Alacağınız Ev Krediye Uygun mu?

30.09.2015 Güncelleme: 16.06.2016


Satın almak istediği evi belirleyip konut kredisi araştırmak için bize ulaşan ziyaretçilerimizin en sık sorduğu sorulardan biri "Satın almayı planladığım evin krediye uygun olup olmadığını nasıl anlarım?" Konut kredisinin diğer kredi türlerine göre daha avantajlı şartlarla alınabilmesinin sebebi bankanın evi teminat olarak kabul etmesi ve evin tapusuna ipotek koymasıdır. Bu sebeple krediyle satın almayı planladığınız evin teminat niteliği olması gerekir.

Banka kredilendirme sürecinde satın alacağınız eve bağımsız bir eksper göndererek evin değerini belirleyecek, projesini ve tapu kayıtlarını inceleterek kredi için yeterli teminat sağlayıp sağlamadığına karar verecektir. Bu değerlendirme aşaması "ekspertiz" diye adlandırılır.   

Kredi ile satın almak istediğiniz evi belirlediyseniz aşağıdaki soruları sorup değerlendirerek krediye uygun olup olmadığı hakkında bir ön değerlendirme yapabilirsiniz.

Ekspertiz sürecinde yaşanabilecek sorunları öğrenin.

Alacağınız Ev Krediye Uygun mu?

Kat İrtifakı veya Kat Mülkiyeti Var mı?

Kat irtifakı tapusu, inşaatı henüz tamamlanmamış binalarda, sizin almak istediğiniz dairenin hissesine denk gelen arsa tapusudur. Bankalar kredi kullandırmak için dairenin en azından kat irtifak içeren bir tapusu olmasını tercih eder. Bunun nedeni tapunun ekspertiz esnasında inşaat ruhsatı ve yapı kullanım izin belgeleri açısından değerlendirilmesidir.Apartman şeklinde olan binalarda satın alınacak dairelerde arsa tapusu yeterli olmayıp kat mülkiyeti ya da en azından kat irtifakı olan tapu şartı aranır. Kat mülkiyeti kat irtifakından daha sonra alınır ve size ait olan bağımsız bölümün, yani dairenin mülkiyetini ifade eder.Kat irtifakı ve kat mülkiyeti hakkında detaylı bilgi edinmek için ilgili yazılarımızı inceleyin.


Evin Yüzde Kaçı Tamamlanmış?

Tamamlanmamış bir konut için ekspertiz aşamasında tamamlanmışlık seviyesi belirlenir. Bunu takiben her bankanın kredi vermek için uygun bulduğu minimum tamamlanmışlık seviyesi farklılık gösterecektir. Çoğu banka en azından %80 tamamlanmış bir konuta kredi vermeyi kabul ederken bazı bankalardan %60-70 gibi daha düşük tamamlanmışlık oranı olan konut için de daha düşük tutarlarda kredi çekilebilir. Tamamlanmışlık oranı çok sayıda kritere göre belirlense de kabaca kapı ve pencereleri takılmış, sadece iç inşaatında (örneğin zemininde, boyasında) eksikler olan bir konutun %80 tamamlanmışlık seviyesini rahatça geçeceğini söyleyebiliriz.


Projeden mi Satın Alıyorsunuz?

Müteahhitten henüz proje aşamasında bir konut satın almayı planlıyorsanız ev %80 tamamlanmışlık oranı sınırını karşılamayabilir. Böyle durumlarda bankalar ilgili müteahhite veya proje şirketine bir ticari kredi limiti tanımlar. Böylece henüz ortada teminat niteliği olan bir ev yokken dahi "garantör limit teminatıyla" konut kredisi kullanabilirsiniz. Bu işlemin yapılabilmesi için müteahhitin hali hazırda anlaşmalı olduğu banka ile ilerlemeniz gerekir. Bu durumda şunu da hatırlatalım; bitmemiş projelerden satın alacağınız konutlar için konut kredisi kullanıyorsanız projenin tamamlanıp konutun size teslim edilmesinde banka da en az proje şirketi kadar sorumludur. Bu yüzden bu durumlarda bankadan konut kredisi çekmiş olmanın ek bir güvencesi vardır.Evin Tapusu Hisseli mi?

Satın alacağınız evin hisseli tapusu varsa ve tüm hissedarlar satışa razı olmuşsa bu konut kredisi kullanmanıza engel oluşturmaz. Öte yandan satın alacak kişi tümüyle almıyor ve sadece hissedarlardan birinin hissesini satın alıyorsa bu problem yaratır. Olur da borcunuzu ödeyemezseniz ve banka konutu satarak borcunu tahsil etmek isterse diğer hissedarlar evin satışına mani olabileceğinden konutun sadece ısmi bir hissesi hisse payı ne olursa olsun yeterli teminat oluşturmaz. 

Evin Tapusu Üzerinde Başka Bir İpotek Var mı?

Bankalar kredi ile satın alınacak konutta tapu üzerinde birinci derece ipotek hakkına sahip olmak isterler. Bu da kredi ödemelerinin yapılmaması durumunda onlara konutu satışa çıkarma ve ödenmesi gereken borcu öncelikli olarak tahsil etme hakkı verir. Satın alacağınız evin tapusu üzerinde hali hazırda başka bir ipotek, şerh veya haciz durumu varsa banka konut kredisi kullandırmayacaktır. Bu tarz durumlarda tapunun üzerindeki problemlerin giderilmesi, örneğin varolan ipoteğin kaldırtılması, ve ancak bundan sonra yeni konut kredisi sürecinin devam ettirilmesi gerekir.  

Konut tapusu üzerinde ipotek, haciz ve intifa hakkı ne demek bilmiyorsanız, ilgili yazımızı inceleyebilirsiniz.

Ev Projesine Uygun mu?

Ekspertiz sürecinde gerçekleştirilen kontrollerden biri de evin belediyede bulunan projesine uygun olarak inşa edilip edilmediğidir. Projesine uygun olmayan, örneğin depo veya sığınak olarak gösterilen alanları başka bir amaçla kullanılmakta olan veya ortak alan büyümesi olan konutlar gelecekte yıkım kararı gibi sorunlarla karşılaşabilirler. Bu da evin olası bir satış durumunda fiyatını ciddi ölçüde aşağı çekeceğinden bankanın teminat olarak kabul edeceği evin değerini tehlikeye sokar.

"Bu yazının tüm kullanım hakları Hesapkurdu.com'a aittir. Başka mecralarda kullanılması veya alıntı yapılması ancak orjinal yazıya link verilerek referans gösterilmesi şartıyla mümkündür."

Tüm Bankaların Kredi Teklifleri Bir Arada

Kredi Tutarı

Vade

İhtiyaç Sebebi

Kredi Tutarı

Vade

Ev Arama Durumu

Kredi Tutarı

Vade

Kredi Tipi

Hesapkurdu seni en güncel kredi haberlerinden haberdar etmek istiyor
  • - Haftanın En İyi Faiz Oranları
  • - Size Özel İndirimler
  • - En Güncel Bilgilendirme Yazılarımız
Daha Sonra
İzin Ver
;