Rusya Vizesi Nasıl Alınır?

Güncelleme: 05.04.2024
Yayımlama: 13.07.2022
Paylaş
İçindekiler

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları için Rusya; umuma mahsus, hizmet ve hususi pasaport sahipleri için vize uygulamaktadır. Yalnızca diplomatik pasaport sahipleri 90 günü aşmamak koşuluyla gerçekleştirecekleri seyahatler için vizeden muaftır.

Türkiye’den vize istemeyen ülkeler hakkında bilgi almak için sayfamızı ziyaret edin.

Türkiye’den yapılacak Rusya vize başvuruları yetkili kuruluşlar aracılığıyla gerçekleştirilir. Kişiler ikamet ettikleri şehre göre randevu aldıktan sonra;

 • İstanbul Başkonsolosluğu
 • Ankara Büyükelçiliği
 • Antalya Başkonsolosluğu
 • Trabzon Başkonsolosluğu’na sunulmak üzere başvurabilir.

Rusya Vizesi Çeşitleri

Rusya yapılacak seyahatin amacına göre farklı vize çeşitleri uygulamaktadır. Belirlenen başlıca vize çeşitleri;

 • Rusya Turist Vizesi
 • Rusya Ticari Vizesi
 • Rusya Özel Vize
 • Rusya Aile ve Arkadaş Ziyareti Vizesi
 • Rusya Çalışma Vizesi
 • Rusya Eğitim Vizesi
 • Rusya Öğrenci Vizesi
 • Rusya Transit Vizedir.

Türk vatandaşları Rusya’ya yapacağı seyahatler için seyahat amacına uygun Rusya vizesi için başvuru koşullarını yerine getirmeli ve uygun belgeleri hazırlamalıdırlar.

Tüm vizeler hakkında bilgi sahibi olmak için vize çeşitleri sayfamızı ziyaret edin.

Rusya vizesi tek girişli, çift girişli veya çok (multi) girişli olabilmektedir.

Rusya üzerinden başka bir ülkeye yapılacak seyahat için verilen vize transit vizedir. Rusya’da havalimanında kalış süresi 24 saati aşmadıkça Rusya transit vizesi alma zorunluluğu yoktur. Rusya havalimanında kalış süresi 24 saati geçerse, Rusya üzerinden başka ülkeye yapılacak tüm seyahatler için Rusya transit vizesi alma zorunluluğu vardır. Rusya Transit vizesi tek girişli ise, uçak ile seyahat eden kişiler için geçerlilik süresi 3 gün, karayolu veya tren ile seyahat eden kişiler için geçerlilik süresi 10 gündür.

Rusya Vize Ücreti

Rusya vizesi başvurusu için vize harcı ödenmesi gerekmektedir. Vize ücreti, başvurulacak vize türüne, başvurulacak giriş sayısına, işlem süresine göre değişiklik göstermektedir. Vize ücretleri başvuru sahibinin vatandaşlığına göre de değişebilmektedir. 

Rusya Vizesine Başvururken Gereken Evraklar

Rusya vize başvurusu için gereken başlıca evraklar aşağıdaki gibidir:

 • Rusya vize başvuru formu
 • Vize bitiş tarihinden itibaren 6 ay geçerli pasaport
 • Nüfus cüzdanı fotokopisi
 • 2 adet fotoğraf
 • Yabancı uyruklu vatandaşlar için Türkiye Cumhuriyeti ikamet izni
 • Davetiye (Rusya’da bir firmadan veya turizm acentesinden veya tur operatöründen alınmaktadır.)

Bu listedeki evraklar tüm vize türleri için istenen temel evraklardır. Vize türüne göre ek olarak belgeler istenmektedir.

Seyahat Sağlık Sigortası teklifi almak için seyahat sigortası sayfamızı ziyaret edin.

Bunlar başvuranın Türkiye’ye dönüşünü kanıtlayacak, geçim durumunu gösteren veya seyahat amacını kanıtlayan bir belge şeklinde olabilmektedir. Başvuru sahibinin mesleki ve sosyal durumuna göre seyahat masraflarını karşılayacak bir sponsor ve sponsor evrakları talep edilebilmektedir. Öğrenci, ev hanımı veya çalışmayan kişilerin sponsor evraklarıyla birlikte başvuru yapmaları istenmektedir. Bu evraklar banka hesap dökümü, kredi kartı hesap özeti, tapu ve benzeri belgelerdir.

Rusya Vizesi Başvuru Adımları Nelerdir?

Rusya vizesine başvuru için iki yol mevcuttur.

 1. Rusya Konsolosluğunun temsilcisi olan vize merkezine bizzat başvuru,
 2. vize danışman kurum aracılığıyla başvurudur.

Talep edilen Rusya vizesi için gereken evraklar eksiksiz olarak teslim edilmelidir. Evraklarda eksik olması başvuru sürecinin uzamasına veya vizenin reddedilmesine sebebiyet vermektedir. Ayrıca Rusya konsolosluğu ek evrak talep etme hakkına sahiptir.

Evrakların yanı sıra vize ücreti de ödenmelidir. Bu ücret vizenin özelliğine göre değişiklik gösterir. Bu harç ödenmezse vizeye başvuru tamamlanamaz.

Rusya Vizesi Kayıt Zorunluluğu

Rusya vizesi verilip Rusya’ya seyahat edildikten sonra 7 iş günü içerisinde Rusya’daki ilgili makamlara kayıt yaptırılmalıdır. Bu uygulama sadece 7 günden fazla Rusya’da kalacak olan yabancılar için geçerlidir. 7 günden az kalınacaksa kayıt yaptırmak gerekmemektedir. Bu kayıt, göç bürosunda Rusya’ya gidişle ilgili bilgileri kapsamaktadır. Kişiyi kayıt yapmakla sorumlu kabul eden taraf otelde kalınıyorsa otel, bir yakında kalınıyorsa yakınıdır. Kabul eden taraf pasaportu ve göç kartını ibraz etmelidir.

Uzak Doğu Rusya için Vizesiz Giriş

Rusya, uzak doğudaki bölgesi için, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına kısa süreli seyahatlerde vize muafiyeti uygulamaktadır. Rusya’nın bu bölgesinden diğer bölgesine geçiş yapılacaksa, vize alınması gerekmektedir. Rusya’nın uzak doğu bölgesine ulaşım imkanları sınırlı olduğu için herhangi bir sıkıntı yaşamamak için gitmeden önce Rusya vizesi almak, daha sağlıklı olacaktır.

“Bu yazının tüm kullanım hakları Hesapkurdu.com‘a aittir. Başka mecralarda kullanılması veya alıntı yapılması ancak orijinal yazıya link verilerek referans gösterilmesi şartıyla mümkündür.”

Yazar Hakkında

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu.com kullanıcıları için bilgilendirici içerikler ve hesaplama araçları hazırlayan, kredi, sigorta ve tüm bireysel finans konularında uzmanlığa sahip, araştırmaya ve bilgi doğruluğuna önem veren finansal danışman ekibi.

Yazara Soru Sor
Hesapkurdu Yorumlar

Yorumlar (0)

Çıkış
Gönder
Hesapkurdu logo

Copyright © 2023 BHL Turkey Teknoloji A.Ş.
Tüm Hakları Saklıdır.
Sigorta aracısı Koalay.com, Hesapkurdu.com iştirakidir.
Merdivenköy Mah. Bora Sok. Nidakule
Göztepe Blok No:1-3 İç Kap No:58/61
Kadıköy/İSTANBUL
MERSİS Numarası: 0577050290800014
0(216) 570 0707 bilgi@hesapkurdu.com

Sosyal Medyadan Bizi Takip Edebilirsiniz

FacebookMediumTwitter InstagramLinkedInYoutube

Hesapkurdu.com anlaşmalı olduğu bankalarla “Destek Hizmet Kuruluşu” olarak çalışmaktadır. Sunulan destek hizmeti BDDK’nın 05.11.2011 tarihli yönetmeliğine göre denetlenmektedir.