İtalya Vizesi Nasıl Alınır?

Güncelleme: 06.03.2024
Yayımlama: 04.02.2020
Paylaş
İçindekiler

İtalya, Avrupa Birliği ülkelerinden biri olduğu için Türk vatandaşlarından ülkeye girişte vize istiyor. İtalya Schengen bölgesi sınırlarında olduğu için  kısa süreli seyahatlerde ziyaretçilerin Schengen vizesine sahip olmaları gerekir. 

İtalya Vize Başvurusu Nereden Yapılır?

Türkiye’den yapılacak İtalya vize başvuruları yetkili kuruluşlar aracılığıyla gerçekleştirilir. Kişilerin ikamet ettikleri şehre göre yetki alanı dahilinde olan aracı kuruluştan randevu alarak 

 • İstanbul Başkonsolosluğu, 
 • Ankara Büyükelçiliği 
 • İzmir Konsolosluğu’na sunulmak üzere vize başvuruları gerçekleştirilir.

Schengen hakkında detaylı bilgiyi Schengen vizesi sayfamızdan, diğer vize çeşitleri hakkında detaylı bilgiyi vize çeşitleri sayfamızdan edinin.


Schengen Seyahat Sigortası Fiyatları

İtalya Vizesi Çeşitleri

İtalya’ya yapılacak ziyaretlerde kişilerin vizeye başvurması gerekir. İtalya hükümetinin Türk vatandaşlarına sunduğu vize çeşitleri arasında; 

 • 90 gün altı kısa süreli vize 
 • 90 gün üstü ulusal vize bulunur. 

Kısa süreli vize, Schengen vizesi adı altında alınırken uzun süreli vize Ulusal vize olarak da bilinir. İtalya’ya gidiş amacıyla birlikte vize türü de belirlenir. 

Vize türüne göre başvuru sırasında istenen belgeleri bazı durumlarda değişebilir. Bunun yanında ulusal vize başvurularında, gidiş amacına bağlı olarak başvuru yeri de değişim gösterebilir. Ancak başvuru yeri fark etmeksizin tüm randevular aracı kurumun çağrı merkezinden ücretsiz olarak alınabilir.

Yurt dışındaki ülkelerin 2024 yılı resmi tatillerini öğrenmek için yurt dışı ülkeleri resmi tatilleri sayfamızı inceleyin.

Kısa Süreli İtalya Vizesi 

Türk vatandaşlarının İtalya’ya yapacağı 90 günü aşmayan kısa süreli seyahatler için Schengen vizesi gereklidir. Schengen vizesiyle konsolosluğun belirlediği gün tutarınca toplamda 90 güne kadar Schengen bölgesinde kalma imkanı elde edilir. Kısa dönem İtalya vizesine sahip

kişiler diğer Schengen ülkelerine de bu süre içerisinde geçiş yapabilir.  Kısa süreli İtalya vizesine; 

 • Turistik, 
 • Aile ve arkadaş ziyareti, 
 • Ticari, 
 • Transit 
 • Eğitim amaçlı başvurulabilir. 

Uzun Süreli İtalya Vizesi

Uzun süreli İtalya vizesi, ülkede 90 günün üzerinde kalmayı amaçlayan Türk vatandaşları başvurabilir. Uzun süreli İtalya vizesine sahip olan kişiler ülkede oturum süresi olduğu müddetçe Schengen bölgesinde yer alan diğer ülkelere de giriş yapabilir. Bu vize türüne başvurmak isteyenlerin; 

 • Aile birleşimi, 
 • İtalya’da çalışma ya da eğitim görme gibi sebeplere sahip olması gerekir.  

İtalya ulusal vizesine eğitim amaçlı başvuru yapacak olan yüksek lisans, doktora, Erasmus öğrencilerinin randevu alarak yetkili kuruluşa başvuru yapmaları gerekir. Eğitim dışı ulusal vize başvuruları için kişiler, gerekli belgeleri hazırlayarak 

 • İtalyan Başkonsolosluğu veya
 • İtalya Büyükelçiliğine şahsen başvurmalıdır.

İtalya Vize Ücreti

İtalya vizesine başvuru yaparken vize harç ücretinin yatırılması gerekir. Vize ücretleri nakit ve yalnızca Türk lirası olarak tahsil edilir. Aracı kurum hizmet bedeli adı altında ücret talep etme hakkına sahiptir. İtalya'nın vize için talep ettiği harç ücretleri;

 • Vize ücreti 0-12 yaş arası başvuru ücretsiz, 12 yaş üstü 80 Euro'dur.  
 • Ulusal Eğitim Vizesi ücreti, 467 TL’dir.
 • Arnavutluk, Ermenistan, Azerbaycan, Gürcistan, Moldova, Rusya, Sırbistan, Ukrayna vatandaşlığı bulunan kişiler için başvuru ücreti; 6 yaşa kadar ücretsiz, 6 yaş üzerindekiler için ise 35 Eurodur.
 • Avrupa Birliği ve Avrupa Ekonomik Topluluğu vatandaşlarının aile bireyleri vize ücretinden muaf tutulur. Aile bireyi kontenjanından vatandaşlığa sahip olan kişinin eşi ve çocukları faydalanabilir. Aile bireyleri arasında özel durum bulunduğu takdirde durumun vize bölümü tarafından incelenmesi gerekir. 

Diğer Schengen ülkeleri olan Hollanda vizesi, Fransa vizesi ve Yunanistan vizesi hakkında detaylı bilgiyi sayfamızdan edinin.

İtalya Vizesine Başvururken Gereken Belgeler 

Kısa süreli (90 gün altı) vize başvurularında istenen belgeler genellikle ortak belgelerdir fakat meslek ve gidiş amacına göre kişilerden ek belge talebinde bulunulur. Uzun süreli ulusal vize başvurularında İtalya’da oturum gerekçesine göre kişiden istenen evraklar değişiklik gösterir.

Başvuru sırasında istenen standart evraklar arasında; 

 • Pasaport, 
 • Kimlik fotokopisi, 
 • Vize başvuru formu, 
 • Biyometrik fotoğraf, 
 • Seyahat sağlık sigortası, 
 • Nüfus kayıt örneği, 
 • Vize harcı, 
 • Seyahat rezervasyonları, 
 • Konaklama bilgileri yer alır. 

Başvuru yapacak kişilerin İtalya İçişleri Bakanlığı tarafından belirlenen kalış süresine uygun maddi imkanları sağlaması gerekir.

Seyahate çıkmadan yaptırılması zorunlu olan seyahat sağlık sigortası hakkında detaylı bilgiyi sayfamızdan edinin.

Meslek gruplarına ya da gidiş amacına göre kişilerden standart evrakların yanına aşağıda yer alan belgeler talep edilir:

Çalışanlar için; kişinin maddi gelirini belgeleyen son üç aylık banka hesap dökümü ve imzalı maaş bordroları, çalışma izin belgesi, imza sirküleri, faaliyet belgesi, ticaret sicil gazetesi, vergi levhası fotokopisi, işe giriş bildirgesi, kişinin tüm hizmet geçmişini gösterir barkodlu 4a hizmet dökümü, teminat ve herhangi bir sosyal kuruma bağlı olarak çalışmayan kişilerden noter onaylı iş sözleşmesi.

Öğrenciler için; öğrenci belgesi, sponsor dilekçesi ve maddi destekçinin gelir evrakları, 18 yaşından küçükler için muvafakatname ve vekaletname.

Emekliler için; emeklilik belgesi, teminat ve maddi gelir belgeleri. 

İş verenler için; firma faaliyet belgesi, ticaret sicil gazetesi, vergi levhası fotokopisi, teminat, maddi gelir evrakları.

Schengen Başvurularında İstenilen Seyahat Sağlık Sigortası

Schengen üyesi ülkelere giriş yapmak için ilgili konsolosluk kişilerden 30.000 euro teminatlı seyahat sağlık sigortası istemektedir. Sigorta poliçesinin genellikle seyahat tarihi başlangıcından 1 gün önce ve bitişinden bir gün sonrayı kapsaması gerekir.

Seyahate çıkmadan yaptırılması zorunlu olan yurt dışı seyahat sigortası hakkında detaylı bilgiyi sayfamızdan edinin.

İtalya Vizesi Başvuru Adımları Nelerdir?

İtalya vizesine başvuracak kişilerin bazı adımları takip etmesi gerekir. Bu adımlar; başvuru öncesi, başvuru esnası ve başvuru sonrası olmak üzere üçe ayrılır. 

Başvuru öncesinde; gerekli evrakların hazırlanması önem taşır. Başvuru sırasında kişinin belgeleri konsolosluğa iletilmek üzere kontrol edilerek teslim alınır. Aynı sırada kişinin parmak izi alımı da başvuru sırasında gerçekleşir. 

Eğitim amaçlı ulusal vize başvurusu yapan kişilerde belge teslimi direkt olarak İtalyan Başkonsolosluğu ya da İtalya Büyükelçiliğine yapılır. Vizesi sonuçlanan kişilere aracı kurum tarafından kısa mesaj yoluyla bilgi verilir. Kişilerin tercihine göre posta yoluyla ya da aracı kuruma giderek pasaportlarını teslim alınır ve vize süreci tamamlanır.

Kaynak: 

İtalya Başkonsolosluğu İtalya Vize Başvurusu

Seyahat Sigortası Hesaplama Araçları

Seyahat Sigortası Hesaplama Araçları

“Bu yazının tüm kullanım hakları Hesapkurdu.com‘a aittir. Başka mecralarda kullanılması veya alıntı yapılması ancak orijinal yazıya link verilerek referans gösterilmesi şartıyla mümkündür.”

Yazar Hakkında

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu.com kullanıcıları için bilgilendirici içerikler ve hesaplama araçları hazırlayan, kredi, sigorta ve tüm bireysel finans konularında uzmanlığa sahip, araştırmaya ve bilgi doğruluğuna önem veren finansal danışman ekibi.

Yazara Soru Sor
Hesapkurdu Yorumlar

Yorumlar (0)

Çıkış
Gönder
Hesapkurdu logo

Copyright © 2023 BHL Turkey Teknoloji A.Ş.
Tüm Hakları Saklıdır.
Sigorta aracısı Koalay.com, Hesapkurdu.com iştirakidir.
Merdivenköy Mah. Bora Sok. Nidakule
Göztepe Blok No:1-3 İç Kap No:58/61
Kadıköy/İSTANBUL
MERSİS Numarası: 0577050290800014
0(216) 570 0707 bilgi@hesapkurdu.com

Sosyal Medyadan Bizi Takip Edebilirsiniz

FacebookMediumTwitter InstagramLinkedInYoutube

Hesapkurdu.com anlaşmalı olduğu bankalarla “Destek Hizmet Kuruluşu” olarak çalışmaktadır. Sunulan destek hizmeti BDDK’nın 05.11.2011 tarihli yönetmeliğine göre denetlenmektedir.