Vekaletle Konut Kredisi Çekilebilir mi?

Güncelleme: 22.09.2023
Yayımlama: 01.11.2019
Paylaş
İçindekiler

Konut kredisi bireysel ve uzun aşamaları olan bir kredi türüdür. Konut kredisini vekaletle kullanmak çok sık tercih edilmese de istisnai durumlarda yapılabilen bir işlemdir. Ancak tüm bankalar vekaletle kredi işlemini onaylamayabilir.

En Uygun Konut Kredisi Faiz Oranları:

Vekaletle Konut Kredisi Çekilebilecek Durumlar

Konut kredisinde vekaletle işlem yapmak için iki sebep olabilir. Bunlar:

  1. Yurtdışında yaşıyor olmak
  2. Sağlık sebepleri 

Bu sebepler dışında konut kredisi işlemleri vekaletle yapılamaz.

Yurt dışında yaşayan Türk vatandaşlarının konut kredisi işlemleri hakkında detaylı bilgi için ilgili yazımızı inceleyin.

Noter Onaylı Vekaletle Konut Kredisi Çekilebilir mi?

Yukarıda saydığımız sebeplerden biri olması halinde vekaletle kredi kullanılacaksa vekaletin mutlaka noter onaylı olması gerekir. Aksi halde verilen vekalet geçersiz sayılacaktır. 

Vekaletle kredi çekecek kişilerin notere gidip ıslak imza ile vekalet belgesi vermesi gerekir. Bu vekalette kredi kullanımına vekalet edecek kişinin açık kimliği de belirtilmelidir. Bunun yanında vekalet veren kişinin de kredi başvurusu yapabilme ve krediyi kullanmaya uygun olduğu belirtilmelidir. 

Kredi İçin Hazırlanan Vekalette Dikkat Edilmesi Gerekenler

Vekaletname ile yapılan tüm işlemlerde olduğu gibi kredi işlemleri için hazırlanan vekaletnamede de çok dikkatli olmak ve hatları iyi belirlemek lazımdır. 

Hazırlanan vekaletnamede, ilgili kişiye hangi yetkilerin verildiği, vekaletin süresi gibi detaylar önemlidir. Mümkün olduğunca genel vekaletname yerine hatları belli olan özel vekaletname tercih edilmelidir. 

Tapu işlemleri nasıl ilerler öğrenmek için tapu alım satım işlemleri sayfamızı ziyaret edin.

Vekaletle Çekilen Kredilerin Onayı Nasıl Yapılır?

Vekaletle tapuda işlem yapılabilse de çoğu banka kredi sürecinin son aşamasında ıslak imza talep ettiğinden vekaletle işlem söz konusu olamayabilir.

Birçok banka, hangi şubeden başvuru yaparsanız yapın başka bir şubeden imza işlemlerini tamamlamanıza olanak verir. Burada önemli olan bahsi geçen bankanın o an bulunduğunuz ilde bir şubesi olup olmamasıdır.

“Bu yazının tüm kullanım hakları Hesapkurdu.com‘a aittir. Başka mecralarda kullanılması veya alıntı yapılması ancak orijinal yazıya link verilerek referans gösterilmesi şartıyla mümkündür.”

Yazar Hakkında

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu.com kullanıcıları için bilgilendirici içerikler ve hesaplama araçları hazırlayan, kredi, sigorta ve tüm bireysel finans konularında uzmanlığa sahip, araştırmaya ve bilgi doğruluğuna önem veren finansal danışman ekibi.

Yazara Soru Sor
Hesapkurdu Yorumlar

Yorumlar (0)

Çıkış
Gönder
Hesapkurdu logo

Copyright © 2023 BHL Turkey Teknoloji A.Ş.
Tüm Hakları Saklıdır.
Sigorta aracısı Koalay.com, Hesapkurdu.com iştirakidir.
Merdivenköy Mah. Bora Sok. Nidakule
Göztepe Blok No:1-3 İç Kap No:58/61
Kadıköy/İSTANBUL
MERSİS Numarası: 0577050290800014
0(216) 570 0707 bilgi@hesapkurdu.com

Sosyal Medyadan Bizi Takip Edebilirsiniz

FacebookMediumTwitter InstagramLinkedInYoutube

Hesapkurdu.com anlaşmalı olduğu bankalarla “Destek Hizmet Kuruluşu” olarak çalışmaktadır. Sunulan destek hizmeti BDDK’nın 05.11.2011 tarihli yönetmeliğine göre denetlenmektedir.