HesapKurdu logo

Konut Kredisi Ödemelerini Ertelemek veya Dondurmak Mümkün mü?

Güncelleme: 14.02.2023
Yayımlama: 02.09.2016
Paylaş
İçindekiler

Corona Virüs'e Karşı Ekonomiye Destek paketi kapsamında bankalar konut kredisi ödemelerinin 3 ay süre ile erteleme kararı aldılar. Erteleme kararından yararlanmak için ise işleyecek süreç söyle:

  • Kredinin kullanıldığı bankaya erteleme talebinde bulunulması gerekir
  • Talebi alan banka erteleme yapılmak istenen vadeye göre hesaplama yapar
  • Ertelemeye konu dönem üzerinden kredinin faiz oranı ile taksitler yeniden hesaplanarak yeni ödeme planı oluşturulur.
  • Kişinin onaylaması durumda ise erteleme gerçekleştirilir.

Hayallerimizdeki eve kavuşma noktasında bize katkı sağlayan en önemli araçlardan biri olan konut kredisi, tüketicinin borcunu uzun vadeye yayarak ödediği bir yapı olarak karşımıza çıkar. Konut kredisinde tek avantaj vade süresinin uzun olması değildir. Tüketici talebi doğrultusunda taksit ödemelerini erteleyebilir ya da banka onayıyla dondurabilir.


100.000 TL 120 Ay Vade İçin En Uygun Konut Kredisi Faiz Oranları

Konut Kredisi Taksitleri Ertelenebilir mi?

Ev satın alırken birçok masraf kalemiyle karşı karşıya kalınır. Kişinin nakliye masrafından tapu harcına, dekorasyon maliyetinden, eşya değişimine kadar yaptığı ek ödemeler bütçesinde ciddi bir yük oluşmasına neden olur. Bu durumda izlenebilecek en uygun yol; kişinin kredi başlangıç taksitlerini 3 aya kadar ertelemesi olacaktır. Ülkemizde faaliyet gösteren çoğu banka 92 güne kadar taksit erteleme imkânı tüketiciye sunabilir.

-

Konut Kredisi Taksitlerinin Ertelenmesinin Tüketiciye Herhangi Bir Maliyeti Olur mu?

Taksit ertelemeli konut kredilerinde kredi ödemelerine daha geç başlayacağınız için eşit faizli krediye göre daha fazla faiz ödemek zorunda kalabilirsiniz. Bunun dışında tüketiciye yansıtılan herhangi bir maliyeti bulunmaz. Unutulmaması gereken en önemli nokta; taksit erteleme talebinin tüketici tarafından başlangıç aşamasında bankaya iletilmesi ve kredi ödeme planına eklenmesi olmalıdır.

Konut Kredisi Ödemeleri Dondurulabilir mi?

Genel olarak bankaların hizmet kalemleri arasında kredi dondurma işlemi yer almasa da tüketiciden gelen geçerli bir nedene bağlı olarak banka tarafından taksit dondurma talebi kabul edilebilir. Kredi dondurma işlemi, bankanın inisiyatifinde olmakla birlikte kredi vadesi boyunca kişi en fazla 1 ya da 2 kez talep edebilir. Banka için tüketiciden gelen kredi dondurma isteğini kabul etme zorunluluğu en azından yasal açıdan bulunmamaktadır. Karşılıklı olarak uzlaşmaya varılması tek çözüm yoludur.

Konut Kredisi Ödemeleri Dondurma İşlemi Banka Tarafından Onaylanmazsa Ne Yapabilirim?

Kredi ödemenizi dondurabilmek için öncelikle bankanızın bu dondurma işlemine onay vermesi gerekir. Bankanız kredi dondurma işlemini onaylamıyorsa, kredinizi başka bankaya transfer edebilirsiniz. Ayrıca transfer işlemi hesaplaması yapmak ve detaylı bilgi almak için kredi yapılandırma sayfamızı ziyaret edin.

Örneğin; bir ev aldınız ve evi aldığınız firmanın anlaşmalı olduğu bankaya düzenli olarak konut kredinizin taksitlerini ödüyorsunuz. Fakat evi teslim almanız gereken tarihte, ödemeleri yaptığınız halde evi teslim alamıyor musunuz? Bu durumda mahkemeden tedbir kararı ile kredi ödemelerinin durdurulmasını talep edebilirsiniz. Tüketici mahkemelerinde açılacak bu davalar tamamen müşteriyi mağdur etmemek üzerine oluşturulmuştur. Durdurma işlemi yalnızca mahkeme kararı ile alınır.

“Bu yazının tüm kullanım hakları Hesapkurdu.com‘a aittir. Başka mecralarda kullanılması veya alıntı yapılması ancak orijinal yazıya link verilerek referans gösterilmesi şartıyla mümkündür.”

Yazar Hakkında

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu.com kullanıcıları için bilgilendirici içerikler ve hesaplama araçları hazırlayan, kredi, sigorta ve tüm bireysel finans konularında uzmanlığa sahip, araştırmaya ve bilgi doğruluğuna önem veren finansal danışman ekibi.

Hesapkurdu.com kullanıcıları için bilgilendirici içerikler ve hesaplama araçları hazırlayan, kredi, sigorta ve tüm bireysel finans konularında uzmanlığa sahip, araştırmaya ve bilgi doğruluğuna önem veren finansal danışman ekibi.

Yazara Soru Sor

Adres: İçerenköy Mah., Değirmen Yolu Cad. Nuh Plaza 37/2 34752 Ataşehir/İstanbul
MERSİS Numarası: 0577050290800014
Tel: 0(216) 570-0707 E-posta: bilgi@hesapkurdu.com

Hesapkurdu logo

Copyright © 2021 - Konut Kredisi Com Tr Dan. A.Ş. Tüm Hakları Saklıdır.