Ekspertiz Ücretini Geri Alabilir miyim?

Güncelleme: 26.03.2021 Yayımlama: 17.12.2019 | Okuma Süresi: 2 dk.

Hesapkurdu olarak günlük yüzlerce müşterimizin finansal konulardaki sorularına cevap veriyoruz. Bu yazımızda ise yine çok sık sorulan, "Ekspertiz ücretini geri alabilir miyim?" sorusunu cevaplayacağız. 

Müşterimizin Sorusu:

210.000 TL anlaşmaya vardığım konut için bankaya başvuruda bulundum ve banka kredi onayını verip ekspertiz gönderdi. Fakat, ekspertiz raporunda konutun üzerinde haciz olduğundan dolayı kredi talebime onay vermedi ve hacizi kaldırmamızı istedi. Fakat mal sahibi hacizi kaldıramadığı için kredi işlemimizden vazgeçtik. Bankaya ödediğimiz 500 TL ekspertiz ücretini geri istedik fakat banka bunun mümkün olmadığını söyledi. Benim sorum, bu durumda bankaya ödediğim ekspertiz ücretini geri alabilir miyim?

"Kredi işlemlerinde dosya masrafı hakkında detaylı bilgi almak ve çekilen krediye göre yasal olarak sizden alınabilecek dosya masrafını hesaplamak için, dosya masrafı hesaplama aracımıza bakabilirsiniz."


Kolay Onaylanan Kredi Kartları:

Enpara.com Kredi Kartı
Ödül Para/Puan 100 TL
Yıllık Ücret Ücretsiz
Akbank Axess
Ödül Para/Puan 21600 TL
Yıllık Ücret Ücretsiz
QNB Finansbank CardFinans GO
Ödül Para/Puan 600 TL
Yıllık Ücret Ücretsiz

Tüm Kredi Kartları


* Tüm kredi kartlarını görmek ve karşılaştırmak için kredi kartı başvurusu sayfamızı ziyaret edin. Ayrıca tablo internet sitemiz üzerinden başvuruda bulunan kullanıcıların onaylanma verilerine göre oluşturuldu. 


Cevap:

Ekspertiz kurumları bankalardan bağımsız olarak çalışan kurumlar olduğu için, ödenen ücret geri alınamaz. Ayrıca 2014 yılında çıkan Finansal Tüketiciden Alınacak Ücretler Yönetmeliği ile banka şubeleri ekspertiz ücretlerinden komisyon almaları dahi yasaklandı. Örneğin, şimdi 500 TL ödenen ekspertiz ücreti,  yönetmelikten önce müşteriye 700 TL olarak yansıtılıyor ve banka kendi adına 200 TL komisyon alıyordu. Tüketici Hakem Heyetlerinin bu komisyonların iade edilmesi yönündeki kararları ve bankaların abartılı uygulamalarından sonra, 2014 yılında çıkarılan yönetmelik ile müşteri adına üçüncü kişilere ödenen tüm ücretlerden, bankaların komisyon alması yasaklandı.

Sonuç olarak:

Bankalara kredi sürecinde ödemiş olduğunuz ekspertiz ücretlerinin tamamı, ekspertiz firmalarına ödenmektedir. Ekspertiz firmaları ise almış oldukları ücretin karşılığı olarak, ev için ekspertiz raporunu düzenlemiş ve aldığı ücretinin karşılığını vermiştir.  Bu süreçte, ekspertiz raporunun olumsuz olması veya kredi işleminden vazgeçilmesinin, ekspertiz firmaları için bir bağlayıcılığı yoktur. Bunun için ödediğiniz ekspertiz ücretinin boşuna gitmesini istemiyorsanız, evin açık bir krediye uygun olmayan durumu var veya evden tam olarak emin değilseniz, ekspertiz göndermemenizi tavsiye ederiz. 

Ayrıca sigorta eksperi hakkında bilgi almak istiyorsanız sigorta eksperi nedir yazımızı inceleyin.


Yazar Hakkında

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu.com kullanıcıları için bilgilendirici içerikler ve hesaplama araçları hazırlayan, kredi, sigorta ve tüm bireysel finans konularında uzmanlığa sahip, araştırmaya ve bilgi doğruluğuna önem veren finansal danışman ekibi.

Hesapkurdu
Toplam Maliyet 1.029 TL
Toplam Faiz %1,47
Aylık Taksit 1.029 TL
Deneyiminizi daha iyi hale getirmek için çerezler kullanıyoruz. Devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş oluyorsunuz. Detaylı Bilgi
Kabul Et