Lounge Nedir, Nasıl Faydalanılır?

Güncelleme: 27.05.2022 Yayımlama: 26.05.2022 | Okuma Süresi: 1 dk.

Lounge Nedir?

Lounge alanları, yurt içi ve yurt dışındaki havalimanlarında; Vip Lounge, Cip Lounge, First Class Lounge, Business Lounge, Primeclass Lounge, ISG Lounge vb. farklı isimlerle hizmet verebiliyor. Havalimanı ve işleten kuruma göre lounge salonunun ismi değişse de lounge kelimesi kullanılır.

Lounge Hizmetleri

İsimleri gibi lounge alanlarında verilen hizmet arasında da farklılık olabilir. Havalimanının yolcu kapasitesine göre lounge alanının büyüklüğü ve verilen hizmetler değişiyor. Özellikle büyük havalimanlarında bulunan bazı lounge alanları, beş yıldızlı otel konforuyla eşdeğer bir hizmet sunuyor.

Ücretsiz kullanılabilen açık büfe yeme-içme alanlarının yanı sıra lounge alanlarında konforlu dinlenme alanları, çocuklar için oyun odası ve ibadet alanı gibi bölümler bulunuyor. Bilgisayar, yazıcı vb. teknolojik ekipmanların bulunduğu çalışma alanları da bazı lounge salonlarında hizmet veriyor. Büyük lounge alanlarında duş olanağı ve masaj alanı da bulunuyor. 

Lounge Hizmetinden Nasıl Faydalanılır?

Lounge alanlara girmek için ekstra bir ödeme yapılması gerekir. Lounge alanına göre giriş ücretleri farklılık gösterir. Bazı bankalara ait özel kredi kartı kullanıcıları ile havacılık şirketlerine ait uçuş kartlarına sahip olan ya da üyelik programlarına kayıt olan kullanıcılar da lounge alanlarına ücretsiz olarak girebiliyor ya da özel indirimlerden faydalanabiliyor. 

Lounge Giriş Ücretleri

Büyük havalimanlarında birden fazla lounge alanı olabiliyor. Bazı havalimanlarında lounge alanlarına giriş ücretleri şu şekilde:

Havalimanıİç HatlarDış Hatlar
İstanbul Havalimanı

Yetişkin: 245,00 TL

Çocuk: 122,50 TL

Yetişkin: 50 Euro

Çocuk: 25 Euro

Sabiha Gökçen Havalimanı
25 Euro
30 Euro
Ankara Esenboğa Havalimanı
30 Euro
30 Euro
İzmir Adnan Menderes Havalimanı
35 Euro
40 Euro
Dalaman Havalimanı
200 TL
30 Euro
Milas Bodrum Havalimanı
30 Euro
30 Euro

Havalimanlarında Lounge Alanları Nerede Bulunur?

Dış hatlar ve iç hatlar giden yolcu terminallerinde farklı lounge alanları bulunur. Havalimanlarında lounge alanları genelde sessiz ve kalabalığın az olduğu bölgelerdedir. Tam konum için bilgilendirme levhalarının yanı sıra danışmadan da bilgi alınabilir. 


Yazar Hakkında

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu.com kullanıcıları için bilgilendirici içerikler ve hesaplama araçları hazırlayan, kredi, sigorta ve tüm bireysel finans konularında uzmanlığa sahip, araştırmaya ve bilgi doğruluğuna önem veren finansal danışman ekibi.

Hesapkurdu
Toplam Maliyet 1.029 TL
Toplam Faiz %1,47
Aylık Taksit 1.029 TL
Deneyiminizi daha iyi hale getirmek için çerezler kullanıyoruz. Devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş oluyorsunuz. Detaylı Bilgi
Kabul Et