HesapKurdu logo

Araç Ayna Ayarı Nasıl Olmalı?

Güncelleme: 13.07.2022
Yayımlama: 13.07.2022
Paylaş
İçindekiler

Güvenli sürüş için en önemli konulardan biri, görüşün iyi olması ve kör noktaların olabildiğince az olmasıdır. İyi bir görüş için de ayna ayarlarının doğru olarak yapılmış olması gerekir.

Dikiz aynalarını doğru şekilde yapmak; kör noktaları azaltmayı, geniş bir açıyla görüş sağlayarak manevra yapmayı, sorunsuz olarak şerit değiştirmeyi ve olumsuz bir duruma karşı hamle yapmaya hazırlıklı olmayı sağlar.

Araç muayenesinde ağır kusurlar nelerdir öğrenmek için araç muayenesinde ağır kusurlar sayfamızı ziyaret edin.

Trafik Sigortası Fiyatları - 1 Haziran 2023

Ankara Sigorta

İstanbul

3548 TL

Ankara

3417 TL

Diğer iller

3324 TL

Sompo Sigorta

İstanbul

3875 TL

Ankara

3627 TL

Diğer iller

3624 TL

HDI Sigorta

İstanbul

3973 TL

Ankara

3853 TL

Diğer iller

3670 TL

20 sigorta şirketinden 1 dk. içinde trafik sigortası teklifi almak için trafik sigortası, kasko teklifi almak için kasko sigortası sayfamızı ziyaret edin.


Dikiz Aynaları Ne İşe Yarar?

Araç üzerinde 3 adet dikiz aynası mevcuttur:

Orta Dikiz Aynası: Aracın içinde ön camın üzerinde yer alan orta dikiz aynası, arka camı yansıtır ve arkadan gelen araçları görmeyi sağlar.

Sağ ve Sol Dikiz Aynaları: Aracın dış kısmında sağ ve sol ön kapıların başlangıcında yer alır. Şerit değiştirirken, araç hareket ederken çevreyi kontrol etmek için, sağ ve sola dönerken kullanılır.

Kör Nokta Aynaları: Sağ ve sol dikiz aynalarının üzerine monte edilerek kullanılan kör nokta aynaları, dikiz aynalarının göstermediği kör noktaların görülmesini sağlar.

Orta Dikiz Aynası Nasıl Ayarlanır?

Orta dikiz aynası sağa, sola, yukarı ve aşağı olacak şekilde oynatılabilir. Sürücü boyuna göre bu ayarı yapmalıdır. Araç içerisinde olduğu için ayarı elle manuel olarak yapılabilir.

Orta dikiz aynasını ayarlamak için başı oynatmadan gözlerle kontrol edildiğinde arka camın tamamının görülebilir olması gerekir.

Arka camdaki görüşün iyi olabilmesi için cam üzerinde herhangi bir aksesuar veya camın görülmesini engelleyecek bir eşya bulunmaması gerekir.

Sağ ve Sol Dikiz Aynaları Nasıl Ayarlanır?

Sağ ve sol dikiz aynaları araç dışarısında olduğu için hareketini sağlayan düğmelerle ayarlama yapılmaktadır.

Sağ ve sol dikiz aynası ayarı yapılırken bilinenin aksine kullanılan araç yerine olabildiğince yol görülmelidir. Bu aynaların ayarlaması için aşağıdaki yöntem uygulanabilir:

  • Sol dikiz aynası ayarı için başı olabildiğince sola doğru eğmek gerekir. Bu şekildeyken aracın %5’ i görülecek şekilde ayarlama yapılır.
  • Sağ dikiz aynası ayarı için başı sağa doğru eğmek gerekir. İki koltuk arasına kadar eğilir. Bu şekildeyken aracın %5’ i görülecek şekilde ayarlama yapılır.

Yola çıkmadan önce her zaman ayna kontrolü yapmak güvenli sürüş için olmazsa olmazdır. Başkasının arabası kullanılacağı zaman kendine göre o aracın ayna ayarları da yapılmalıdır.

“Bu yazının tüm kullanım hakları Hesapkurdu.com‘a aittir. Başka mecralarda kullanılması veya alıntı yapılması ancak orijinal yazıya link verilerek referans gösterilmesi şartıyla mümkündür.”

Yazar Hakkında

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu.com kullanıcıları için bilgilendirici içerikler ve hesaplama araçları hazırlayan, kredi, sigorta ve tüm bireysel finans konularında uzmanlığa sahip, araştırmaya ve bilgi doğruluğuna önem veren finansal danışman ekibi.

Hesapkurdu.com kullanıcıları için bilgilendirici içerikler ve hesaplama araçları hazırlayan, kredi, sigorta ve tüm bireysel finans konularında uzmanlığa sahip, araştırmaya ve bilgi doğruluğuna önem veren finansal danışman ekibi.

Yazara Soru Sor
Hesapkurdu logo

Copyright © 2023 BHL Turkey Teknoloji A.Ş.
Tüm Hakları Saklıdır.
Sigorta aracısı Koalay.com, Hesapkurdu.com iştirakidir.
Merdivenköy Mah. Bora Sok. Nidakule
Göztepe Blok No:1-3 İç Kap No:58/61
Kadıköy/İSTANBUL
MERSİS Numarası: 0577050290800014
0(216) 570 0707 bilgi@hesapkurdu.com

Sosyal Medyadan Bizi Takip Edebilirsiniz

FacebookMediumTwitter InstagramLinkedInYoutube

Hesapkurdu.com anlaşmalı olduğu bankalarla “Destek Hizmet Kuruluşu” olarak çalışmaktadır. Sunulan destek hizmeti BDDK’nın 05.11.2011 tarihli yönetmeliğine göre denetlenmektedir.