Kredi Çekmek İçin Uygun musunuz?

Güncelleme: 26.03.2021 Yayımlama: 06.04.2016 | Okuma Süresi: 2 dk.

Bankaların Kredi Çekerken Dikkat Ettikleri Nelerdir?

Kredi notu sistemine neredeyse tüm finansal kurumlar tarafından veri aktarılmasından sonra bankalar kredi başvurularına dakikalar içerisinde ret ya da ön onay verir. Bankaların ihtiyaç kredisi kullandırmak için kredi notu haricinde dikkat ettikleri başka kriterler de vardır. Bunlar;

  • Yaş sınırı
  • Aylık gelir
  • Kredi notu
  • İkamet belgesi veya fatura
  • Eş izni (eş muvafakatnamesi)

Kredi çekerken gereken belgeler hakkında detaylı bilgi almak için kredi için gerekli belgeler sayfamızı ziyaret edin.


En Uygun İhtiyaç Kredisi Faiz Oranları:

20.000 TL 12 Ay Vade

Toplam Maliyet 22.633 TL
Faiz Oranı %1,63
Aylık Taksit 1.886 TL
Toplam Maliyet 22.921 TL
Faiz Oranı %1,74
Aylık Taksit 1.901 TL
Toplam Maliyet 22.750 TL
Faiz Oranı %1,64
Aylık Taksit 1.887 TL

Tüm İhtiyaç Kredisi Faizlerini Listele


Kredi Çekerken Yaş Sınırı

Yasal olarak bankalardan kredi kullanma yaşı 18’dir. Ancak, bankaların çoğunluğunda genel uygulama olarak en alt kredi kullanma yaşı askerlik ve risk durumunu azaltmak için 20 olarak belirlenmiştir.

Kredi Çekme Üst Yaş Sınırı Kaçtır?

Kredi çekme üst yaş sınırı bankalarda daha çok çalışmış oldukları sigorta şirketinin hayat sigortası yapma üst yaş sınırına göre belirlenir. Bunun nedeni, bankalar genel olarak 60 yaş ve üzerindeki müşterileri için hayat sigortasını zorunlu tutar. Bu da genel olarak 65 ile 70 yaş aralığında bir kredi kullanma üst sınır ortaya çıkarmaktadır. Kredi çekerken yaş sınırı hakkında detaylı bilgiyi kredi yaş sınırı kaçtır sayfamızı ziyaret edin. 

Kredi Çekerken Aylık Gelir Kaç Olmalı?

  • Bankalara göre değişiklik göstermekle birlikte bordrolu olarak çalışanların son iş yerinde en az 3 ile 6 ay arasında sigortalı olarak çalışması gerekir.
  • İş yeri sahiplerinin vergi levhalarında kâr gözükmesi istenir. 
  • Bankaya yasal olarak beyan edilen aylık gelirin en fazla %50’si, aylık kredi ödemesi üst limiti olarak kabul edilir. Örneğin, bankaya beyan edilen aylık gelir 3.000 TL ise en fazla 1.500 TL aylık toplam kredi taksit ödemesi yapılabilir.(İstisna birkaç bankada bu oran %70 olarak belirlenmiştir.)
  • Sadece konut kredilerinde (aynı hanede ikamet etmek şartı ile) diğer hane halkı bireylerinin gelirleri kredi başvurusunda kabul edilir.

Kredi kullanmak için kaç ay sigortalı olmak gerekliliği hakkında detaylı bilgiyi kredi kullanmak için kaç ay sigortalı olmak gerekiyor ilgili yazımızdan edinin. Gelirinize göre güncel faiz oranları üzerinden çekebileceğiniz kredi tutarını öğrenmek için ne kadar kredi çekebilirim hesaplama aracımıza bakabilirsiniz.

Kredi Notu Kaç Olmalıdır?

En Riskli Orta Riskli Az Riskli İyi Çok İyi
0-699 700-1099 1100-1499 1500-1699 1700-1900

Kredi notu değerlendirmesi bankaların kendi inisiyatifinde olan bir durumdur. Bundan dolayı tabloda belirtilen kredi notu değerlendirmeleri bir genelleme olarak verilmektedir. Ancak neredeyse bankaların tamamında 1100 ve altın kredi notu olan kişiler, riskli sınıf içerisinde değerlendirilir.

Riskli olarak değerlendirilen kişilerin kredi başvuruları ise bankalar tarafından ret edilmekte veya kefil, ipotek gibi ek şartlar istenir. Kredi notu hakkında daha detaylı bilgi almak ve kredi notunun nasıl yükseltileceğini öğrenmek için kredi notu nasıl yükseltilir sayfamıza bakabilirsiniz. 

İkamet belgesi veya fatura

Kredi kullanmak isteyen bireylerden bankalar ikamet belgesi talep eder. İkamet belgesi alamayan kişiler için istenen belgeler arasında fatura yer alır. Herhangi bir ikameti bulunmayan kişilerin veya ikamet konusunda sıkıntı yaşayan kişilere kredi kullanımı konusunda bankalar ret cevabı verebilir.

Eş İzni

Kredi kullanırken verilen ipoteklerde eş rızası oldukça önemlidir. Eş rızası olmayan ipotek gösterimlerinde kredi onayı verilmez. Eş izni hakkında detaylı bilgiyi eş muvafakatnamesi - eş kredi izni sayfamızdan edinin.


Yazar Hakkında

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu.com kullanıcıları için bilgilendirici içerikler ve hesaplama araçları hazırlayan, kredi, sigorta ve tüm bireysel finans konularında uzmanlığa sahip, araştırmaya ve bilgi doğruluğuna önem veren finansal danışman ekibi.

Hesapkurdu
Toplam Maliyet 1.029 TL
Toplam Faiz %1,47
Aylık Taksit 1.029 TL
Deneyiminizi daha iyi hale getirmek için çerezler kullanıyoruz. Devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş oluyorsunuz. Detaylı Bilgi
Kabul Et