HesapKurdu logo

Yeni Ev Kuracaklara 10 Tavsiye

Güncelleme: 24.01.2023
Yayımlama: 03.04.2017
Paylaş
İçindekiler

Evlenecek olanlara ve yeni ev kurmak isteyenlere süreçte boşuna zaman ve nakit kaybı yaşamamaları için 10 değerli tavsiyemiz var.

 (Bu süreçte bir ev satın alıyorsanız tapu alım ve satım işlemleri yazımızı okumanızı ayrıca tavsiye ederiz.)

1- Masraf Kalemlerinizi Listeleyerek Ödeme Bütçenizi Oluşturun

Alacağınız ürün ve markaların genel olarak belli olmaması ve süreçte ek masraflarınızın çıkma ihtimalinden dolayı, yeni ev kurarken net bir bütçe belirlemeniz zordur. Ancak yine de önden internet üzerinden veya birkaç firma ile görüşerek ortalama bir bütçe çıkarmak, süreci ve önceliklerinizi belirlemenizde kesinlikle yardımcı olur.

Ortalama bir bütçe çıkardıktan sonra ise planlanmayan giderler için de ek bir kaynak ayırma şansınız olur. Ayrıca bu süreçte masraf kalemlerinizi önceliklendirmeniz, ihtiyaçlarınızı da öncelikli sıraya koymanız anlamına geldiğini için  önemli bir detaydır.

Öte yandan evlilik kredisi hakkında detaylı bilgi almak ve başvuru yapmak için evlilik kredisi sayfamızı ziyaret edin.  

Kolay Onaylanan Kredi Kartları

2- Harcamalara Başlamadan Önce Kredi Kartı Limitinizi Yükseltin

Kredi kartlarında ev için alacağınız elektronik eşyalara 6 taksit, geri kalan tüm ev alışverişlerinizde ise 12 taksit yapma imkânınız bulunuyor. Ancak taksitli alışverişlerde toplam tutar kredi kartı limitinden düştüğü için kart limitleri dolabiliyor. Bunun için bu sürece başlamadan önce kredi kartı limitleri yetersiz ise yükseltmek önemli. 

Öte yandan kredi kartı limitlerini yükseltme talebinizi kart limitleriniz dolmadan yapmanızı tavsiye ederiz. Çünkü kartı limitleriniz dolu olursa bankalar riskinizi fazla görerek limit yükseltme talebinizi ret edebilir veya onaylamak için ek belgeler talep edebilir. Ayrıca bankaların kredi kartlarını karşılaştırmak ve başvuru yapmak istiyorsanız kredi kartı sayfamızı inceleyin. 

3- Acil Nakit İhtiyaçları İçin Hesaplarınıza Artı Bakiye (KMH) Tanımlayın

Kredi kartı limiti haricinde, acil nakit ihtiyaçlarınız olması durumuna karşılık bankadaki hesaplarınıza artı bakiye (Kredili Mevduat Hesabı- KMH) tanımlamanız, tanımlı ise limitini arttırmanızın faydası olur. Çünkü belirlenen bu artı bakiyeler istenildiği zaman banka ATM’leri üzerinden çekilebiliyor ve kullanılmadığı sürece de ek bir masraf oluşturmuyor.

Öte yandan artı bakiyelerin kullanılması durumunda neredeyse tüm bankalarda piyasada uygulanabilecek en yüksek faiz oranı olan “akdi faiz” uygulanır ve ay sonunda yansıtılır. Bunun için artı bakiyeleri sadece acil durumlarda ve kısa vadeli borçlanmalarda kullanmanızı tavsiye ederiz. 

4- Evin Ölçülerini Ayrıntılı Olarak Alın

Yeni Ev Kurma

Evin ölçülerini detaylı olarak almanız, eşyaları doğru ölçülerde belirlemenizin yanında sürecinizi kesinlikle kolaylaştırır. Bunun nedeni, halı, perde, mobilya gibi eşyaların evin ölçülerine göre konumlandırılıp, fiyatlandırılmasıdır. Örneğin, elinizde yaklaşık duvar ölçüsü varsa perdeler için net bir fiyat alma şansınız varken, net ölçüler yoksa ancak perde metrekaresi üzerinden bir fiyat alabilirsiniz.


En Uygun Konut Kredisi Faiz Oranları:

*Tablodaki faiz oranları 20 bankanın "en uygun" konut kredisi teklifine göre günlük olarak güncelleniyor. Ayrıca bankaların konut kredisi faizlerini karşılaştırmak için konut kredisi sayfamızı ziyaret edin.


5- Evin Tüm Tesisatlarını Kontrol Edin

Eve tam olarak yerleşmeden evin tüm tesisatlarını kontrol etmenizi tavsiye ederiz. Zira eve alınacak veya yerleştirilecek eşyaların prizlerinin olup olmadığı veya prizlerin doğru olarak çalıştığını kontrol etmek, süreçte size vakit anlamında özellikle fayda sağlar. Bunun yanında muslukların doğru çalıştığından ve bağlantı hortumlarında kaçak olmadığına emin olmak ise önemli detaylardır.

6- Almak İstediğiniz Beyaz Eşya Markasının Fiyatını Farklı Bayilere Sorun

Aynı marka beyaz eşya satan mağazaların arasında fiyat farkı olmayacağı söylense de bu çoğu zaman doğru değildir. Özellikle beyaz eşya dükkânın bulunduğu konum ve satış adetlerinde göre ciddi fiyat farkları bulunabiliyor.

Ayrıca burada tavsiyemiz bulaşık makinesi, çamaşır makinesi, buzdolabı gibi büyük beyaz eşyaları internet üzerinden almak yerine bayileri tercih etmenizdir. Çünkü internet üzerinden gelen büyük eşyalar kırılma ve çizilme gibi sorunlarla sıklıkla karşılanmasının yanında, çevrenizde o fiyata satan muhtemelen bayiler de bulunur.    

7- Mobilya Seçiminde Ürünün İmalat Malzemesini Öğrenin

Mobilya seçimi özellikle kullanış ve tasarıma göre yapılıyor. Ancak mobilya yapımında kullanılan ürünün türü ve kalitesi uzun vadeli rahat bir kullanım için önemli bir etken. Örneğin sunta olarak tabir edilen odun talaşlarının sıkıştırılması sonucunda oluşturulan malzemelerden yapılan ürünlerin kullanım ömrü ve dayanıklılığı, tahta malzemelere göre daha kısadır. Ayrıca kullanılan malzeme türünü anlamak da çok uzmanlık isteyen bir konu değildir. Bunun yanından mobilyaları direkt olarak imalat üzerinden almak, aradaki aracının çıkartılmasından dolayı çoğu zaman kazanç elde etmenizi sağlar.

8- Halı ve Perdeler İçin Mutlaka Birden Fazla Firma Üzerinden Fiyat Alın

Aynı marka ve model halı ile perdeler, satıcının konumuna göre çok fazla fiyat farklılıkları içerir. Örneğin, çok fazla satış yaparak sürümden kazanmadığı sürece, kirası yüksek olan semtlerde perde ve halı fiyatları daha yüksektir. Ayrıca bu tarz ürünlerin fiyatları hakkında internet üzerinden kısa bir araştırmayla da yaklaşık olarak fikir edinebilirsiniz.

9- Ürünlerin Teslim Tarihi ve Ödeme Şekillerini Net Olarak Belirleyin

Mobilya mağazaları genel olarak stoklu çalışmaz. Yani siz ürünü seçtikten sonra yapılarak gönderilir. Süreç bu şekilde işlediği için mobilyaları satın alındıktan sonra, teslim süreleri 30 günü kadar çıkabilir. Bunu için öncelikle ürünlerin teslim tarihlerini konuşarak bir ürün tercihinde bulunmak ve anlaşılan tarihler ile ödeme şekillerini mümkünse yazılı olarak belirlemek önemlidir. 

10- Küçük Ev Eşyalarının Fiyatlarını İnternet Üzerinden İnceleyin  

Mağazalara göre ütü, tost makinesi, elektrikli ısıtıcı ve elektrikli süpürge gibi ufak ev eşyalarını internet üzerinden almak, genel olarak fiyatlama açısından daha uygun olur. Çünkü ufak eşyalarının internet üzerinden satış hacimleri fazla ve bu doğrultuda rekabetleri de büyüktür. Ayrıca bu tarz ufak ev eşyalarında teknoloji ürünlerine göre çok daha fazla kampanya ve indirim dönemleri düzenlenir.

“Bu yazının tüm kullanım hakları Hesapkurdu.com‘a aittir. Başka mecralarda kullanılması veya alıntı yapılması ancak orijinal yazıya link verilerek referans gösterilmesi şartıyla mümkündür.”

Yazar Hakkında

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu.com kullanıcıları için bilgilendirici içerikler ve hesaplama araçları hazırlayan, kredi, sigorta ve tüm bireysel finans konularında uzmanlığa sahip, araştırmaya ve bilgi doğruluğuna önem veren finansal danışman ekibi.

Hesapkurdu.com kullanıcıları için bilgilendirici içerikler ve hesaplama araçları hazırlayan, kredi, sigorta ve tüm bireysel finans konularında uzmanlığa sahip, araştırmaya ve bilgi doğruluğuna önem veren finansal danışman ekibi.

Yazara Soru Sor
Hesapkurdu logo

Copyright © 2023 BHL Turkey Teknoloji A.Ş.
Tüm Hakları Saklıdır.
Sigorta aracısı Koalay.com, Hesapkurdu.com iştirakidir.
Merdivenköy Mah. Bora Sok. Nidakule
Göztepe Blok No:1-3 İç Kap No:58/61
Kadıköy/İSTANBUL
MERSİS Numarası: 0577050290800014
0(216) 570 0707 bilgi@hesapkurdu.com

Sosyal Medyadan Bizi Takip Edebilirsiniz

FacebookMediumTwitter InstagramLinkedInYoutube

Hesapkurdu.com anlaşmalı olduğu bankalarla “Destek Hizmet Kuruluşu” olarak çalışmaktadır. Sunulan destek hizmeti BDDK’nın 05.11.2011 tarihli yönetmeliğine göre denetlenmektedir.