HesapKurdu logo

PTT Kart Nedir?

Güncelleme: 08.02.2023
Yayımlama: 12.07.2021
Paylaş
İçindekiler

Kolay Onaylanan Kredi Kartları

PTTkart Nedir?

PTT bünyesindeki gerçek kişi posta çeki hesabı bulunan kişilerin, hesaplarında bulunan bakiyeleri ATM’lerden nakit çekerek veya yurt içinde veya yurt dışında alışveriş yaparken kullanabilmesini sağlayan ödeme aracıdır. PTTkart ile internet üzerinden 3D secure uygulaması ile alışveriş yapılır.

PTT Kredi Kartı

PTT kredi kartı, Bonus fırsat ve ayrıcalıklarından faydalanmak için çıkartılan kredi kartıdır. Son yapılan düzenlemelerden sonra artık PTT Bonus kredi kartı aktif değildir. PTT sigorta hakkında detaylı bilgi almak için PTT sigorta sayfamızı ziyaret edin. 

PTTkart İle Yapılabilen İşlemler Nelerdir?

PTTkart ile şu işlemler yapılabilir:

 • nakit çekim işlemleri
 • fatura ödeme işlemleri
 • anlaşmalı kuruluş ödemeleri
 • aktarma işlemleri

PTTkart hesap üzeri Türk Lirası olarak düzenlenir. Yabancı para ile yapılacak olan işlemler uluslararası kart kuluruşlarınca Amerikan Dolar'ına çevrilerek karşılığı TL olarak yansır. PTT'den para gönderme işlemi nasıl yapılır öğrenmek için PTT'den para gönderme nasıl yapılır sayfamızı inceleyin.

PTTkart Başvurusu Nasıl Yapılır?

PTTkart başvurusu yapabilmek için herhangi bir PTT iş yerinden posta çeki hesabı açtırılması gerekir. Daha sonra posta çeki hesap sahipleri PTTkart başvurusu yapabilir. PTT kredi hesaplaması ve başvurusu yapmak için PTT kredi hesaplama ve başvurusu sayfamızı ziyaret edin.

PTTkart Şifre Nasıl Alınır?

PTTkart şifresi şuralardan alınır:

 • 444 1 788 PTT çağrı merkezi
 • PTT iş yerleri

Çağrı merkezi üzerinden şifre alabilmek için telefon numarası PTT sistemlerine kayıtlı olması gereklidir. Şifre değişikliği şuralardan yapılır:

 • PTT iş yerleri
 • PTTmatikler

Şifrenin unutulması veya kartın çalınması, kaybolması durumunda çağrı merkezi aranarak veya en yakın PTT iş yerlerine başvuru yapılmalıdır.

PTTkart Bakiye Sorgulama

PTTkart hesap bakiyesi sorgulaması için PTT müşteri hizmetlerini aramak yeterlidir. Müşteri hizmetleri dışında PttMatik'lerden de bakiye sorgulaması yapılır. 


En Uygun İhtiyaç Kredisi Faiz Oranları:

*Tablodaki faiz oranları 20 bankanın "en uygun" kredi teklifine göre günlük olarak güncelleniyor. Ayrıca tüm bankaların faizlerine ulaşmak için ihtiyaç kredisi sayfamızı ziyaret edin.


PTTkart Çeşitleri Nelerdir?

 • Esnaflara özel Esnaf Pttkart
 • Memursen üyelerine özel Motifkart
 • Üniversite öğrencilerine ile akademik personellere özel Kampüskart

Maaşını PTT şubelerinden alan hak sahipleri veya asker yükümlüleri; Esnaf Pttkart, Motifkart sahipleri kartlarıyla işlem yapabilmeleri için PTT şubelerine kimlik belgeleriyle giderek aktivasyon işlemi yapmaları gereklidir.

PTTkart Ne Kadar?

PTT, PTTkart kullanıcılarından herhangi bir kart aidatı ve işlem ücreti almamaktadır.

PTTkart Kimlere Verilir?

PTTkart, posta çeki hesabı olan kişilere verilir. PTT posta çeki PTTbank bünyesinde açtırılabilecek olan bir hesap türüdür. Posta çeki hesabı ile PTT şubeleri banka olarak kullanılabilir.

PttMatik’lerde Hangi İşlemler Yapılır?

PTTkart ile PttMatik’lerden yapılabilen işlemler şunlardır:

 • PTTBank hesaba para yatırma, çekme ve aktarma 
 • PTTBank hesabında bakiye sorgulama
 • PTTkart şifre değişiklikleri

Kaynak:

T.C. Posta ve Telgraf Teşkilatı Genel Müdürlüğü PTTkart

“Bu yazının tüm kullanım hakları Hesapkurdu.com‘a aittir. Başka mecralarda kullanılması veya alıntı yapılması ancak orijinal yazıya link verilerek referans gösterilmesi şartıyla mümkündür.”

Yazar Hakkında

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu.com kullanıcıları için bilgilendirici içerikler ve hesaplama araçları hazırlayan, kredi, sigorta ve tüm bireysel finans konularında uzmanlığa sahip, araştırmaya ve bilgi doğruluğuna önem veren finansal danışman ekibi.

Hesapkurdu.com kullanıcıları için bilgilendirici içerikler ve hesaplama araçları hazırlayan, kredi, sigorta ve tüm bireysel finans konularında uzmanlığa sahip, araştırmaya ve bilgi doğruluğuna önem veren finansal danışman ekibi.

Yazara Soru Sor
Hesapkurdu logo

Copyright © 2023 BHL Turkey Teknoloji A.Ş.
Tüm Hakları Saklıdır.
Sigorta aracısı Koalay.com, Hesapkurdu.com iştirakidir.
Merdivenköy Mah. Bora Sok. Nidakule
Göztepe Blok No:1-3 İç Kap No:58/61
Kadıköy/İSTANBUL
MERSİS Numarası: 0577050290800014
0(216) 570 0707 bilgi@hesapkurdu.com

Sosyal Medyadan Bizi Takip Edebilirsiniz

FacebookMediumTwitter InstagramLinkedInYoutube

Hesapkurdu.com anlaşmalı olduğu bankalarla “Destek Hizmet Kuruluşu” olarak çalışmaktadır. Sunulan destek hizmeti BDDK’nın 05.11.2011 tarihli yönetmeliğine göre denetlenmektedir.