüm kullanım hakları Hesapkurdu.com'a aittir. Başka mecralarda kullanılması veya alıntı yapılması ancak orjinal yazıya link verilerek referans gösterilmesi şartıyla mümkündür."


Yazar Hakkında

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu.com kullanıcıları için bilgilendirici içerikler ve hesaplama araçları hazırlayan, kredi, sigorta ve tüm bireysel finans konularında uzmanlığa sahip, araştırmaya ve bilgi doğruluğuna önem veren finansal danışman ekibi.


Makaleyi faydalı buldunuz mu?

1,2 Puan - 23 Kullanıcı
Deneyiminizi daha iyi hale getirmek için çerezler kullanıyoruz. Devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş oluyorsunuz. Detaylı Bilgi Close Policy
Kabul Et Close Policy