Kredi Nedir, Kullanım Şartları Nelerdir?

30.09.2015 Güncelleme: 09.06.2017
 Kredi Nedir, Kullanım Şartları Nelerdir?

İhtiyaç Kredisi Nedir?

İhtiyaç kredisi, basit anlamda kısa vadeli ve düşük tutarlı nakit ihtiyaçlarımızı karşılamak için kullandığımız bir kredi türüdür. Son zamanlarda bankaların da teknolojik gelişmelere ayak uydurması ile birlikte şubeye gitmeden telefon veya internet yoluyla bile ihtiyaç kredisi kullanılmaya başlandı. Hatta taksit yasakları ile birlikte cep telefonları için bile bankalar ihtiyaç kredisi vermeye başladı. 

“20 bankanın güncel ihtiyaç kredisi tekliflerini her zaman ihtiyaç kredisi sayfamız üzerinden ulaşabilirsiniz. »”

İhtiyaç Kredisi Şartları Nelerdir?

Gelir durumunuz, bankalar ile çalışma düzeninizi gösteren kredi notunuz, temel olarak ihtiyaç kredisi çekmenizi etkileyen faktörlerdir. Bunların yanı sıra bankaların ihtiyaç kredisi vermek için özel şartları da bulunur.

Kredi Kullanabilmek İçin Kredi Notunun Kaç Olması Gerekli?

Kredi notu 1 ile 1.900 puan arasında oluşur. 1 en riskli puan olurken, 1.900 ise en iyi puandır. Bankaların değerlendirmelerine göre değişmekle birlikte ise aşağıdaki tabloya benzer bir kredi notu değerlendirmesi kredi başvurusu sırasında yapılır. 

En Riskli Orta Riskli Az Riskli İyi Çok İyi
1-699 700-1099 1100-1499 1500-1699 1700-1900

Bu değerlendirmede “en riskli” ve “orta riskli” grubun kredi kullanma şansı çok düşükken, az riskli grubun gelire bağlı olarak kredi kullanma ihtimali mevcut. İyi ve çok iyi gruplar ise gelirlerine orantılı olduğu sürece kredi kullanmakta çok fazla bir sıkıntı yaşamazlar. Bu konuda daha detaylı bilgi almak için Kredi Notum Kaç Olmalı yazımızı inceleyin.

Kredi Kullanmak İçin Gelirin Ne Kadar Olması Gerekli?

Öncelikle bankaların geliri kabul edebilmesi için kayıtlandırılabiliyor olması gerekir. Bunun yanında gelirin yeterli gelmesi çekilebilecek kredi ile alaka bir durumdur. Yani aylık 1.000 TL taksitli bir kredi kullanmak istiyorsanız, bankaya en azından 2.000 TL bir gelir göstermeniz gerekir. Bu durum bazı bankalarda değişmekle birlikte, aylık kredi taksitlerinin en azından 2 katı aylık gelir olması genel olarak istenir. Ayrıca mevcut kredi ödemeleri de bu hesaplamaya dâhil edilir. Bu konuda daha fazla bilgi almak ve hesaplama işlemi yapmak için Ne Kadar Kredi Kullanabilirim sayfamızdaki hesaplama aracımızı kullanın. 

Kredi Kullanmak İçin Gerekli Şartlar

Aşağıda belirteceğimiz şartlar birkaç istisna hariç, neredeyse tüm bankalar tarafından uygulanır.

1- 18 yaşını doldurmuş olmanız

18 yaşını doldurmanız yasal sorumluluk açsından gerekli olsa da bankaların çoğunluğu 20 yaşın altındaki kişilere kredi işlemi yapmıyor. Bu durumda olan kişiler ancak kefil veya ipotek ile ilerleyebiliyor.

2- Vergi levhanızın veya SGK kaydınızın aktif olması

Çoğunlukla bankalar vergi levhanızın kâr gözükmesini ve SGK kaydınızın son iş yerinizde 3 ay olmasını ister. 

3- Bankalar ile çalışmalarınızın düzgün olması

Kredi veya kredi kartı ödemelerinizi zamanında yapmamanızdan dolayı, yasal/idari takibe düşmeniz durumunda bankalar ile çalışmalarınızı düzenli hale getirmediğiniz sürece kredi kullanmanız çok düşük bir ihtimaldir.

4- İpotek verilecekse eş rızasının yazılı olarak alınması

Aile konutunuzu ipotek olarak verebilmeniz için eşinizden yazılı izin almanız (eş muvafakatnamesi) gerekir. Ayrıca kefil göstermek zorunda kalırsanız, yasal olarak kefilden de eş rızası alınmak zorundadır.

5-  Konut kredisi hariç, en fazla 48 ay vade talep etmeniz

İhtiyaç kredisi ipotekli veya ipoteksiz olması fark etmeden taşıt kredisi ile birlikte en fazla 48 ay vade ile kullanılabiliyor. Konut kredisinin vadesi ise yasal olarak 360 aya kadar çıkabiliyor.

6- Konut kredisi hariç, aile gelirinizi krediye dâhil etmemeniz

İhtiyaç ve taşıt kredisinde sadece krediyi çekecek olan kişinin geliri kredi başvurusunda kabul edilir. Yani hane halkı geliri kredi hesaplamasına dâhil edilmez. Ancak hane mensupları kefil olarak kabul edilebilir.

7- Gelirinizin resmi geçerliliği bulunan evraklar ile beyan edilmesi 

Resmi olarak geçerliliği olan kaşe, mühür veya imzalı belgeler ile gelirinizi bankaya sunmanız durumunda ancak kabul edilir. İş yerinden yetkili kişilerin imzası üzerine alınan maaş yazısının kabul edilip edilmemesi ise tamamen bankanın değerlendirmesinde bir durumdur. 

Kredi Kullanmak İçin Gerekli Belgeler

Özel Sektör Çalışanı
Kamu Çalışanı
Emekli
Vergi Levhalı
Maaş bordrosu
Maaş bordrosu
Emekli aylık dökümü
Güncel vergi levhası
SGK dökümü
İkamet belgesi
İkamet belgesi
İmza sirküleri
İkamet belgesi
Tapu fotokopisi
Tapu fotokopisi
Oda kayıt belgesi
İş yeri imza sirküsü
Araç ruhsatı veya faturası
Araç ruhsatı veya faturası
Bilanço ve gelir tablosu
Tapu fotokopisi 
Varsa ek gelir belgesi
Varsa ek gelir belgesi
Ticaret sicil gazetesi
Araç ruhsatı veya faturası


Tapu Fotokopisi
Varsa ek gelir belgesi


Araç ruhsatı veya faturası


Tapu fotokopisi konut kredisi, araç ruhsatı taşıt kredisi kullanılmadığı veya özel olarak banka istemediği sürece götürme gerekliliği olmayan evraklarıdır. Ancak bu evrakların kredi başvuru dosyasının içerisinde olması, kesinlikle kredinin onaylanmasını kolaylaştırır. Bunların yanında maaş bankasına gelir belgelerinin götürülmesine de gerek yok. 

Kredi ile Alakalı Diğer Terimler

Kredi Nedir? 

Geri almak kaydıyla satın alma gücünün belirli bir vade ve faiz karşılığında devredilmesidir.

Bireysel Kredi Nedir?

Ticari amaç dışında kalan her türlü ihtiyacı karşılamak için kullanılan kredi türleridir.         

Konut Kredisi Nedir?

Bireysel kredi türü olup sadece ev alımı sırasında kullanılabilen, vergi muafiyetleri (KKDF ve BSMV) ile kamu otoritesinin desteklediği bir kredi türüdür. Öte yandan aile bireyleri ve yakın akrabalar arasında yapılan satışlarda, finansman sağlama amacı (muvazaalı işlem) olduğu gerekçesi ile konut kredisi kullandırılmaz. 

20 bankanın güncel konut kredisi faiz oranları için konut kredisi sayfamızı ziyaret edin.

Taşıt Kredisi Nedir?

Bireysel bir kredi türü olup ikinci el veya sıfır taşıt alımlarının yanında, mevcut araç ipoteği verilerek de kullanılabiliyor. Temelde ihtiyaç kredisinden farkı ise ipotek verilmesinden dolayı faiz oranlarının biraz daha iyi olması ve kredinin daha kolay onaylanmasıdır.

20 bankanın güncel taşıt faiz oranları için taşıt kredisi sayfamızı ziyaret edin."Bu yazının tüm kullanım hakları Hesapkurdu.com'a aittir. Başka mecralarda kullanılması veya alıntı yapılması ancak orjinal yazıya link verilerek referans gösterilmesi şartıyla mümkündür."

Makaleyi faydalı buldunuz mu?

4 Puan

Eski Yorumlar

| 24.08.2015 04:43

Kolay gelsin aylık gelırım 1500 tl 2 Aylık sıhortam var ve hala devam edıyor ıhtıyacım var kredı cekmem lazım kredı kartomda var duzenlıde oduyorum bana kredi cıkarmı acaba

| 24.08.2015 09:28

Merhaba, belirtmiş olduğunuz şartlar altında bankalardan kredi işlemi yürütebilirsiniz. internet sitemiz (http://www.hesapkurdu.com/ihtiyac-kredisi) üzerinden başvuru yapmanız durumunda bankalar size aynı gün içresinde dönüş yapacaktır.

| 21.08.2015 14:03

Aylik 1.000 tl gelirim var Calisiyorum. Sigortam 1 aylık suanda 3 ay doldugunda 15.000 kredi cekebilirmiyim?

| 21.08.2015 14:30

Merhaba, bankalar normal şartlarda maaşınızın 10-12 katı arasında bir kredi verebiliyorlar. Ancak bu tamamen daha önce bankalar ile çalışma düzeninize yani kredi notunuza bağlı. Bundan dolayı özellikle maaş aldığınız veya çalışmanız olan bir banka ile görüşmenizi tavsiye ederim.

| 21.08.2015 13:08

çok teşekkür ediyorum gerçekten işime yaradı. ihtiyaç kredim kabul edildi tşk.

| 10.08.2015 11:33

Abi ihtiyaç kredisi cekmek istiyorum ama hiç bir gelirim yok calismiyorumda bitek şahşi arabam var üzerime kayıtlı cekebilirmiyim kredi

| 10.08.2015 14:14

Merhaba, SGK kaydı olmayan bir kişi çok yüksek kira vb. geliri yoksa kredi kullanamaz. Daha detaylı bilgiye http://www.hesapkurdu.com/bilgi/bana-kredi-cikar-mi/ yazımızdan ulaşabilirsiniz.

| 19.05.2015 00:00

Benim kredim var ama. Bu kredimi amcam ödüyor benim bi onbin tl bi paraya ihtiyacım var krediden dolayı vermiyorlar aylık gelirim 2.500tl kredi alabilirmiyim kredi borçumu ben ödemiyor amcam ödüyor bi cvp rica ediyorum sizden

| 21.05.2015 09:17

Merhaba, krediniz siz ödemeseniz dahi sizin adınıza olduğundan yeni kredi çekmeniz durumuna gelirinizden düşülmektedir. Bankalarda istisnalar hariç aylık kayıtlı gelirinizin yarısına kadar aylık kredi taksiti ödeyebiliyorsunuz. Sizin durumunuzda (2.500/2) 1.250 TL aylık kredi ödeyebilirsiniz. Şimdiki mevcut kredinizi aylık 750 TL olduğunu varsayalı

Tüm Bankaların Kredi Teklifleri Bir Arada

Kredi Tutarı

Vade

Ev Arama Durumu

Tüm Bankaların Kredi Teklifleri Bir Arada

Kredi Tutarı

Vade

İhtiyaç Sebebi

En çok harcama yaptığınız kategoriyi seçin