Gelirime Göre Ne Kadarlık Ev Alabilirim Hesaplama

18.05.2016 Güncelleme: 12.05.2017
Lütfen alanları doldurunuz
Aylık Geliriniz  

Konut kredisi gelir hesaplamasında, aynı ikamette oturan kişilerin resmi olarak beyan edebilecekleri tüm gelirleri, hesaplama işlemine dâhil edilmektedir. Ancak geliri dâhil edilen kişilerin kredi ödemesi bulunması durumda, mevcut kredi ödemesi aylık gelirden düşüldükten sonra kalan geliri hesaplama aracımıza girmeniz, daha gerçekçi bir sonuç çıkması adına önemlidir.

10 Yıl Vadeli Kredi ile Alınabilecek Ev Değeri  

Belirtmiş olduğunuz aylık gelirinizin yarısı kadar, yıllık %8 artış ile kredi ödemesi yapmanız durumunda 10 yıl vade için alabileceğiniz kredi miktarı ve yasal olarak ödemeniz gereken %20 peşinatta hesaba katılarak bulanan ev değeridir.

Ödemeniz Gereken %20 Peşinat Tutarı

Hesaplanan kredi tutarını alabilmeniz için yasal olarak ödemeniz gereken en düşük peşinat tutarıdır.

10 Yıl Vade İçin Çekilebilecek Kredi Tutarı

Belirtişmiş olduğunuz aylık geliriniz, yıllık %8 artırılarak güncel faiz oranı üzerinden 10 yıl vadede çekebileceğiniz toplam kredi tutarını göstermektedir.

İlk Yıl Ödeyeceğiniz Aylık Taksit
Taksitte Kira Gibi Yıllık Artış Oranı (%)

2005 ve 2015 yılları arasında enflasyon (TÜFE) oranları ortalaması yaklaşık olarak %8 olarak gerçekleşti. Bundan dolayı gelecekte de en azından geliriniz enflasyon oranında artacağını varsayarak, yıllık kredi taksit artış oranını %8 olarak almaktayız.

Faiz Oranı (%)

Hesapkurdu.com üzerinden yer alan 20 bankanın, hesaplama işlemi yapıldığı tarihte 10 yıl vade için sunmuş oldukları en iyi konut kredisi faiz oranıdır

Not: Kira Gibi Artan taksitli ödeme planı özel oluşturulan bir ödeme planı şeklidir. Bundan dolayı “Teklifleri Göster” butonuna tıkladıktan sonra karşınıza gelecek olan sayfadaki ödeme planları sabit ödemeli olacaktır. Başvurunuzu sabit ödemeli plan ile tamamladıktan sonra bankaya, aracımız ile oluşturulduğunuz ödeme planını sunmanız veya artış oranını belirtmeniz durumunda sabit taksitli ödeme planınız, artan taksitli ödeme planına çevrilecektir.

Hesaplama Aracımızın Çalışma Şekli

Hesaplama aracımız, girmiş olduğunuz aylık gelirinize göre 2005 ve 2015 yılları arasında gerçekleşen, ortalama %8 enflasyon oranı ortalamasına göre aylık ödemelerinizi arttırarak, konut kredisi sayfamız üzerinden yer alan 20 bankanın en iyi konut kredisi teklifi ile hesaplama işleminizi yapmaktadır. 

Neden Artan Ödemeli Konut Kredisi Planı Oluşturuluyor?

Sabit ödemeli konut kredisi ödeme planı oluşturulması durumunda, bankadan çekilebilecek en yüksek konut kredisi tutarı hesaplaması aslında doğru olmamaktadır. Bunun nedeni, konut kredisi ödemeleri sabit kalırken aylık gelirin en kötü ihtimalle, enflasyon oranlarında artacak olması varsayımıdır. Hesaplama aracımız da neredeyse tüm bankalarda mevcut olan artan ödemeli konut kredisi planı ile hesaplama yaparak, aslında kullanıcıya gerçekte ne kadar konut kredisi çekebileceğinin en üst limitini göstermektedir. Ayrıca, sabit ödemeli olarak ne kadar kredi çekebileceğinizi "Ne Kadar Kredi Çekebilirim?" hesaplama aracımız üzerinden öğrenebilirsiniz.

Aylık Gelir Kısmına Hane Halkı Gelirini Eklemeyi Unutmayın!

Konut kredilerinde diğer kredilerden farklı olarak, aynı hanede ikamet etmek şartı ile diğer hane halkı gelirleri de  hesaplama işlemine katılabilmektedir. Ancak, bankaların geliri kabul edebilmesi için resmi olarak beyan edilebilir olması gerekliliği de göz ardı edilmemelidir. 

"Bu yazının tüm kullanım hakları Hesapkurdu.com'a aittir. Başka mecralarda kullanılması veya alıntı yapılması ancak orjinal yazıya link verilerek referans gösterilmesi şartıyla mümkündür."

"Hata Bildir veya Yorum Yap"

Makaleyi faydalı buldunuz mu?

5 Puan

Tüm Bankaların Kredi Teklifleri Bir Arada

Kredi Tutarı

Vade

Ev Arama Durumu

Tüm Bankaların Kredi Teklifleri Bir Arada

Kredi Tutarı

Vade

İhtiyaç Sebebi

En çok harcama yaptığınız kategoriyi seçin