İhtiyaç Kredisi Hesaplama

Kredi Tutarı
Vade

Hangi Kredi

31.05.2016 Güncelleme: 20.11.2017

Hangi Kredi En Uygun?

En uygun bankayı ve size en uygun kredi teklifinin hangisi olduğunu bulmak için öncelikle ihtiyaç sebebinizi net olarak belirleyin. Örneğin, kredi ve kart borçlarınızı birleştirmek için mi, evlilik, tatil, eğitim gibi özel ihtiyaçlarınız için mi, yoksa genel nakit harcamalarınız için mi kredi arıyorsunuz? Bu konuda net olmanız bankaların ihtiyaç sebebine göre yapmış oldukları kampanya ve avantaj seçeneklerinden faydalanabilmenizi sağlayacaktır. 

İhtiyaç sebebini belirlemek kadar önemli bir diğer konu da ödeyebileceğiniz taksit seviyesini belirlemek ve böylece kendi bütçenize uygun bir ödeme planını seçebilmektir. Kredi hesaplama araçları genellikle ihtiyaç sebebinizi, kredi vadesini ve aradığınız kredi tutarını sorarak size en uygun oranlarla oluşacak taksit tutarını hesaplayacaktır. Hedeflediğiniz taksit tutarına ulaşacak şekilde vadeyi ayarlayıp kredi seçeneklerini karşılaştırabilirsiniz.

10.000 TL 48 ay vede için en uygun ihtiyaç kredisi faiz oranları:

Banka Kredileri Faiz Oranı Aylık Taksit
İş Bankası Ocak Ayı ihtiyaç kredisi kampanyası, %1,41 faiz oranı ve 48 aya varan vadeler ile avantajlı kredi kullanma fırsatı sunuyor. %1,47 311 TL
Burgan Bank 48 ay vadeye kadar %1,39'dan başlayan faiz oranları ile. %1,55 317 TL
CEPTETEB Avantajlı faiz oranlarına sahip, dosya masrafsız; hızlı, kolay CEPTETEB İhtiyaç Kredisi’ne hemen başvur, kredin ayağına gelsin. %1,54 316 TL
Tüm Bankaların İhtiyaç Kredileri

Hangi kredi sizin için en uygun kredi hesaplama aracımızı kullanarak anında öğrenin.

Kredi Hesaplaması Nasıl Yapılıyor?

Çekilmek istenen kredi tutarına belirlenen vadeye göre taksit dönemlerinde kalan anapara üzerinden tekrar faiz uygulanır ve istenilen ödeme türüne göre (sabit, artan veya azalan vb.) taksitler oluşturulur.  Bu hesaplamada yönteminde her taksit ödemesinde anapara düştüğü için ödenecek faiz de her taksit ödemesinde azalır. Bu konuda daha fazla bilgi almak ve özel olarak ödeme planı oluşturmak için Kredi Ödeme Planı Oluşturma aracımızı kullanın.

Hangi Bankadan Ne Kadar Kredi Çekilebilir?

Çekilebilecek olan maksimum ihtiyaç kredisi tutarı bankadan bankaya büyük farklılık gösterir. Dönemsel olarak değişebilmekle birlikte öne çıkan bir kaç bankanın güncel ihtiyaç kredisi limitleri şu şekilde: 

Banka
En Yüksek İhtiyaç Kredisi Tutarı

Garanti Bankası
100.000 TL
Güncel Teklifi Gör »
Halkbankası100.000 TL
Güncel Teklifi Gör »
Ziraat Bankası100.000 TL
Güncel Teklifi Gör »
VakıfBank 
90.000 TL
Güncel Teklifi Gör »
DenizBank 
60.000 TL
Güncel Teklifi Gör »
ING Bank 
50.000 TL
Güncel Teklifi Gör »

Ancak daha yüksek tutarlarda kredi çekmek istiyorsanız aşağıdaki seçenekleriniz var:

  • Hangi ihtiyaç sebebiyle kredi başvurusu yapacağınıza göre kredi tutarları esneyebilir. Örneğin varolan kredi ve kart borçlarınızı tek kredide birleştirip uzun vadeye yayacaksanız banka daha yüksek tutarlar için onay verebilir.
  • Kredi karşılığında gösterebileceğiniz bir gayrimenkul teminatınız, örneğin kendinize ait bir eviniz varsa banka bu eve koyulacak ipotek karşılığında evin değerinin %75'ine kadar kredi verebilir.
  • Belgelendirilebilir gelirinizin de istediğiniz kredi için yeterli olması gerekir. Genel olarak ihtiyaç kredisinde aylık olarak ödeyeceğiniz taksit tutarının aylık gelirinizin yarısını (%50’sini) geçmemesi hedeflenir.

Ne kadar kredi çekebileceğinizle ilgili detaylı bilgi almak ve hesaplama yapmak için “Ne Kadar Kredi Çekebilirim” hesaplama aracımızı inceleyin. 

Kredi Araştırırken Bankaları Nasıl Karşılaştırmalı?

Hangi kredinin en uygun olduğunu belirlemek için bankaları ve kredi tekliflerini karşılaştırmanız gerekir. Kredi karşılaştırması yaparken de faiz ya da kar payı oranları üzerinden değil, faiz ve diğer tüm kredi masrafları dâhil edilerek hesaplanan, yasal olarak bankaların da vermek zorunda olduğu "maliyet oranı" üzerinden bir karşılaştırma yapmanız daha doğru olur. Bu sayede faiz oranı düşük ama dosya masrafı yüksek olan bankaları daha iyi ayırt ederek daha uygun bir kredi kullanabilirsiniz.

Bankaların ihtiyaç kredisi tekliflerini kıyaslayın, en hesaplı kredi hangisi belirleyin »

Hangi Kredi

Hangi Konut Kredisi?

Konut kredisi için de banka karşılaştırma işlemi maliyet oranı üzerinden yapılmalı. Ancak konut kredisi gibi uzun vadeli kredilerde en düşük maliyet oranına sahip banka kadar, sizin için uygun bir ödeme planı oluşturan banka veya vadeyi uzatabilen bir banka da değerlidir.

Konut kredisi için bize ulaşan tüketicilere "hangi konut kredisi?" değil "hangi ödeme planı?" diye sormalarını öneriyoruz, çünkü kredi için oluşturulacak olan ödeme planı tümüyle bütçenize göre şekillendirilebilir. Örneğin düşük taksitlerle başlayıp durumunuz uygun olduğunda artan veya dönemsel ödemeler içeren ödeme planları hazırlanabilir. Aylık ödeme gücünüze uygun bir plan oluşturmanız finansal durumunuzun bozulmaması için büyük önem taşır. Bazı durumlarda ödeme planı esneklikleri sunarak ihtiyacınızı karşılayan bir banka fiyatlaması biraz daha düşük bir bankanın önüne geçebilir.

100.000 TL 10 yıl vade için en uygun konut kredisi faiz oranları:

Banka Kredileri Faiz Oranı Aylık Taksit
ICBC Turkey Sadece Hesapkurdu’na özel indirimli fiyatlama! Hayat sigortası, Dask ve Konut sigortasının bankadan yapılması koşulu ile. %1,15 1.541 TL
Ziraat Bankası Ziraat Bankası Konut Kredisi, en iyi faiz oranları ile %1,15 1.541 TL
Yapı Kredi Herhangi bir opsiyonel ürünle birlikte Çınar Paketi alınması durumunda geçerli faiz oranıdır. %1,14 1.533 TL
Tüm Bankaların Konut Kredileri

Hangi Kredi Kartı?

Kredi kartı seçerken kart aidatı kadar önemli olan bir diğer husus da alışverişlerinizde ağırlıklı harcama kalemlerinin ne olduğudur. Bankaların belirli tip alışverişlere özel olarak sundukları kredi kartları bulunabilir. Harcama kalemlerinize en uygun kredi kartı hangisiyse onu seçmeniz durumunda daha doğru kampanyalardan faydalanıp daha fazla puan ve mil kazanabilirsiniz. Ayrıca bankaların kullanmış olduğunuz kartlara özel olarak planladıkları indirimlerden daha kolay yararlanır, elde etmiş olduğunuz avantajları da arttırmış olursunuz.

Kolay Onaylanan Kredi Kartları

Banka ve ÜrünüYıllık Aidatı

Akbank Axess
95 TL
Başvur »
CEPTETEB Kredi Kartı
75 TL
Başvur »
Garanti Bankası Bonus
90 TL
Başvur »
Tablo Hesapkurdu.com kredi kartı sayfası üzerinden başvuran kişilerin onaylanma oranlarına göre oluşturuldu.
"Bu yazının tüm kullanım hakları Hesapkurdu.com'a aittir. Başka mecralarda kullanılması veya alıntı yapılması ancak orjinal yazıya link verilerek referans gösterilmesi şartıyla mümkündür."

Makaleyi faydalı buldunuz mu?

5 Puan