Konut Kredisi Ödemelerini Ertelemek veya Dondurmak Mümkün mü?

Güncelleme: 30.10.2017
Konut Kredisi Ödemelerini Ertelemek veya Dondurmak Mümkün mü?

Bankalardan kullanmış olduğunuz konut kredisi ile evinizi satın aldınız. Hem bu alım süreci boyunca hem de evinizi satın aldıktan sonra gerçekleşecek taşınma sürecinde, pek çok masrafla karşılaşabilirsiniz. Peki, bu masraflar sizi çok fazla nakit sıkıntısına sokuyorsa ne yapabilirsiniz?

Konut Kredisi ile Taksitlerinizi Erteleyebilirsiniz

Kredi kullanırken ortaya çıkacak dosya masrafı, tapuya ödeyeceğiniz harçlar, yeni evinizin dekorasyonu için yapacağınız masraflar, taşınma sırasında meydana gelecek nakliye giderleri ve bu süreç boyunca ortaya çıkabilecek tüm olağanüstü harcamalar nakit sıkıntısı yaşamanıza yol açabilir. Bu gibi durumları çözmenin en uygun yolu, kredilerinizi üç ay ertelemeli avantajı ile kullanmanızdır. Üç ay taksit ertelemeli konut kredileri sayesinde hem çekeceğiniz nakit sıkıntısı azalacak hem de nakit ihtiyacınızdan dolayı başka herhangi bir yere borçlanmanıza gerek kalmayacaktır. Finansal sıkıntınıza çözüm yolu bulduğunuz için büyük bir rahatlıkla evinize yerleşebilirsiniz.

Bankalar böylece kredi taksitlerini ödeyememe endişesi yüzünden kredi almayan müşterilerine özel sundukları bu esneklik ile müşterilerini kredi almaya teşvik etmektedir. Fakat unutmamalısınız ki taksit ertelemeli konut kredilerinde kredi ödemelerine daha geç başlayacağınız için eşit faizli krediye göre daha fazla faiz ödemek zorunda kalabilirsiniz.

Konut kredisi kullanarak alacağınız evin gerçek değerini bulmak istiyorsanız, “Alacağınız Evin Gerçek Değerini Bulmanın Yöntemleri” sayfamıza bakabilirsiniz.

100.000 TL 120 ay vade için en uygun konut kredisi faiz oranları:

Toplam Maliyet255.077 TL
Faiz Oranı%1,89
Aylık Taksit2.113 TL
Toplam Maliyet263.851 TL
Faiz Oranı%1,98
Aylık Taksit2.188 TL
Toplam Maliyet264.870 TL
Faiz Oranı%1,99
Aylık Taksit2.196 TL

Tüm Konut Kredisi Faizlerini Listele

Çeşitli Ödeme Planlarını Araştırabilirsiniz

Ödeme planları, kredilerin en önemli sorunlarından biridir. Kendi bütçenize uygun seçtiğiniz ödeme planına, kredinizin vadesi boyunca uymak zorundasınız. Kredilerinizi ödeyemediğiniz durumlarda ise kredinizi yapılandırabilir ya da başka bir bankaya transfer edebilirsiniz. Ancak bu işlemler sonrasında da ödeme planı karşınıza tekrar çıkacaktır. Seçebileceğiniz ödeme planları aşağıdaki gibidir: 

Balon Ödeme: Balon ödemeli kredilerde kredi geri ödemesi bir süre düşük taksit tutarıyla gerçekleştirilir, sonrasında kalan borç son taksitte kapatılır. Balon ödemeli kredi seçeneğini genellikle, ilerde toplu parasının geleceğini bilen ancak en kısa sürede ev veya araba sahibi olmak isteyen kişiler tarafından kullanılmaktadır.  

Ara Ödeme: Ara ödemeli kredilerde, normal taksit ödemeleriniz dışında, belirli dönemlerde yapacağınız fazladan kredi geri ödemeleridir. Örneğin; belirli periyotlarda ikramiye almanız durumunda, ikramiye aldığınız dönemlerde ara ödemede bulunabilirsiniz. 

Azalan Ödeme: Taksit tutarını belirli dönemlerde azaltarak yapacağınız kredi geri ödemeleridir. Örneğin; gelirinizin azalacağını düşünüyorsanız, ödediğiniz taksit tutarınızı azaltarak yeni kredi tutarınızı size en uygun seviyeye getirebilirsiniz. 

Artan Ödeme: Taksit tutarını belirli dönemlerde arttırarak yapacağınız kredi geri ödemeleridir. Örneğin; gelirinizin artacağını düşünüyorsanız, kendinize yeni bir ödeme planı oluşturabilirsiniz. Böylece alacağınız kredi tutarını da arttırabilirsiniz. 

Kişiye Özel Ödeme: Size uygun olan en yüksek kredi tutarını bularak, ödeyeceğiniz faiz tutarını minimuma indirebilirsiniz. Kredi vadeniz azalacak ve böylece kredi ödemeleriniz kendi bütçenize özel hale gelecektir. Fakat krediyi aldıktan sonra bu unsurları göz önünde bulundurmanız durumunda krediyi erken ödeme bedeli, erken kapama bedeli, ödeme planı değiştirme bedeli gibi komisyonları bankanıza ödemek zorunda kalabilirsiniz.

Bankaların sunduğu ödeme planlarının uygulanması hakkında detaylı bilgiye ulaşmak isterseniz, “Bankaların Ödeme Planlarını Uygulamak Zorunda Mıyız?” sayfamıza bakabilirsiniz.

Kredi Ödemelerinizi Dondurabilirsiniz

Geçerli bir nedeniniz olduğu takdirde bankanız ile görüşebilir, isterseniz kredinizi üç ay ertelemeli olarak alabilirsiniz. Kredi dondurma işlemi, bankanın inisiyatifinde olmakla birlikte ortalama bir veya iki kez dondurabilirsiniz.

Unutmamalısınız ki kredi ödemenizi dondurabilmek için bankanızın bu dondurma işlemine onay vermesi gerekmektedir. Fakat bankanız kredi dondurma işlemini onaylamıyorsa kredinizi başka bankaya transfer edebilirsiniz. Örneğin; bir ev aldınız ve evi aldığınız firmanın anlaşmalı olduğu bankaya düzenli olarak konut kredinizin taksitlerini ödüyorsunuz. Fakat evi teslim almanız gereken tarihte, ödemeleri yaptığınız halde evi alamıyor musunuz? Bu durumda mahkemeden tedbir kararı ile kredi ödemelerinin durdurulmasını talep edebilirsiniz. Tüketici mahkemelerinde açılacak bu davalar tamamen müşteriyi mağdur etmemek üzerine oluşturulmuştur.

Toplam Maliyet1.029 TL
Toplam Faiz%1,47
Aylık Taksit1.029 TL
Karşılaştır