KONUT KREDİSİ HESAPLAMA

Ekspertiz Sürecinde Yaşanabilecek Sorunlar

Güncelleme: 30.10.2017
Ekspertiz Sürecinde Yaşanabilecek Sorunlar

Tüketicinin satın almak istediği ev için ne kadar konut kredisi kullanabileceğinin belirlendiği ekspertiz sürecinin çeşitli nedenlerle olumsuz geçmesinden dolayı Türkiye’deki konut kredi başvurularının %25’i sonuçlanmamaktadır. Süreçte karşınıza çıkacak aksaklıklar, beklenmedik sorunlar hem tüketicinin zamanını hem de bütçesini etkilemekte ve hayalindeki eve ulaşmasını engellemektedir.

Hesapkurdu olarak en sık karşılaşılan ekspertiz sorunalrını ve çözümlerini aşağıda sizinle paylaşıyoruz:

1-Ekspertiz Beklenmedik Bir Fiyat Belirlerse

Ekspertiz sorunlarının neredeyse yarısı değer düşüklüğünden kaynaklanmaktadır. Değer düşüklüğü genelde eksperlerin suçu olarak algılanmaktadır. Ama bu durum çoğunlukla eksperlerden kaynaklana bir sorun değildir. Evin değerinin piyasa değerinden fazla satılması veya peşinat ile ilgili sıkıntı yüzünden fazla beyan edilmesi ile alakalıdır. Evin değerinin yüksek gösterme ve kredi tutarını yükseltmek genellikle işe yaramaz ve boşuna ekspertiz ücreti ödemiş olursunuz. Özellikle yeni yapılan konutlarda kredi tutarı ile ilgili sıkıntı olması durumu varsa evin tamamlanmasından sonra eksper işlemine başlamanız, sizin için faydalı olacaktır.

2- Konutun Kaçak Olması Durumu

Konutlarda çizilen projelerden sonra yapılan ek yapılardan dolayı eksper olumsuz veya değerini düşük verebilirler. Genellikle Kömürlük, Depo gibi yapıların konuta ek yapılması ile bu durumlar ortaya çıkmaktadır. Böyle bir durum olup olmadığını öğrenmeniz baştan size fayda sağlayacaktır.

100.000 TL 120 ay vade için en uygun konut kredisi faiz oranları:

Banka Kredileri Faiz Oranı Aylık Taksit
Ziraat Bankası Konut Kredisi Başvurusu %1,98 2.188 TL
ING Bank Konut Kredisi Başvurusu %2,26 2.426 TL
Yapı Kredi Konut Kredisi Başvurusu %2,33 2.487 TL
100.000 TL Konut Kredisi İçin Tüm Bankaları Listele

3- Ortak Tapu Sorunları

Dubleks, Tripleks olarak ifade edilen 2-3 katlı yapıların sadece bir katını almak istemekten kaynaklanan sorunlardır. Bu tarz durumlardaki evleri almanın tek yolu ortak tapu yapmaktır. Ama bankalar alınacak konutun tamamına ipotek koyacaklardır. Bu durumda ortak tapu sahibi ipotek koyulması kabul etmesi ve bankalardaki resmi evrakları imzalamalıdır.

4- Hacizli ya da İpotekli Konut Durumu

Alınacak konutun çeşitli kişilerin veya kurumların ipoteklerinin veya hacizlerinin olması durumda ekspertiz olumsuz rapor verecektir. Bankalarda kredi işleminizi ipotek veya hacizler tapudan kaldırılana kadar donduracaktır. Kaldırılmasında sonra ise yeniden eksper gidip kontrolünü gerçekleştirecektir. İpotek işlemleri kısa sürede tamamlanabilirken, haciz işlemleri çok uzun süre bilmektedir.

"Bu yazının tüm kullanım hakları Hesapkurdu.com'a aittir. Başka mecralarda kullanılması veya alıntı yapılması ancak orjinal yazıya link verilerek referans gösterilmesi şartıyla mümkündür."

Makaleyi faydalı buldunuz mu?

4,9 Puan