KREDİ BAŞVURUSU

En Uygun Kredi Veren Bankayı Nasıl Bulurum?

Güncelleme: 03.05.2018
En Uygun Kredi Veren Bankayı Nasıl Bulurum?

Kredi kullanmak günümüzde artık korkulan bir durum olmaktan çıkıp orta ya da uzun vadeli planlarımızı gerçekleştirebilmek veya acil nakit ihtiyaçlarımızı karşılamak için sık sık başvurduğumuz bir yol oldu. Bankalar da böyle bir dünyada çeşitli kampanyalar ve ürünler ile kredi başvurusu yapmak isteyenler için en uygun imkânlarını sunmaya çalışıyorlar. Bu çeşitlilik avantajlı olmakla birlikte daha önce hiç kredi başvurusunda bulunmamış ya da uzun süredir kredi kullanmamış kişiler için kafa karıştırıcı olabiliyor.

Peki, böyle bir durumda en uygun krediyi nasıl bulacaksınız, kredi başvurusu yapmadan önce nelere dikkat etmeniz gerekiyor, kredi karşılaştırırken önemli noktalar nelerdir; bunları biliyor musunuz?

En Uygun Kredi Veren Bankayı Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyim?

Kredi karşılaştırma işlemini yaparken öncelikle bilmeniz gereken, ihtiyaç ve taşıt kredilerinde 48 ay, konut kredilerinde ise bazı istisnalar dışında maksimum 120 ay vade yapılabiliyor. Hesaplamalarınızı öncelikle bu vadeleri göz önüne alarak yapmalısınız. Çünkü ihtiyaç kredisi, konut kredisi veya taşıt kredisi fark etmeksizin, her şeyden önce bir kredinin en uygun kredi olup olmadığı, sizin beklentinize, ihtiyaç tutarınıza ve tabi ki ödeme gücünüze bağlıdır. Aynı zamanda banka fiyatlamaları birçok bankada şube bazında da değişebilir. Bu nedenle şube bazında görüşüp kişiye özel fiyat talep etmeniz faydalı olacaktır.En uygun ihtiyaç kredisi oranlarına ulaşmak için kredi başvurusu sayfamızı ziyaret edin.Bir kredinin en uygun kredi olup olmaması tüketicilere göre değişmekle birlikte değişmeyen bazı doğrular da vardır. Bunlar;

  1. Masrafsız kredi tercih ediyorsanız: Masraflar kredi tutarından düşülmeden hesabınıza yatsın isteyebilirsiniz. Ancak burada bilmelisiniz ki masrafsız kredi seçeneği, aynı zamanda yüksek faizli kredi seçeneği demektir. İstisnai kampanyalar haricinde bu kural değişmez.
  2. Düşük faizli kredi tercih ediyorsanız: Düşük faiz tercih etmeniz durumunda ek masraflar, ödeme şartları ve vade uzadığı için toplam maliyet daha da artacaktır.
  3. Düşük taksitli kredi tercih ediyorsanız: Düşük taksit tutarları sizin için daha uygunsa da bu defa vadeler uzayıp aylık faizler toplam faiz maliyetine ekleneceği için çok da uygun bir kredi olmayacaktır.

Banka Karşılaştırmasını Neye Göre Yapmalıyım?

Bu sorunun cevabı aradığınız kredi türüne, başvurduğunuz döneme ve bankaya göre değişir. Ancak öncelikle bankaları sınıflandırarak aradığınız özellikleri sunan hangisiyse ona yönelip ilk aşamayı tamamlayabilirsiniz. Bu sınıflandırmayı neye göre yapacağınızı belirtmek gerekirse;

  • Kamu çalışanı ya da emekli iseniz: Ziraat Bankası, Halk Bankası, Vakıflar Bankası gibi kamu bankalarını tercih edebilirsiniz. Çünkü bu bankalar kamu çalışanları ve emeklilere yönelik daha fazla kampanya ve avantaj sunabiliyorlar. 
  • Faizsiz bankacılık ya da İslami bankacılık tercihiniz ise: Bu durumda Kuveyt Türk, Albaraka Türk, Türkiye Finans, Ziraat Katılım ve Vakıf Katılım gibi katılım bankalarından birini tercih edebilirsiniz. Bu bankalar faizsiz bankacılık esasını benimseyerek katılım bankacılığı anlayışıyla hizmet verdiklerinden sizin talebinizi karşılayabilirler.
  • Aktif müşterisi olduğunuz banka var ise: Mevcutta sürekli çalıştığınız, kredi kartı ya da hesap kartını kullandığınız, maaş aldığınız bankayı tercih edebilirsiniz. Müşterisi olduğunuz banka sizi tanıdığı için hem size özel ödeme planları ve teklifler sunabilir hem de evrak aşamasında sizin için kolaylık oluşturabilir. Garanti Bankası, Akbank, Yapı Kredi, İş Bankası gibi daha çok şubesi ve müşterisi olan büyük bankalar bu durumda avantajlı olabilir.
  • Yeni bir banka ile çalışmak istiyorsanız: İNG, Denizbank, TEB, Finansbank gibi orta ölçekli bankalar ise daha çok müşteri çekmek ve piyasada öne çıkabilmek için çok sayıda özel kredi kampanyası sunabiliyorlar. Kredi araştırma aşamasında bu tür bankaları da araştırıp mevcut kampanyaları değerlendirmeniz faydalı olacaktır.

Sonuç olarak, en uygun kredi hem kişiye ve şartlarına göre hem de günden güne çok değişir. Kredi hesaplaması birçok etkenin incelendiği bir süreçtir. Aylık gelirinizden peşinatınıza, almak istediğiniz evin değerinden, bankanın sunduğu faiz oranına, kullanmak istediğiniz vadeden dosya masraflarına tüm etkenlerin hesaplandığı bu süreçte en doğru kararı verebilmek için birçok banka tekliflerini karşılaştırmak gerekir. Bu yüzden mutlaka kişiye özel en güncel oran ve teklifleri karşılaştırmak için Hesapkurdu kredi karşılaştırma aracını kullanın. Böylece şube şube gezmeye ve çok sayıda bankayla iletişime geçmeye de gerek kalmadan en uygun kredi teklifini bulup başvurunuzu yapabilirsiniz.

En Uygun Kredi Veren Bankayı Bulmak için Kontrol Listesi'ni (Checklist'i) indirmek istiyorsanız tıklayın»"Bu yazının tüm kullanım hakları Hesapkurdu.com'a aittir. Başka mecralarda kullanılması veya alıntı yapılması ancak orjinal yazıya link verilerek referans gösterilmesi şartıyla mümkündür."

Makaleyi faydalı buldunuz mu?

2,5 Puan