İpotekli İhtiyaç Kredisi

 • Kredi ve kart borçlarınızı tek yerde birleştirin
 • Borçlarınızı yapılandırarak 48 aya kadar vadeye yayın
 • Ev değerinin %80'ine kadar kredi kullanın
 • Acil ihtiyaçlarınız için evinizi hemen satmayın
TCKN Bilgileriniz
Üyelik Sözleşmesi ve kullanım şartlarını kabul ediyorum.

Konut İpotekli İhtiyaç Kredisi

Konut ipotekli ihtiyaç kredisi, adınıza kayıtlı ve kullanım durumu ile tapu kaydı “mesken” olan kotunuzu, bankaya teminat olarak göstererek kullanabildiğiniz bir bireysel kredi türüdür. İhtiyaç kredisinden en büyük farkı ise yüksek tutarlı olarak kredi kullanma imkânı sağlamasıdır. İpotekli ihtiyaç kredisi ile ev değerinizin, %80'ine kadar kredi ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz.

ipotekli kredi

Neden Başvurmalıyım?

 • Eğitim ve Tadilat Sebebi ile Kullanmanız Durumunda 120 Ay Vade

  Bilindiği üzere konut kredisi hariç, ipotekli ve ipoteksiz ihtiyaç kredilerinin vadesi BDDK kararı ile en fazla 48 ay olacak şekilde sınırlandırılmıştı. Bu kısıtlama, ipotekli ihtiyaç kredisinin eğitim ve konut tadilatı nedeni ile kullanılması durumunda, bir istisna olarak 120 ay vadeye kadar uzatılmaktadır.

 • Konut Değerinin %80’ine Kadar Kredi Kullanın

  İhtiyaç kredilerinde gelirinizin ortalama olarak en fazla 12 ile 15 katına kadar kredi verilmektedir. Fakat konut ipotekli ihtiyaç kredilerinde konut değerleme uzmanın (eksperin) verdiği değerin, %80’ine kadar kredi kullanma imkânı ile yüksek tutarlı kredi talebinizi karşılayabilirsiniz. Kredinizi kullanabilmek için teminat olarak verilecek konutun, krediye uygunluk şartlarını taşıması yeterlidir.

 • Ödeme Planınızı Kendi Bütçenize Göre Kendiniz Belirleyin

  Ödeme planınızı, aylık sabit ödemeler ile yapabilir veya kendinize uygun bir ödeme planı oluşturabilirsiniz. Bu sayede, aylık ve yıllık ek gelirleriniz varsa bunları ödeme planına yansıtarak, daha kısa vadede kredinizi bitirebilir veya harcamalarınızın arttığı dönemde kredi taksitlerinizi düşürebilirsiniz. Ödeme planlarını artan ödemeli, azalan ödemeli, ara ödemeli veya size uygun olabileceğini düşündüğünüz diğer şekillerde oluşturabilirsiniz.

 • Vergi Avantajından Yararlanın

  Konut kredisi hariç, diğer kredi türlerinde “Kaynak Kullanımı Destekleme Fonu” (KKDF) %15 ve “Bankacılık Sigorta Muamele Vergisi” (BSMV) %5 olarak alınmaktadır. BSMV vergisinin bir istisnası, konut ipotekli ihtiyaç kredisi kullanmanız durumunda alınmamasıdır. Yani konut ipotekli ihtiyaç kredisi kullanmanız durumunda, %5 vergi avantajından yararlanmış olursunuz.

 • Borçlarınızı Tek Bir Kredi ile Birleştirin

  Farklı bankalardaki mevcut kredi ve kredi kartı borçlarınızı tek bir yerde toplayarak, borçlarınızı birleştirebilirsiniz. Bu sayede “Hangi bankaya ne kadar borcum kaldı?” ya da “Ne zaman, hangi bankaya kaç TL ödemem var?” gibi endişelerinizden kurtulursunuz.

 • Uygun Faiz Oranları ile Kredi Kullanın

  Konut ipotekli ihtiyaç kredisi ürünlerinin faizleri genel olarak standart ihtiyaç kredisi ve ticari kredi faizlerinden daha düşüktür. Bunun nedeni ise bankanın teminat olarak aldığı konutun, kredinin riskini azaltıyor olmasıdır.

 • Daha Önceki Alınan Ret Cevaplarına Rağmen Kredinize Kullanın

  Sahip olduğunuz evi bankaya ek teminat olarak göstererek, ek güvence sağlarsınız. Bu sayede bazı bankalar için riskli görülseniz dahi ek teminat yardımıyla bankanın kredi verme olasılığını arttırabilir, yapacağınız uzun vadeli ve düzenli ödemelerle kredi notunuzu yükseltebilirsiniz.

Konut ipotekli ihtiyaç kredisi yıllık maliyet oranları %19,21 ile %29,32 arasında, vade ise 3 ay ile 48 ay arasında değişmektedir. Örneğin; Hesapkurdu'ndaki en hesaplı faiz oranı ile 48 ay vade ve 75.000 TL kredi için ödeyeceğiniz toplam faiz 26,416 ₺, yıllık maliyet oranı %20,27, ödeyeceğiniz toplam tutar ise 106.378 ₺'dir.