Konut Kredisi İçin Gereken Özellikler

Yayımlama: 29.06.2016 Güncelleme: 25.02.2020
Alacağım Evin Tamamına Kredi Kullanabilir miyim?

Ev sahibi olmak istiyorsunuz, ancak istediğiniz zaman ev alabilecek kadar büyük bir bütçeye sahip olamayabilirsiniz. Bu durumda tüketiciler, banka ve finans kuruluşlarına konut kredisi talebinde bulunur. Bankalar, müşterilerine vereceği uzun vadeli ve düşük faizli konut kredileri karşılığında ipotek talep edebilir. Peki, konut kredisi kullanmak isteyen kişilerde aranan özellikler neler olmalıdır?

Konut Kredisi için Gerekli Koşullar

Konut kredisinde aranan bazı koşullar bankalara göre farklılık gösterebilir. Ancak genel anlamda her bankanın müşterilerinden mutlaka istediği ortak şartlar aşağıdaki gibidir;

1. Kredi Notunuz Yüksek Olmalı

Konut kredisi talebinde bulunan kişilerin kredi öz geçmişleri öncelikle kredi notuyla ölçülmektedir. Devam etmekte olan borç ve taksitlerinizi düzenli bir şekilde ödüyor olmanız, karşılıksız çekin veya batık borcunuzun bulunmaması kredi notunuzun yüksek olması açısından önemlidir. 

2. Aylık Sabit Bir Geliriniz Olmalı

Önem verilen diğer bir konu ise kişinin geliridir. Konut kredisi bankalara uzun vadelerle ödenmekte olup, düzenli bir gelirinizin olması bankalar tarafından oldukça önemlidir. Düzenli bir gelirinizin olduğunu gösteren gelir belgenizi bankanıza ispat etmelisiniz. Eğer emekliyseniz, emekli maaşınızı gösteren belgeyi, emekli değil veya çalışmıyorsanız kira kontratlarını bankaya sunabilirsiniz.

3. Taşınmaz Malın Özellikleri

Aynı zamanda kişilerin kredi notları ve gelir kontrolleri dışında, gayrimenkul banka tarafından teminat altına alınacağı için taşınmaz malınız için de aranan bazı özellikler vardır. Bu özellikler “Eksper Raporu” ile saptanır. Bu rapor binanın piyasadaki yaklaşık değerini, hisse payını, tapu kaydını, binanın fiziki durumunu ve tamirat gereksinimini saptayan bir uzman tarafından hazırlanmaktadır.

Alacağınız evin gerçek değerini bulmanın yöntemleri hakkında detaylı bilgiye ulaşmak için ilgili sayfayı ziyaret edin.

4. Bir Miktar Peşinat Olmalı

Konut kredisi kullanabilme koşullarından biri bir miktar peşin paranızın olmasıdır. Bankalar evin bütün bedeli için kredi vermemektedir. Konut kredisi kullanmak isteyen bireyler evin bedelinin %25’ini peşin vererek, %75’ini kredi olarak çekebilirler. Bankalar bu krediyi verirken evin ekspertiz sonucunda oluşan değerini göz önünde bulundurmaktadır. 

Sonuç olarak;

Kredi ev sahibinin uygun gördüğü bedel üzerinden verilmemektedir. Bankaların anlaşmalı olduğu firmaların gönderdiği görevliler aracılığıyla ekspertiz işlemi yapılarak, ev için bir değer biçilir. Bankaların çoğu Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) tarafından yayınlanan ve yürürlüğe konulan bu karara uymaktadır. Örneğin; ekspertiz bedeli 200 bin TL olan bir evi almak istiyorsanız, 50 bin TL peşinat vererek; geriye kalan 150 bin TL’yi kredi olarak kullanabilirsiniz. 


Yazar Hakkında

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu.com kullanıcıları için bilgilendirici içerikler ve hesaplama araçları hazırlayan, kredi, sigorta ve tüm bireysel finans konularında uzmanlığa sahip, araştırmaya ve bilgi doğruluğuna önem veren finansal danışman ekibi.

Hesapkurdu
Toplam Maliyet 1.029 TL
Toplam Faiz %1,47
Aylık Taksit 1.029 TL

Konut Kredisi Faiz Alarmı

E-mail adresinizi girin, isteğinize göre günlük veya haftalık olarak en uygun konut kredisi faiz oranları cebinize gelsin!

Devam ederek üyelik sözleşmesini ve aydınlatma metnini okuyup kabul ettiğinizi onaylıyorsunuz.

Deneyiminizi daha iyi hale getirmek için çerezler kullanıyoruz. Devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş oluyorsunuz. Detaylı Bilgi
Kabul Et