İlk Defa Kredi Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Güncelleme: 10.11.2023
Yayımlama: 18.12.2019
Paylaş
İçindekiler

İlk defa kredi başvurusunda bulunulacaksa bu süreçte hangi aşamalardan geçileceği, hangi sorunlarla karşılaşılacağı ve nelere dikkat edilmesi gerektiğini bilmek önemlidir. Hesapkurdu.com olarak derlediğimiz ilk defa kredi kullanacak tüketicilerin dikkat etmesi gerekenleri aşağıda inceleyebilirsiniz.

En Uygun İhtiyaç Kredisi Faiz Oranları:

  • Kredi İhtiyacını Doğru Belirlemek

Kredinin ne amaçla kullanılacağı çok önemlidir. Kredi ve kart borçlarınızı birleştirmek için mi, evlilik, tatil, eğitim gibi özel ihtiyaçlarınız için mi, yoksa genel nakit harcamaları için mi kredi kullanılmak istendiği doğru belirlenmelidir. Bu konuda net olunması bankaların ihtiyaç sebebine göre yapmış oldukları kampanya ve avantaj seçeneklerinden faydalanmayı sağlayacaktır. 

  • Araştırma Yaparken Alternatifleri İncelemek

Çoğu tüketici kredi araştırmasına daha önceden ilişkisi olduğu bankaya giderek başlar. Bu yanlış bir hareket değildir ancak diğer bankaların sunduğu avantajlı olabilecek tekiflerin önüne de geçilmemelidir. Ulaşabilen tüm bankalarda bütçeye ve ihtiyaca uygun kredi teklifleri araştırılmalıdır. Bilinçl bir araştırma yapıldığında hiç planda olmayan bir banka tam da ihtiyaca özel bir kredi teklifi sunabilir. 

  • Karşılaştırma Yaparak Doğru Bankayı Belirlemek

Kredi kullanırken kişi kendisi için en önemli kriterin ne olduğu belirlemelidir. Aylık taksitler, faiz oranı ya da toplam maliyet dikkat edilebilecek temel unsurlardır. Karşılaştırma yaparken tüm bu etkenler düşünülerek, dosya masrafları, yaptırılan sigortalar, vergi yükümlülükleri, bankanın talep ettiği ücretlere kadar her detay incelenmelidir. Bunun için Hesapkurdu.com üzerinden tüm bankalar karşılaştırılarak doğru seçim yapılabilir.

Ayrıca 2014 yılında BDDK tarafından yapılan düzenleme ile bankaların alabilecekleri dosya masrafı tutarı çekilen kredinin binde 5'i olarak sınırlandırıldı. Bu konuda daha detaylı bilgi edinmek için dosya masrafı hesaplama yazımızı inceleyin.

  • Sözleşme Öncesi Bilgi Formunu İncelemek

Kredi başvusu gerçekleştirilirken banka kişiye kredi ile ilgili bilgilerin bulunduğu bir form gönderecektir. Bu formu dikkatlice okunmalı ve anlaşma dışında bir madde ile karşılaşılması durumunda bankaya bildirilmelidir. Sözleşmede yazan bilgiler tüm kredi sürecini ve kapsamını etkileyeceğinden özen gösterilmesi gereken bir aşama olduğu unutulmamalıdır.

  • Ödeme Planını Seçerken Bütçe Planlamak

Seçilecek ödeme planı kredi ödemelerini ve bütçeyi doğrudan etkileyecek faktörlerin başında gelir. Çalışma durumu, haneye giren aylık gelir ve bu gelirin düzeni gibi konular ödeme planını seçerken göz önünde bulundurulması gereken noktalardır. Eğer kayıtlı gelirlerin bir kısmı 3 aylık veya yıllık olarak geliyor ya da özellikle ilk yıllardaki ödemelerin daha az olması isteniyorsa, bankalardan esnek veya artan ödemeli kredi planı talep edilebilir. 

Aslında buradan çıkacak olan bir diğer değerli sonuç ise kredi başvurusu yapmadan önce kendinize uygun bir ödeme planı oluşturmanızdır. Kendi ödeme planınızı oluşturmak istiyorsanız, kredi ödeme planı oluşturma aracımızı kullanın.

  • Kredi Notunu Öğrenmek

Her olumsuz kredi başvurusu kredi alınmasını biraz daha zorlaştırmaktadır. Bundan dolayı kredi notunun öğrenilerek, kredi alınıp alınamayacağını başvuru yapmadan öngörmek, aslında ileride sorunsuz kredi kullanmak açısından önemlidir.

Bunun için Kredi Kayıt Bürosu'nun (KKB'nin) internet sitesi üzerinden ufak bir ücret karşılığında kredi notu öğrenilebilir. Kredi notunuzun kaç olduğunu nasıl öğrenebileceğinizi detaylı olarak kredi notumu nasıl öğrenirim sayfamızdan inceleyin.

  • Kredi Ödemelerinin Düzenli Yapmak

Ödemelerin düzenli olması sadece mevcut kredi için değil aynı zamanda ileriki dönemlerde kredi hareketleri için de etkili olacaktır. Yaşanacak gecikmeler kredi notuna yansıyacak ve bu durum bir sonraki kredi için bankanın kişiye bakışına tesir edecektir. Ödemelerin düzenli yapılması en başta seçilen ödeme planıyla doğrudan ilişkili olacağından karar aşamasında doğru adımlar atılması gerektiği unutulmamalıdır. 

En Uygun Konut Kredisi Faiz Oranları:

  • Faizlerdeki Son Durumu Güncel Takip Etmek

"Krediyi aldım ve bundan sonra sadece ödemelerimi düzenli yapsam yeter" demek yanlıştır. Çünkü kredi alırken gösterilen titizlik kadar kredi sürecini takip ederek maliyetleri aşağıya çekmek konusu da ekstra fırsatlar yaratabilir. Bunun için sürekli olarak faiz oranlarını ve ülkenin ekonomik durumunu takip etmek gerekir. Bu şekilde davranarak oluşan yeni fırsatları yakalamak ve daha düşük maliyetle borçlanmak mümkündür.

Bu doğrultuda en güncel faiz oranlarını her zaman kredi faiz oranları sayfamızdan takip edilebilir. 

  • Yapılandırma Fırsatını Kaçırmamak

Yapılan takip sonucunda faizlerin düştüğünü fark edilirse kredi daha avantajlı oranlarla yapılandırılabilir. Bu durum kalan ödemeleri rahatlacakken yapılandırma sırasında yenilenecek olan ödeme planı da bütçe yükünü azaltacaktır. Ancak burada unutulmaması gereken nokta bankaların yapılandırma sırasında sizden %1-2 oranında bir ücret talep etmeleri olacaktır.

Ayrıca kredi yapılandırma hesaplaması her zaman en güncel faiz oranı ile net kâr veya zarar hesabı üzerinden yapılmalıdır. Aksi halde ilk bakışta kârlı olarak görünürken, toplam yapılandırma masrafları ile zararlı çıkılabilir.

Bundan dolayı yapılandırma kararı vermeden önce, kredi yapılandırma aracımızı kullanarak, kâr/zarar hesaplaması yapmanızda fayda var.  

“Bu yazının tüm kullanım hakları Hesapkurdu.com‘a aittir. Başka mecralarda kullanılması veya alıntı yapılması ancak orijinal yazıya link verilerek referans gösterilmesi şartıyla mümkündür.”

Yazar Hakkında

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu.com kullanıcıları için bilgilendirici içerikler ve hesaplama araçları hazırlayan, kredi, sigorta ve tüm bireysel finans konularında uzmanlığa sahip, araştırmaya ve bilgi doğruluğuna önem veren finansal danışman ekibi.

Yazara Soru Sor
Hesapkurdu Yorumlar

Yorumlar (0)

Çıkış
Gönder
Hesapkurdu logo

Copyright © 2023 BHL Turkey Teknoloji A.Ş.
Tüm Hakları Saklıdır.
Sigorta aracısı Koalay.com, Hesapkurdu.com iştirakidir.
Merdivenköy Mah. Bora Sok. Nidakule
Göztepe Blok No:1-3 İç Kap No:58/61
Kadıköy/İSTANBUL
MERSİS Numarası: 0577050290800014
0(216) 570 0707 bilgi@hesapkurdu.com

Sosyal Medyadan Bizi Takip Edebilirsiniz

FacebookMediumTwitter InstagramLinkedInYoutube

Hesapkurdu.com anlaşmalı olduğu bankalarla “Destek Hizmet Kuruluşu” olarak çalışmaktadır. Sunulan destek hizmeti BDDK’nın 05.11.2011 tarihli yönetmeliğine göre denetlenmektedir.