KONUT KREDİSİ HESAPLAMA

Konutlarda Trampa İşlemi Nasıl Yapılır?

Güncelleme: 24.04.2017
Konutlarda Trampa İşlemi Nasıl Yapılır?

Hesapkurdu.com'a günlük yüzlerce soru gelmekte. Biz de bundan sonra sizin için örnek olabilecek bazı soruları detaylı olarak yazılarımızda cevaplayacağız.

Ahmet Bey’in Durumu

110 m² bir konut için satıcı ile 180.000 TL karşılığında anlaştığını ve bankaya kredi için istenilen evrakları ile başvuruda bulunduğu ve kredisinin onaylandığını söyledi. Kredi onaylandıktan sonra 2. günün sonunda bankanın eksperinin geldiğini fakat daire numaralarının uyuşmadığını “Trampa” işleminin olduğunu söylemiş. Açıklama olarak da kendi almak istediği evin tapusunun karşı daireye ait olduğunu ve numaraların baştan yanlış verildiği için bütün apartman dairelerinin numaralarının değişmesi gerektiğini belirtmiş. Bu durumda numaralar düzeltilmediği sürece kredi işleminin gerçekleşemeyeceğini bildirmiş. Ahmet Bey, daha önce binada kredi kullanarak dairelerin satıldığını söyleyerek nasıl kredi çekebileceğini bizlere sordu.

Cevap

Bahsedilen apartmanda kredi kullanarak daire alındıysa 2011’den önce alınmıştır. Bunun nedeni ise bankaların ekspertiz firmaları ile çalışma zorunluluğunun 2011’de getirilmiş olmasıdır. Şuan herhangi bir ekspertiz firması trampa olan bir daireye onay vermez.

Çözüm

Bahsedilen trampa işlemi banka veya ekspertiz firması ile alakalı bir durum olmadığı için çözümü de bu kurumlarda değildir. Trampa İşlemi baştan bina yapılırken projeye uygun kapı numarası verilmemesinden kaynaklanıyor. Bu durumda 2 yol izlenebilir.

1.Yol:

Bütün apartman dairesinin tapudaki numaraları değiştirilebilir. İşlem kolay olmakla birlikte her bir işlem için ayrı masraf çıkacağında ve bütün tapu sahiplerinin onaylaması gerektiğinden genellikle gerçekleşmez. Bütün tapu sahipleri onaylarsa tapudan randevu alınıp 1 gün içerisinde işlem gerçekleştirilebilir.

2.Yol:

Numara yanlışlığı olan karşılık dairelerin birbirlerine tapuları devretmesidir. Sadece 2 tapu masrafı çıkacağından daha kolay bir işlem olacaktır. Aslında karşılıklı olarak birbirlerine satış yapacaklar.

Tapu numaranızı değiştirdikten sonra eksper tekrar gelip kontrol edecek trampa işleminin yapıldığını onayladığı zaman kredi işleminiz gerçekleşecektir.

"Bu yazının tüm kullanım hakları Hesapkurdu.com'a aittir. Başka mecralarda kullanılması veya alıntı yapılması ancak orjinal yazıya link verilerek referans gösterilmesi şartıyla mümkündür."

Makaleyi faydalı buldunuz mu?

3,8 Puan

Eski Yorumlar

| 14.06.2015 14:17

peki dairelerin üzerinde ipotek var ise nasıl yapılaca. satış olmaz bu durumda ve 2 daire sadece karışmış

| 15.06.2015 09:37

Merhaba, ipotekli bir daire alıcı ipoteği kabul ettiği sürece satışı yapılabilir. Bundan dolayı bir dairenin üzerinde ipotek olması trampa işlemini etkilemiyor.

| 01.10.2015 13:38

dairelerin numaralarının farklı olduğunu bile bile exper kredi çıkartıp tapunun üzerine trampa gidilebilir diye ibare düştüğünde karşı daire sahibinin ne yapması gerekiyor tapuyu değiştirse ipotekli tapu ona geçer ayrıca bilgisi baştan verilmesi gerekmezmiydi

| 01.10.2015 15:52

Merhaba, bankalar daire numarası farklı olan dairelere trampa işlemi yapılana kadar kredi vermiyorlar. Vermeleri durumda kredi ödenmediği zaman yasal olarak sıkıntı çekeceklerdir. Hatalı bir işlem dahi olsa verildiği varsayarsak, bu durumda banka ipoteği diğer dairenin üzerine geçirebilir. Eğer trampalı bir daireye kredi verdiyse, bu işlemi de yapm

| 08.10.2015 11:14

ibrahim bey, trampa işleminde ipoteği Banka diğer tapunun üzerine geçirmeli diyorsunuz ama buna yazılı bir güvence vermiyor banka saadece sözlü söylemde ve böyle durumlarda çözüm yolu nedir sitede numaraların değişmesi mümkün değil banka teminat vermiyor yasal bir düzenleme yok

| 08.10.2015 14:05

Meryem Hanım, banka trampa işlemi olan bir daireye ipotek işlemi yaptı ise yanlış bir işlem yapmıştır. Kredi ödenmediği zaman yanlış daireye ipotek göndermiş olur. BU tarz yanlışlar bankalar tarafından değil şube çalışanları tarafında yapıldığı için size resmi olarak bir güvence vermeyebilirler. Bu durumda ya sözlerine güvenerek işlemlerinizi yapac