HesapKurdu logo

Havaalanından Araç Kiralama

Güncelleme: 09.11.2022
Yayımlama: 08.07.2020
Paylaş
İçindekiler

Araç Kiralama Nerelerden Yapılır?

Turistik, iş amaçlı ya da hususi nedenlerden dolayı havaalanlarından araç kiralanabilir. Türkiye’de araç kiralama işlemleri genelde; bulunulan veya ziyaret edilen şehirde kısa veya uzun süreli araç kiralama,

 • Gidilecek yere göre havaalanından,
 • Firmaların şehir içi adreslerinden,
 • Firmaların web adresleri üzerinden çeşitli ihtiyaçlara yönelik gerçekleştirir. 

Yabancı uyruklu bireylerin araba kiralama işlemleri ile ilgili detaylı bilgi için yabancı uyruklular Türkiye'de araç kiralayabilir mi? yazımızı inceleyin.

Trafik Sigortası TeklifleriKasko Sigortası Teklifleri

Havaalanından Araç Kiralama Nasıl Yapılır?

 1. Havaalanından araç kiralarken önemli olan uçuş numarasıdır. Uçuş numarasının önemli olması uçuşun rötar yapması durumlarında başka aracın verilmesi konusunda önemlidir.
 2. Kiralama firmasının bilgileri detaylı öğrenilmelidir. Kiralanan aracın nereden alınacağı kolaylıkla bulunabilir.
 3. Uçak iniş yaptıktan sonra araç kiralama ofisine gidip araç kiralama sözleşmesi imzalanarak araç teslim alınır. Araç teslim alınmadan önce kredi kartı ve ehliyet kiralayacak kişinin yanında olmalıdır.
 4. Kredi kartında belirli bir miktar bloke edileceği için kart limiti yeterli olacak şekilde ayarlanmalıdır.
 5. Aracın anahtarı verilerek araç havaalanında firmanın belirlediği alandan alınır.

En Uygun Taşıt Kredisi Faiz Oranları:

Havaalanından Araç Kiralarken Dikkat Edilecekler

 • Uçuşun ardına araç teslime hazır olmalıdır. Uçuş yerel saatle varış saatine göre, kiralama hizmeti alınan noktada araç teslim edilmelidir.
 • Havaalanı teslimi için fazladan ücret ödenmemelidir. Araç havaalanından teslim etme karşılığında firmalar tarafından ücret talep edilmemelidir. 
 • Rötar ihtimali göz önünde bulundurulmalıdır. Özellikle aktarmalı uçuşlar söz konusu olduğunda teslim almak istenilen saati esnetmede yarar vardır.
 • Kiralanacak araç muhakkak kasko sigortası olmalıdır. Kiralama yaparken, olası kaza durumlarına karşı kasko sigortalı araçlar tercih edilmelidir. 
 • Kiralama güvenilir bir şirketten yapılmalıdır. Kiralanacak araçla ilgili muhatap olunacak kişi, şirketin köklü ve güvenilir olması, kiralama sürecinde ve meydana gelebilecek sorunlarda profesyonel destek almak açısından önemlidir.
Havaalanından Araç Kiralama

Havaalanından Kiralanan Araç Nereye Teslim Edilir?

Araç kiralama firmaları araçları kiraladıkları yerden teslim edilmesini talep eder. Fakat bazı kiralama firmaları havaalanından kiralanan araçların şehir içerisinde bulunan bayilerinden veya kiralayan kişinin belirttiği adreslerden teslim edilmesini isteyebilir. Kiralamadan önce kiralama firmasından teslim edilme detayları öğrenilmelidir.

Araç Kiralama İçin Gereken Şartlar Nelerdir? 

 • Aracı kiralayacak sürücü en az 21 yaşında olmalıdır. Bu yaş orta ve üst sınıf araçlar için 25, lüks ve büyük araçlar için 28’dir.
 • Aracı kullanacak kişinin ehliyeti, ekonomik sınıf araçlar için en az 1 yıl, orta ve üst sınıf araçlar için en az 2 yıl, lüks ve büyük araçlar için en az 3 yıllık olmalıdır.
 • Araç, sözleşmedeki sürücü haricindeki kişilerce kullanılmamalıdır. Aracı başka bir sürücü daha kullanacaksa bu durum araç kiralanırken mutlaka belirtilmelidir.
 • Kiralanan aracın kullanımı sırasında alkol veya uyuşturucu alınmamalı, azami hız sınırlarına dikkat edilmelidir.

Araç kiralama hakkında daha detaylı bilgi almak için araç kiralama işlemleri sayfamızı ziyaret edin.

Araç Kiralamanın Avantajları Nelerdir?

Araç kiralamanın, satın almaya göre çeşitli avantajları vardır. Bunları kısaca şöyle sıralayabiliriz: 

 • Yüksek miktarda toplu nakit çıkışı olmaz. Araç satın alırken çeşitli vergilerin de dâhil edildiği ve tek seferde ödenecek yüksek miktarda para size kalır.
 • Rutin harcamalar olmaz. Araçların kasko sigortası, trafik sigortası ve motorlu taşıtlar vergisi ödemeleri kiralama kapsamına dahil edilir ve araç kirama şirketi tarafından gerçekleştirilir.
 • Aracın bakımları şirketin sorumluluğundadır. Araca yapılması gereken tüm bakımlar, kışlık-yazlık lastik değişimleri, kaza-hasar durumunda tamir işlemleri de kiralama şirketi tarafından yapılır.
 • Zaman tasarrufu sağlanır. Araç satın alınırken uygulanan birçok prosedür için vakit kaybedilmez. 

“Bu yazının tüm kullanım hakları Hesapkurdu.com‘a aittir. Başka mecralarda kullanılması veya alıntı yapılması ancak orijinal yazıya link verilerek referans gösterilmesi şartıyla mümkündür.”

Yazar Hakkında

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu.com kullanıcıları için bilgilendirici içerikler ve hesaplama araçları hazırlayan, kredi, sigorta ve tüm bireysel finans konularında uzmanlığa sahip, araştırmaya ve bilgi doğruluğuna önem veren finansal danışman ekibi.

Hesapkurdu.com kullanıcıları için bilgilendirici içerikler ve hesaplama araçları hazırlayan, kredi, sigorta ve tüm bireysel finans konularında uzmanlığa sahip, araştırmaya ve bilgi doğruluğuna önem veren finansal danışman ekibi.

Yazara Soru Sor
Hesapkurdu logo

Copyright © 2023 BHL Turkey Teknoloji A.Ş.
Tüm Hakları Saklıdır.
Sigorta aracısı Koalay.com, Hesapkurdu.com iştirakidir.
Merdivenköy Mah. Bora Sok. Nidakule
Göztepe Blok No:1-3 İç Kap No:58/61
Kadıköy/İSTANBUL
MERSİS Numarası: 0577050290800014
0(216) 570 0707 bilgi@hesapkurdu.com

Sosyal Medyadan Bizi Takip Edebilirsiniz

FacebookMediumTwitter InstagramLinkedInYoutube

Hesapkurdu.com anlaşmalı olduğu bankalarla “Destek Hizmet Kuruluşu” olarak çalışmaktadır. Sunulan destek hizmeti BDDK’nın 05.11.2011 tarihli yönetmeliğine göre denetlenmektedir.