HesapKurdu logo

Ayıplı Konut Nedir?

Güncelleme: 22.09.2023
Yayımlama: 22.04.2021
Paylaş
İçindekiler

Ayıplı Konut Nedir?

Ayıplı konut, satılan malın teslim esnasında sahip olması gereken özellikleri bulundurmaması ya da taraflarca kararlaştırılmış olan model veya örneğe uygun olmaması sebebiyle sözleşmeye aykırı olan konuttur. Ayıplı konut Tüketicinin Korunması Hakkındaki Kanun’da yer alır. 

Ayıplı Konut Nasıl Anlaşılır?

Tüketicinin Korunması Hakkındaki Kanun’la ayıplı konut satın alanları hakları korunur. Özellikle kredi kullanarak konut alacakları için önemlidir. Ayıplı konut olduğu şu durumlarda belli olur:

 • imar planına uygun olmaması
 • evin üzerinde ipotek bulunması
 • konutun su, elektrik ve doğalgaz gibi tesisat projelerinin yapılmaması
 • konutun yapı ruhsatının bulunmaması
 • statik betonarme projesinin yapılmamış olması
 • çatı ve balkonlarda gider bulunmaması
 • kiriş ve kolonlarda tehlikeye sebep olacak derin çatlaklar olması
 • asansör ve yangın merdiveni gibi alanları mevzuat dışında yapılması 

Taşınmazı satın alma zamanına bakılmaksızın bu ayıplar sebebiyle zarara uğrayanlar, belirtilen koşullar ve sürelerde kanuni haklarını kullanabilir ayrıca tazminat talebinde bulunabilir. 

**Yapıda kalorifer sisteminin yerleştirilmemesi, muslukların takılmamış olması gibi tamamlanmamış işler varsa ayıplı konut olduğu anlamına gelmez.

Ev satın alındıktan sonra neler yapılmalı öğrenmek için ev aldıktan sonra yapılması gerekenler sayfamızı inceleyin.

Ayıplı Konut Sahiplerinin Hakları Nelerdir?

Ayıplı konut sahiplerinin yasalar gereğince dört hakkı bulunur. Bunlar:

 1. Aynı nitelikte ayıpsız bir konut ile ayıplı konutun değiştirilmesi.
 2. Herhangi bir ad altında ücretsiz olarak ayıpların onarımını istemesi.
 3. Ödenen toplam paradan iade yada ayıp oranında indirim talep edilmesi.
 4. Fesih hakkı, yani ispat şartıyla ayıplı konuta ödediği bedeli iade içeriğinin de yer aldığı sözleşmeden dönmesi.

Ayıplı konut satın alanlar yukarıda belirtilen dört hakkı aynı anda kullanamazlar, sadece bir tanesini seçmek zorundadırlar.

Ayıplı Konut Nedir İnfografik

Ayıplı Konut İhbar Süresi Ne Kadar?

Ayıplı konut teslim tarihinden itibaren ihbar süresi 30 gündür. İhbarında satın aldığı konuttaki ayıpları kabul etmediğini ve tercih ettiği yasal haklarının satışı gerçekleştirerek kişiden talep ettiğini belirtmesi gereklidir. 

Sıfır ev alırken dikkat edilmesi gerekenler hakkında detaylı bilgiyi sıfır evlerde dikkat edilmesi gerekenler sayfamızı ziyaret edin.

Konutta Ayıp Nasıl Belirlenir?

Bu tespiti bilirkişilerle yapılabildiği gibi tespit davası da açarak mahkeme aracılığıyla ağır kusurlu, hatalı, hileli gibi projedeki ayıpları ispat edilerek belirlenir. Bina sağlamlık testi nedir nasıl yapılır öğrenmek için bina sağlamlık testi sayfamızı inceleyin.

Satın Alınan Konutta Müteahhitin Sorumluluğu Nedir?

Satın alınan konuttaki ayıplar ya da hatalardan 5 yıl boyunca müteahhitler sorumludur. Malın teslimatından altı ay içerisinde belirlenen ayıplar için, 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkındaki Kanun'a göre teslim tarihinde var olduğu kabul edilecek. Ayıplı olmadığı ise satıcı tarafından ispat edilmesi zorunlu olacaktır. 

İkinci el konut alımlarında 3 yıl, yeni konutlarda ise 5 yıl boyunca kullanım hatası dışında asansör, çatı ya da herhangi bir bölgesindeki hasarın tazmini talep edilebilir. Ayrıca ruhsatta ya da projelerde aldatıcı hareket ya da hile ile yapılmış, sizin tespit edemeyeceğiniz gizlenmiş bir kusur varsa, zaman aşımına uğramaksızın müteahhitin sorumluluğuna girecektir.

Kaynak:

28 Kasım 2013 Tarihli 28835 Sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun

14 Şubat 2011 Tarihli 27846 Sayılı Türk Ticaret Kanunu

11 Ocak 2011 Tarihli 27836 Sayılı Türk Borçlar Kanunu

“Bu yazının tüm kullanım hakları Hesapkurdu.com‘a aittir. Başka mecralarda kullanılması veya alıntı yapılması ancak orijinal yazıya link verilerek referans gösterilmesi şartıyla mümkündür.”

Yazar Hakkında

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu.com kullanıcıları için bilgilendirici içerikler ve hesaplama araçları hazırlayan, kredi, sigorta ve tüm bireysel finans konularında uzmanlığa sahip, araştırmaya ve bilgi doğruluğuna önem veren finansal danışman ekibi.

Hesapkurdu.com kullanıcıları için bilgilendirici içerikler ve hesaplama araçları hazırlayan, kredi, sigorta ve tüm bireysel finans konularında uzmanlığa sahip, araştırmaya ve bilgi doğruluğuna önem veren finansal danışman ekibi.

Yazara Soru Sor
Hesapkurdu logo

Copyright © 2023 BHL Turkey Teknoloji A.Ş.
Tüm Hakları Saklıdır.
Sigorta aracısı Koalay.com, Hesapkurdu.com iştirakidir.
Merdivenköy Mah. Bora Sok. Nidakule
Göztepe Blok No:1-3 İç Kap No:58/61
Kadıköy/İSTANBUL
MERSİS Numarası: 0577050290800014
0(216) 570 0707 bilgi@hesapkurdu.com

Sosyal Medyadan Bizi Takip Edebilirsiniz

FacebookMediumTwitter InstagramLinkedInYoutube

Hesapkurdu.com anlaşmalı olduğu bankalarla “Destek Hizmet Kuruluşu” olarak çalışmaktadır. Sunulan destek hizmeti BDDK’nın 05.11.2011 tarihli yönetmeliğine göre denetlenmektedir.