İhtiyaç Kredisi Nedir? Şartları Nelerdir?

30.09.2015 Güncelleme: 18.05.2017
İhtiyaç Kredisi Nedir? Şartları Nelerdir?

İhtiyaç Kredisi Nedir?

İhtiyaç kredisi, basit anlamda, kısa vadeli ve düşük tutarlı nakit ihtiyaçlarımızı karşılamak için kullandığımız bir kredi türüdür. Son zamanlarda bankaların da teknolojik gelişmelere ayak uydurması ile birlikte şubeye gitmeden telefon veya internet yoluyla bile ihtiyaç kredisi kullanılmaya başlandı. Hatta taksit yasakları ile birlikte cep telefonları için bile bankalar ihtiyaç kredisi vermeye başladı.

İhtiyaç kredilerini daha iyi anlayabilmek için bazı terimlerin ne anlama geldiğine bir bakalım:

Kredi: Geri almak kaydıyla satın alma gücünün belirli bir vade ve faiz karşılığında devredilmesi.

Bireysel Kredi: Ticari amaç dışında kalan her türlü ihtiyacı karşılamak için kullanılan kredi türleri.         

İhtiyaç Kredisi: Nakit ihtiyacını karşılamak için gerçek kişilere verilen bireysel kredi türüdür. Tanımlardan anlaşılacağı üzere ihtiyaç kredisi gerçek kişilerin kullandıkları bir bireysel kredi türüdür. Yani ticari nitelikli işletmeler gerçek kişi olmadığı için kendi üzerine ihtiyaç kredisi kullanamaz. Ancak ticari gelirini göstererek işletme sahibi kendi adına ihtiyaç kredisi kullanabilir. Öte yandan konut kredisi bireysel kredi türü olsa dahi vergilerden muaf olduğu için ihtiyaç kredisi kapsamında değerlendirilmemektedir.


Mevcut geliriniz ve kredi ödemelerinize göre güncel faiz oranları üzerinden ne kadar kredi çekebileceğinizi, Ne Kadar Kredi Çekebilirim? hesaplama aracımızdan öğrenebilirsiniz.


İhtiyaç Kredisi Şartları Nelerdir?

Gelir durumunuz, bankalar ile çalışma düzeninizi gösteren kredi notunuz, temel olarak ihtiyaç kredisi çekmenizi etkileyen faktörlerdir. Bunların yanı sıra bankaların ihtiyaç kredisi vermek için özel şartları da bulunmaktadır. Bu özel şartlar bankalarda değişiklik göstermekle birlikte sıralayacağımız maddeler bankaların çoğunluğunun aradığı şartlardır. (Kredi notunuzu nasıl yükselteceğinizi Kredi Notu Nasıl Yükseltilir? yazımızdan öğrenebilirsiniz.)

İhtiyaç kredisi çekebilmeniz için gerekli şartlar:

 1. Kanunen kredi kullanabilmeniz için 18 yaşını doldurmuş olmanız gereklidir. Ama bankaların çoğunluğu 20 yaş ve üzerindeki kişilere kredi vermektedir.
 2. Vergi levhanızın veya SGK kaydınız olması gereklidir. Çoğunlukla bankalar vergi levhanızın kâr gözükmesini ve SGK kaydınızın son iş yerinizde 3 ay olmasını istiyor.
 3. Bankalar ile çalışmalarınızın düzgün olması gereklidir. Kredinizi ödemediğinizden dolayı yasal/idari takibe düşmeniz durumunda bankalar ile çalışmanızı düzeltmediğiniz sürece kredi kullanmanız çok zordur.
 4. İpotekli olmadığı sürece ihtiyaç kredisinde eş rızası istenmiyor. Ancak kefil göstermek zorunda kalırsanız, yasal olarak kefilden eş rızası isteniyor.
 5. İpotekli ihtiyaç kredilerinde tapuda ipotek konulduğundan yasal olarak hem bankada hem de tapuda eş rızası gerekiyor.
 6. İhtiyaç kredisi ipotekli veya ipoteksiz olması fark etmeden bankalarda en fazla 48 ay vade ile kullanılabiliyor. 
 7. İhtiyaç kredilerinde sadece krediyi çekecek olan kişinin geliri kabul edilmekte, hane halkı geliri kabul edilmemektedir. Ancak hane mensupları kefil olarak kabul edilebiliyor.
 8. Bankalara gelirinizi resmi evrak ile beyan etmelisiniz. Resmi olarak beyan edemediğiniz geliriniz banka tarafından kabul edilmeyecektir.
 9. Bazı bankalarda istisnaları olmakla birlikte, resmi olarak beyan ettiğiniz aylık gelirinizin en fazla %50’sine kadar aylık kredi taksiti ödeyebilirsiniz.

Konuyla ilgili daha kapsamlı bilgi sahibi olabilmek için "İhtiyaç Kredisi Çekmek İçin Uygun musunuz?" yazımızı okuyabilirsiniz.

İhtiyaç kredisi çekebilmek için gerekli belgeler:

 1. Nüfus cüzdanı, sürücü belgesi veya pasaport
 2. İkamet belgesi veya başvuran adına düzenlenmiş son 3 aya ait fatura
 3. Gelir Belgeleri

-Özel Sektör Çalışanları ve Memurlar: Maaş bordrosu, şirket imza sirküleri 

-Emekliler: Emekli maaşı hesap cüzdanı

-Serbest Meslek Sahipleri ve Şirket Ortakları: Güncel vergi levhası, bilanço ve gelir tablosu, ticaret sicil gazetesi/oda kayıt belgesi,

-Çiftçiler: Çiftçilik belgesi, müstahsil makbuzları, arazi tapu fotokopileri

-Gayrimenkul Kira Geliri Olanlar:  Tapu belgesi, ilgili kira kontratı ve kira bankadan yatıyorsa ödemeleri gösteren banka hareketleri

Çalışmanız olduğu veya maaş aldığınız bankalara kredi başvurusu yapmanız durumunda, yukarıda belirtmiş olduğumuz belgelerin bir kısmı veya tamamı talep edilmeyebilir. 

"Bu yazının tüm kullanım hakları Hesapkurdu.com'a aittir. Başka mecralarda kullanılması veya alıntı yapılması ancak orjinal yazıya link verilerek referans gösterilmesi şartıyla mümkündür."

Makaleyi faydalı buldunuz mu?

3 Puan

Eski Yorumlar

| 24.08.2015 04:43

Kolay gelsin aylık gelırım 1500 tl 2 Aylık sıhortam var ve hala devam edıyor ıhtıyacım var kredı cekmem lazım kredı kartomda var duzenlıde oduyorum bana kredi cıkarmı acaba

| 24.08.2015 09:28

Merhaba, belirtmiş olduğunuz şartlar altında bankalardan kredi işlemi yürütebilirsiniz. internet sitemiz (http://www.hesapkurdu.com/ihtiyac-kredisi) üzerinden başvuru yapmanız durumunda bankalar size aynı gün içresinde dönüş yapacaktır.

| 21.08.2015 14:03

Aylik 1.000 tl gelirim var Calisiyorum. Sigortam 1 aylık suanda 3 ay doldugunda 15.000 kredi cekebilirmiyim?

| 21.08.2015 14:30

Merhaba, bankalar normal şartlarda maaşınızın 10-12 katı arasında bir kredi verebiliyorlar. Ancak bu tamamen daha önce bankalar ile çalışma düzeninize yani kredi notunuza bağlı. Bundan dolayı özellikle maaş aldığınız veya çalışmanız olan bir banka ile görüşmenizi tavsiye ederim.

| 21.08.2015 13:08

çok teşekkür ediyorum gerçekten işime yaradı. ihtiyaç kredim kabul edildi tşk.

| 10.08.2015 11:33

Abi ihtiyaç kredisi cekmek istiyorum ama hiç bir gelirim yok calismiyorumda bitek şahşi arabam var üzerime kayıtlı cekebilirmiyim kredi

| 10.08.2015 14:14

Merhaba, SGK kaydı olmayan bir kişi çok yüksek kira vb. geliri yoksa kredi kullanamaz. Daha detaylı bilgiye http://www.hesapkurdu.com/bilgi/bana-kredi-cikar-mi/ yazımızdan ulaşabilirsiniz.

| 19.05.2015 00:00

Benim kredim var ama. Bu kredimi amcam ödüyor benim bi onbin tl bi paraya ihtiyacım var krediden dolayı vermiyorlar aylık gelirim 2.500tl kredi alabilirmiyim kredi borçumu ben ödemiyor amcam ödüyor bi cvp rica ediyorum sizden

| 21.05.2015 09:17

Merhaba, krediniz siz ödemeseniz dahi sizin adınıza olduğundan yeni kredi çekmeniz durumuna gelirinizden düşülmektedir. Bankalarda istisnalar hariç aylık kayıtlı gelirinizin yarısına kadar aylık kredi taksiti ödeyebiliyorsunuz. Sizin durumunuzda (2.500/2) 1.250 TL aylık kredi ödeyebilirsiniz. Şimdiki mevcut kredinizi aylık 750 TL olduğunu varsayalı

Tüm Bankaların Kredi Teklifleri Bir Arada

Kredi Tutarı

Vade

Ev Arama Durumu

Tüm Bankaların Kredi Teklifleri Bir Arada

Kredi Tutarı

Vade

İhtiyaç Sebebi

En çok harcama yaptığınız kategoriyi seçin