Konut Kredisi İçin Gereken Özellikler

Güncelleme: 22.09.2023
Yayımlama: 29.06.2016
Paylaş
İçindekiler

Ev sahibi olmak isteyenlerin kredi kullanarak işlem yapabilmesi için bazı koşulları sağlaması gerekir. Konut kredisi kullanmak için gerekli şartlar şunlardır:

Konut Kredisi için Gerekli Koşullar

Konut kredisinde aranan bazı koşullar bankalara göre farklılık gösterebilir. Ancak genel anlamda her bankanın müşterilerinden mutlaka istediği ortak şartlar aşağıdaki gibidir;

En Uygun Konut Kredisi Faiz Oranları:

  • Kredi Notunuz Yeterli Olmalı

Konut kredisi talebinde bulunan kişilerin kredi öz geçmişleri öncelikle kredi notuyla ölçülmektedir. Devam etmekte olan borç ve taksitlerinizi düzenli bir şekilde ödüyor olmanız, karşılıksız çekin veya batık borcunuzun bulunmaması kredi notunuzun yüksek olması açısından önemlidir. 

  • Aylık Sabit Bir Geliriniz Olmalı

Önem verilen diğer bir konu ise kişinin geliridir. Konut kredisi bankalara uzun vadelerle ödenmekte olup, düzenli bir gelirinizin olması bankalar tarafından oldukça önemlidir. Düzenli bir gelirinizin olduğunu gösteren gelir belgenizi bankanıza ispat etmelisiniz. Eğer emekliyseniz, emekli maaşınızı gösteren belgeyi, emekli değil veya çalışmıyorsanız kira kontratlarını bankaya sunabilirsiniz.

  • Taşınmaz Malın Özellikleri Kredi İçin Uygun Olmalı

Aynı zamanda kişilerin kredi notları ve gelir kontrolleri dışında, gayrimenkul banka tarafından teminat altına alınacağı için taşınmaz malınız için de aranan bazı özellikler vardır. Bu özellikler “Eksper Raporu” ile saptanır. Bu rapor binanın piyasadaki yaklaşık değerini, hisse payını, tapu kaydını, binanın fiziki durumunu ve tamirat gereksinimini saptayan bir uzman tarafından hazırlanmaktadır.

Alacağınız evin gerçek değerini bulmanın yöntemleri hakkında detaylı bilgiye ulaşmak için ilgili sayfayı ziyaret edin.

Rayiç Bedel Nedir, Nasıl Hesaplanır?
Rayiç Bedel Nedir, Nasıl Hesaplanır?

  • İstenen Peşinat Hazır Olmalı

Konut kredisi kullanabilme koşullarından biri bir miktar peşin paranızın olmasıdır. Bankalar evin bütün bedeli için kredi vermemektedir. Konut kredisi kullanmak isteyen bireyler evin bedelinin %20’sini peşin vererek, %80’i kredi olarak çekebilirler. Bankalar bu krediyi verirken evin ekspertiz sonucunda oluşan değerini göz önünde bulundurmaktadır. 

Kredi ev sahibinin uygun gördüğü bedel üzerinden verilmemektedir. Bankaların anlaşmalı olduğu firmaların gönderdiği görevliler aracılığıyla ekspertiz işlemi yapılarak, ev için bir değer biçilir.

“Bu yazının tüm kullanım hakları Hesapkurdu.com‘a aittir. Başka mecralarda kullanılması veya alıntı yapılması ancak orijinal yazıya link verilerek referans gösterilmesi şartıyla mümkündür.”

Yazar Hakkında

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu.com kullanıcıları için bilgilendirici içerikler ve hesaplama araçları hazırlayan, kredi, sigorta ve tüm bireysel finans konularında uzmanlığa sahip, araştırmaya ve bilgi doğruluğuna önem veren finansal danışman ekibi.

Yazara Soru Sor
Hesapkurdu Yorumlar

Yorumlar (0)

Çıkış
Gönder
Hesapkurdu logo

Copyright © 2023 BHL Turkey Teknoloji A.Ş.
Tüm Hakları Saklıdır.
Sigorta aracısı Koalay.com, Hesapkurdu.com iştirakidir.
Merdivenköy Mah. Bora Sok. Nidakule
Göztepe Blok No:1-3 İç Kap No:58/61
Kadıköy/İSTANBUL
MERSİS Numarası: 0577050290800014
0(216) 570 0707 bilgi@hesapkurdu.com

Sosyal Medyadan Bizi Takip Edebilirsiniz

FacebookMediumTwitter InstagramLinkedInYoutube

Hesapkurdu.com anlaşmalı olduğu bankalarla “Destek Hizmet Kuruluşu” olarak çalışmaktadır. Sunulan destek hizmeti BDDK’nın 05.11.2011 tarihli yönetmeliğine göre denetlenmektedir.