HesapKurdu logo

Taşınma Sürecinde Dikkat Edilmesi Gerekenler?

Güncelleme: 22.09.2023
Yayımlama: 13.07.2022
Paylaş
İçindekiler

Yeni bir yere taşınmak göründüğünden çok daha zahmetli ve detaylı planlanması gereken bir iştir. Taşınmadan önce nelere dikkat edilmesi gerektiği bilinirse bir sürprizle karşılaşma ihtimali azalır.

Nakliyat Şirketi Bulmak

Taşınmanın en önemli aşaması eşyaların güvenli bir şekilde taşınılacak yere nakliye edilmesini sağlamaktır. Bu nedenle öncesinde iyi ve uygun fiyatlı bir nakliyat şirketi bulunmalıdır.

Profesyonel bir şirket bulunursa evdeki mobilyalar, beyaz eşyalar gibi kırılmaya ve çizilmeye müsait eşyaların zarar görme riski en aza iner. Taşınılacak evin durumuna bağlı olarak asansörlü taşıma gibi hizmetler gerekebilir. Bunun için nakliyat şirketi ile önceden konuşulmalıdır.

Evdeki gardırop gibi büyük eşyaların taşınabilmesi için demontajı ve taşındıktan sonra da montajı gerekeceği için; bu hizmetleri sağlayan bir nakliyat firması bulmak daha avantajlı olacaktır. Eğer bulunamazsa bunlar için de bir yerle anlaşmak gerekebilir.

Son olarak taşınma gün ve saati belirlenmelidir. İkametgah değişikliği nedir, nasıl yapılır detayları için ikametgah değişikliği nedir yazımızı ziyaret edin.

Eşyaların Kolilenmesi

Öncelikle nakliyat firması ile kolileme işlemini yapıp yapmadığı konuşulmalıdır. Buna göre hareket edilebilir.

  • Yeni eve götürülmeyecek eşyalar elenmelidir.
  • Koliler açılırken nasıl kolay yerleştirilecekse buna göre kategoriler halinde kolilenmelidir. Örneğin; mutfakta en çok kullanılan malzemelerin aynı koliye yerleştirilmesi açılırken kolaylık sağlayacaktır.
  • Kolilerin üzerine notlar yazılmalı, etiketleme yapılmalıdır. Böylece neyin nerede olduğu kolaylıkla bulunabilir.
  • Kırılacak eşyalar paketlenirken ekstra malzemeler (baloncuklu naylon vb.) gerekebilir. Bunlar önceden temin edilmelidir.
  • Paketleme için bol miktarda koli gerekecektir. Çevredeki dükkanlardan temin edilebilir veya satın alınabilir.

Elektrik, Su, Doğalgaz, İnternet Aboneliklerinin Taşınması

Taşınmadan önce kesinlikle halledilmesi gereken işlemlerdir. Taşındıktan sonra bu aboneliklerin taşınması için beklemek mağdur olunmasına sebep olacaktır. Abonelikler nasıl açılır öğrenmek için elektrik, su doğalgaz abonelik açma sayfamızı ziyaret edin.

Öncelikle eski abonelikler kapatılacaktır. Bu sırada depozito iade edilir. Elektrik aboneliği nasıl kapatılır detaylı bilgi için elektrik aboneliği kapatma sayfamızı ziyaret edin. Yeni abonelik açılırken tekrar depozito istenecektir. Aboneliğin başlangıç tarihi taşınmaya göre doğru ayarlanmalıdır.

Yeni Evde Temizlik Ve Tadilat Yapılması

Yeni ev taşınmadan önce tadilat işlerinin bittiğinden emin olunmalıdır. Taşındıktan sonra yapılacak tadilat eşyaların kirlenmesine yol açacaktır. Tadilat işlemlerinin ardından detaylı bir temizlik yapılarak taşınmaya hazır hale getirilir.

Değerli Eşyaların Taşınması

Değerli eşyalar mümkün olduğunca kişinin kendisi tarafından taşınmalıdır. Nakliyat şirketi ne kadar güvenilir olsa da maddi ve manevi değere sahip eşyalar riske atılmamalıdır.

Konut Sigortası Yaptırmak

Konut sigortası yaptırarak olası bir felaket durumunda maddi ve manevi kaybı en aza indirmek için önlem alınmalıdır.

“Bu yazının tüm kullanım hakları Hesapkurdu.com‘a aittir. Başka mecralarda kullanılması veya alıntı yapılması ancak orijinal yazıya link verilerek referans gösterilmesi şartıyla mümkündür.”

Yazar Hakkında

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu.com kullanıcıları için bilgilendirici içerikler ve hesaplama araçları hazırlayan, kredi, sigorta ve tüm bireysel finans konularında uzmanlığa sahip, araştırmaya ve bilgi doğruluğuna önem veren finansal danışman ekibi.

Hesapkurdu.com kullanıcıları için bilgilendirici içerikler ve hesaplama araçları hazırlayan, kredi, sigorta ve tüm bireysel finans konularında uzmanlığa sahip, araştırmaya ve bilgi doğruluğuna önem veren finansal danışman ekibi.

Yazara Soru Sor
Hesapkurdu logo

Copyright © 2023 BHL Turkey Teknoloji A.Ş.
Tüm Hakları Saklıdır.
Sigorta aracısı Koalay.com, Hesapkurdu.com iştirakidir.
Merdivenköy Mah. Bora Sok. Nidakule
Göztepe Blok No:1-3 İç Kap No:58/61
Kadıköy/İSTANBUL
MERSİS Numarası: 0577050290800014
0(216) 570 0707 bilgi@hesapkurdu.com

Sosyal Medyadan Bizi Takip Edebilirsiniz

FacebookMediumTwitter InstagramLinkedInYoutube

Hesapkurdu.com anlaşmalı olduğu bankalarla “Destek Hizmet Kuruluşu” olarak çalışmaktadır. Sunulan destek hizmeti BDDK’nın 05.11.2011 tarihli yönetmeliğine göre denetlenmektedir.