KONUT KREDİSİ HESAPLAMA

Konut Kredisi Devredilebilir mi?

Güncelleme: 13.11.2017
Konut Kredisi Devredilebilir mi?

Özellikle son 5 yıl içerisinde alınan konutların neredeyse yarısının konut kredisi ile alınmasından dolayı, özellikle konut satışı ve hisse devirlerinde konut kredisinin devredilip edilemeyeceği merak edilen bir konu haline geldi. 

Öncelikle şunu bilmek gerekir ki konut kredisi kişi adına ve kredinin kullanıldığı zamanki faiz oranı üzerinden verilmektedir. Bundan dolayı, aslında konut kredisinin kullanıldığı şartlar ile devri günümüzdeki bankacılık sistemi ile mümkün değildir. Bu durum ortak tapu ile alınan konut kredileri ile eş ve çocuklara devir işleminde dahi geçerlidir.

Peki, Konut Kredisi Devam Eden Ev Nasıl Satılıyor?

Aslında neredeyse her durumda konut kredisi ile alınan bir ev satılırken, kredi kapatılmaktadır. Sadece bunun istisnası olarak, konutun peşin alınması ve mevcut banka ipoteğinin alıcı tarafından kabul edilmesini gösterebiliriz. Bu durumda dahi kredi borçlusu değişmemektedir.

Belirtmiş olduğumuz istisna haricinde her durumda çekilmiş olan konut kredisi kapatılmaktadır. Örneğin, konut kredisi devam eden evin satılması ve alacak olan kişinin de kredi kullanması durumda, bankalar arasında bir resmi yazışma ile kullanılan kredi kişiye değil, borçlu olunan bankaya güncel kredi borcu tutarı kadar gönderilerek, kredi kapama işlemi yapılıyor. Yani bu durumda dahi yine kredi kapaması yapılmış oluyor.

100.000 TL 120 ay vade için en uygun konut kredisi faiz oranları:

Banka Kredileri Faiz Oranı Aylık Taksit
Ziraat Bankası Konut Kredisi Başvurusu %1,98 2.188 TL
ING Bank Konut Kredisi Başvurusu %2,09 2.281 TL
Yapı Kredi Konut Kredisi Başvurusu %2,33 2.487 TL
100.000 TL Konut Kredisi İçin Tüm Bankaları Listele

Konut Kredisi Devredilemediği İçin Kullanılan Kredi Güncel Faiz Oranından Kullanılıyor

Aslında konut kredisinin devredilmek istenmesinin en önemli nedenlerinden biri de konut kredisi faiz oranının değişmemesinin istenmesidir. Ancak devir işlemi yapılmadığından dolayı yeni kredi açılış yapılmakta ve faiz oranı da değişmektedir. Bu durumda özellikle faiz oranı düşük olarak konut kredisi kullanmış kişiler, güncel faiz oranı yüzünden zarar etmektedir. 

Konut Kredisi Kapatılması Durumda Erken Ödeme Cezası Ödeniyor 

2015 Mayıs ayında düzenlenen yönetmelik ile konut kredilerinde ara ödeme ve erken kapama işlemlerinde “Erken Ödeme Cezası” alınmakta. Banka kendi inisiyatifinde almadığı sürece aslında her konut kredisi kapatılmasında bu ceza alınmaktadır. Ayrıca erken kapama cezası, 36 aydan az kalan vadeler için kalan anaparanın en fazla %1’i, 36 aydan uzun olan vadeler için ise kalan anaparanın en fazla %2 olarak alınmaktadır.  

Evinizi satmanız durumda, banka kredi kapatma hesaplaması yaptığı zaman bu erken ödeme cezasını da hesaplamaktadır.  Siz de konut kredinizi kapatmak istiyorsanız, kalan anaparanız üzerine bu erken ödeme cezası hesaplamasını yapmalısınız. Bu konu hakkında daha detaylı bilgi ve hesaplama işlemi yapmak için, “Erken Ödeme Cezası Hesaplama” sayfamıza bakabilirsiniz. 


"Bu yazının tüm kullanım hakları Hesapkurdu.com'a aittir. Başka mecralarda kullanılması veya alıntı yapılması ancak orjinal yazıya link verilerek referans gösterilmesi şartıyla mümkündür."

Makaleyi faydalı buldunuz mu?

4,6 Puan