Araç Ayna Ayarı Nasıl Olmalı?

Güncelleme: 13.07.2022 Yayımlama: 13.07.2022 | Okuma Süresi: 2 dk.

Güvenli sürüş için en önemli konulardan biri, görüşün iyi olması ve kör noktaların olabildiğince az olmasıdır. İyi bir görüş için de ayna ayarlarının doğru olarak yapılmış olması gerekir.

Dikiz aynalarını doğru şekilde yapmak; kör noktaları azaltmayı, geniş bir açıyla görüş sağlayarak manevra yapmayı, sorunsuz olarak şerit değiştirmeyi ve olumsuz bir duruma karşı hamle yapmaya hazırlıklı olmayı sağlar.

Araç muayenesinde ağır kusurlar nelerdir öğrenmek için araç muayenesinde ağır kusurlar sayfamızı ziyaret edin.


Trafik Sigortası Fiyatları - 03 Aralık 2022

İstanbul TL
Ankara 2820 TL
Diğer İller 2611 TL
İstanbul 2790 TL
Ankara 2779 TL
Diğer İller 2638 TL
İstanbul 3103 TL
Ankara 2891 TL
Diğer İller 2618 TL

Tüm Trafik Sigortası Tekliflerini Listele


20 sigorta şirketinden 1 dk. içinde trafik sigortası teklifi almak için trafik sigortası, kasko teklifi almak için kasko sigortası sayfamızı ziyaret edin.


Dikiz Aynaları Ne İşe Yarar?

Araç üzerinde 3 adet dikiz aynası mevcuttur:

Orta Dikiz Aynası: Aracın içinde ön camın üzerinde yer alan orta dikiz aynası, arka camı yansıtır ve arkadan gelen araçları görmeyi sağlar.

Sağ ve Sol Dikiz Aynaları: Aracın dış kısmında sağ ve sol ön kapıların başlangıcında yer alır. Şerit değiştirirken, araç hareket ederken çevreyi kontrol etmek için, sağ ve sola dönerken kullanılır.

Kör Nokta Aynaları: Sağ ve sol dikiz aynalarının üzerine monte edilerek kullanılan kör nokta aynaları, dikiz aynalarının göstermediği kör noktaların görülmesini sağlar.

Orta Dikiz Aynası Nasıl Ayarlanır?

Orta dikiz aynası sağa, sola, yukarı ve aşağı olacak şekilde oynatılabilir. Sürücü boyuna göre bu ayarı yapmalıdır. Araç içerisinde olduğu için ayarı elle manuel olarak yapılabilir.

Orta dikiz aynasını ayarlamak için başı oynatmadan gözlerle kontrol edildiğinde arka camın tamamının görülebilir olması gerekir.

Arka camdaki görüşün iyi olabilmesi için cam üzerinde herhangi bir aksesuar veya camın görülmesini engelleyecek bir eşya bulunmaması gerekir.

Sağ ve Sol Dikiz Aynaları Nasıl Ayarlanır?

Sağ ve sol dikiz aynaları araç dışarısında olduğu için hareketini sağlayan düğmelerle ayarlama yapılmaktadır.

Sağ ve sol dikiz aynası ayarı yapılırken bilinenin aksine kullanılan araç yerine olabildiğince yol görülmelidir. Bu aynaların ayarlaması için aşağıdaki yöntem uygulanabilir:

  • Sol dikiz aynası ayarı için başı olabildiğince sola doğru eğmek gerekir. Bu şekildeyken aracın %5’ i görülecek şekilde ayarlama yapılır.
  • Sağ dikiz aynası ayarı için başı sağa doğru eğmek gerekir. İki koltuk arasına kadar eğilir. Bu şekildeyken aracın %5’ i görülecek şekilde ayarlama yapılır.

Yola çıkmadan önce her zaman ayna kontrolü yapmak güvenli sürüş için olmazsa olmazdır. Başkasının arabası kullanılacağı zaman kendine göre o aracın ayna ayarları da yapılmalıdır.


Yazar Hakkında

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu.com kullanıcıları için bilgilendirici içerikler ve hesaplama araçları hazırlayan, kredi, sigorta ve tüm bireysel finans konularında uzmanlığa sahip, araştırmaya ve bilgi doğruluğuna önem veren finansal danışman ekibi.

Deneyiminizi daha iyi hale getirmek için çerezler kullanıyoruz. Devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş oluyorsunuz. Detaylı Bilgi
Kabul Et