Tamamlanmamış Konuta Kredi Çıkar mı?

Güncelleme: 21.11.2023
Yayımlama: 08.08.2019
Paylaş
İçindekiler

Mortgage sisteminin 2007 yılında yasalaşarak ülkemize girmesiyle birlikte hayalimizde yer alan eve kavuşmak artık biraz daha kolay. Uzun vadeli ipotekli konut sistemi olarak kabul edilen mortgage sisteminde; tüketici konut için ihtiyacı olan tutarı banka aracılığıyla kullanabilir.

Bir yıldan otuz yıla kadar geri ödeme süresinin bulunduğu konut kredilerinde öncelikle satın alınacak evin belirlenmesi en önemli adım olarak kabul edilir.

Bitmemiş, İnşaat Halindeki Eve Konut Kredisi Verilir mi?

Banka, inşaat halindeki bitmemiş konutlara kredi verebilir. Ancak, banka ya da kredi kuruluşunun bu noktada dikkat ettiği bazı koşullar bulunur.

Genellikle bu aşamada banka açısından ilgili konut için proje anlaşması olup olmaması önem taşır.

Almak istediğiniz ev krediye uygun mu nasıl anlayabileceğinizi ilgili yazımızdan öğrenin.

En Uygun Konut Kredisi Faiz Oranları: 

Proje Anlaşması Olan Tamamlanmamış Konutlarda Kredi İmkânı 

Satın alınmak istenen konut için banka ile inşaat firması arasında proje bazlı bir anlaşma söz konusu ise, tüketici rahatlıkla konut inşaat durumunda olsa dahi kredi çekebilir. Burada konutun tamamen bitirilmesi şartı aranmaz. 

Proje anlaşmalı konut kredilerinde inşaatın tamamlanma derecesine bakılmaması tüketici açısından avantaj taşır. Banka proje bitimine kadar inşaat firması tarafından taahhüt edilen tüm işlemleri yakından takip eder ve inşaat firması üzerinde yasal açıdan güçlü bir yaptırım uygulayabilir.

Proje bazlı konut alımlarında piyasa oranlarına kıyasla, indirimli faiz oranı içeren kampanyalar da bankalarca sunulur.

Proje Anlaşması Olmayan Tamamlanmamış Konutlarda Kredi İmkânı

Almak istediğimiz konut herhangi bir projede yer almıyor ve banka ile de anlaşması bulunmuyorsa, bu noktada önemli olan ilgili konutun inşaat tamamlama derecesidir. 

Eksper tarafından hazırlanan gayrimenkul değerleme raporunda inşaat tamamlama yüzdesinin genellikle en az %70 olması istenir. Çoğu bankada ise bu oran %80 olarak kabul edilir ve uygulanır.

Burada önemli olan hem bina hem de dairenin büyük inşaat işlerinin bitirilmiş olmasıdır. Dışarıdan tarafsız bir gözle bakıldığında, örneğin binanın çatı, pencere, merdiven, asansör gibi işlemleri tamamlanmış, ufak tefek yapı işlerinin kalmış olması gerekir. Aynı şekilde dairenin içinin de mutfak dolapları, kapı, pencere gibi temel yapım işlemlerinin bitmiş olması hedeflenir. 

Özetle bir ailenin konut ve binanın mevcut durumunda yaşaması için gerekli şartların yerine getirilip getirilmediği eksper açısından incelenir ve bankaya raporlanır.

Konut İnşaat Tamamlanma Oranı Kredi Kullanmanızı Doğrudan Etkiler

Kredi çekmek isteyen tüketici, nasıl tapunun krediye uygunluğunu kontrol ediyorsa aynı şekilde konutun inşaat tamamlama derecesini de mutlaka kontrol etmelidir. Aksi takdirde ekspertiz işlemleri sonucunda konutunun gerçek değerinin çok altında bir değer ile karşı karşıya kalabilir ve kredisini kullanamaz.

Biten bir konut ile henüz %80’ini bitmemiş bir konutun eksper değerleri şüphesiz ki farklı olacaktır. Yasal açıdan ev ekspertiz değerinin en fazla %80’i banka tarafından kredi olarak verildiği için tüketici bu noktaya oldukça dikkat etmeli ve ekspertiz işlemini en doğru zamanda yaptırmalıdır.

“Bu yazının tüm kullanım hakları Hesapkurdu.com‘a aittir. Başka mecralarda kullanılması veya alıntı yapılması ancak orijinal yazıya link verilerek referans gösterilmesi şartıyla mümkündür.”

Yazar Hakkında

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu.com kullanıcıları için bilgilendirici içerikler ve hesaplama araçları hazırlayan, kredi, sigorta ve tüm bireysel finans konularında uzmanlığa sahip, araştırmaya ve bilgi doğruluğuna önem veren finansal danışman ekibi.

Yazara Soru Sor
Hesapkurdu Yorumlar

Yorumlar (0)

Çıkış
Gönder
Hesapkurdu logo

Copyright © 2023 BHL Turkey Teknoloji A.Ş.
Tüm Hakları Saklıdır.
Sigorta aracısı Koalay.com, Hesapkurdu.com iştirakidir.
Merdivenköy Mah. Bora Sok. Nidakule
Göztepe Blok No:1-3 İç Kap No:58/61
Kadıköy/İSTANBUL
MERSİS Numarası: 0577050290800014
0(216) 570 0707 bilgi@hesapkurdu.com

Sosyal Medyadan Bizi Takip Edebilirsiniz

FacebookMediumTwitter InstagramLinkedInYoutube

Hesapkurdu.com anlaşmalı olduğu bankalarla “Destek Hizmet Kuruluşu” olarak çalışmaktadır. Sunulan destek hizmeti BDDK’nın 05.11.2011 tarihli yönetmeliğine göre denetlenmektedir.