HesapKurdu logo

Elektrik Tasarrufu Nasıl Yapılır?

Güncelleme: 20.01.2023
Yayımlama: 16.02.2022
Paylaş
İçindekiler

Pandemi sürecinde bir çoğumuz evden çalışmaya başladık, bu yüzden evde daha fazla vakit geçiriyoruz. Enflasyon faktörü, elektriğe gelen zamlar ve evde daha fazla zaman geçirmek elektrik faturasında gözle görülür bir fark yarattı. 

Elektrik tasarrufu ile gereksiz masrafları önleyerek ev, iş yeri bütçesine katkı sağlarken enerjinin daha doğru kullanılmasıyla doğayı korumuş oluruz. Elektrik faturasını düşürmek için tasarruf yöntemlerini sizler için derledik:

  1. Gereksiz ışıkları kapatın.
  2. Kullanılmayan elektronik aletlerin fişini çekin. 
  3. Ampulleri değiştirin.
  4. Eski elektrikli ev aletlerini yenileyin.
  5. Elektrik tarifesini kontrol edin.
  6. Çamaşır ve bulaşık makinesini dolmadan çalıştırmayın.
  7. Güneş enerjisi paneli kullanın.
  8. Sıcak su kullanımını azaltın. 
  9. Ütüyü toplu yapın.
  10. Fırının kapağını sürekli açıp kapatmayın.

Ayrıca doğalgaz faturası tasarruf yöntemleri için doğalgaz faturasını düşürmek için yapılacaklar yazımızı ziyaret edin. 

Elektrik Faturasının Az Gelmesi İçin Neler Yapmalıyız?

Elektrik faturasının az gelmesi için neler yapmamız gerektiğini madde madde inceleyelim:

Gereksiz Işıkları Kapatın

Elektrik tasarrufu yapmak için uygulanabilecek en basit uygulamalardan biri gereksiz ışıkları söndürmek veya yakmamaktır. Sadece ışıklar için değil gereksiz çalışan telefon, tablet bilgisayar ve televizyonu da kapatmanız gerekir. 

Kullanılmayan Cihazların Fişini Çekin

Evde en az dikkat edilen konulardan biridir, sürekli prize takılı şarj aletleri vardır her odada. Boş bırakılan prizler sadece elektrik harcamaz. Kullanılsın ya da kullanılmasın prize takılı şarj aletleri elektrik kullanmaya devam eder. Eğer prizde takılı dursun kolayca şarj edeyim diyorsanız da akıllı prizleri kullanın. Akıllı prizler cihazın kullanılmadığını anlayarak elektriği kestiği için gereksiz kullanımı önlemiş olursunuz.

Diğer önemli bir nokta ise ADSL, uykuda ama hâlen daha şarja takılı bilgisayar, kapalı televizyon ve kapalı uydu alıcısı da vampir enerji dediğimiz kapalı olduğu hâlde hazırda bekletilen cihazların yediği enerjiden harcar. Bu cihazları gece yatarken veya dışarı çıkarken fişlerini prizden çıkarabiliriz. 

Ampulleri Değiştirin

Ampul değişimi elektrik tasarrufunda en çok söylenen önerilerden biridir, evet biliyoruz. Ancak hâlâ birçok kişi akkor ampuller kullanıyor. LED ampuller enerji korunumu konusunda oldukça elzem. Gün içerisinde perdeleri açık tutmak ve mümkün olduğu kadar gün ışığından yararlanmak da önemli. 

Joker öneri olarak evde duvarları koyu renge boyamaktan kaçının. Böylelikle daha aydınlık bir odada aydınlatma sistemine gerek duymayacağınız için elektrikten tasarruf etmiş olursunuz.

Eski Elektrikli Ev Aletlerini Yenileyin

Elektrikte büyük oranda tasarruf etmenizi sağlayan maddelerden biri bu. Eski tip buzdolabı ile A++ buzdolabının elektrik tüketmesi arasında neredeyse %50’lik bir fark var. Elektronik aletleri satın alarken enerji tüketimi konusuna dikkat etmeli, mümkünse eskiyen elektronik cihazları yeni nesiller ile değiştirmelisiniz. 

Makineleri Dolmadan Çalıştırmayın

Özellikle çamaşır ve buluşık makinesi kullanımında sık sık dolmadan çalıştırmak yerine makinelerin dolmasını bekleyin. Ancak alması gerekenden fazla ürün koymak da fazla enerji harcamasına neden olabilir. Hem su tasarrufu için de önemli, su tasarrufu için detaylı bilgiye su tasarrufu nasıl yapılır yazımızdan ulaşın.

Bunun yanı sıra çamaşır ve kurutma makinesi kullanımda eco programları tercih edebilirsiniz. Aynı durum bulaşık makinesi için de geçerli. Bazı buluşıkları elde yıkamanız gerekiyorsa soğuk suda yıkayabilirsiniz. 

Güneş Enerji Paneli Kullanın

Evlerin bacalarına ya da balkonlarına kurulan güneş panelleri ile kendi elektriğinizi kendiniz üretebilirsiniz. Güneş enerjisi kullanımı yenilebilir olduğu için doğa dostudur hem de faturadan büyük oranda tasarruf etmenizi sağlar.

Ütüyü Toplu Yapın

Ütü en çok elektrik harcayan aletlerden biridir. Ütü tercihinde enerji kullanımına dikkat edebilirsiniz. Sonrasında ütüyü toplu şekilde yapmak enerji kullanımında tasarruf sağlayacaktır. Özellikle son 5 dakikada ütünüzü fişten çıkararak ütünün sıcaklığıyla ütü yapmaya devam edebilirsiniz.

Fırının Kapağını Açıp Kapatmayın

Fırında yemek pişerken sürekli açıp kapatmak ısı kaybetmesine neden olur. Tekrar aynı ısıya gelmesi için de normalden fazla elektrik harcar. Bu yüzden fırının içindeki pişmeden açıp kapatmamanızı tavsiye edebiliriz. 

Fırınınızın prizi açık bir yerdeyse çalışmadığı zamanlarda fişten çekebilirsiniz, az da olsa gereksiz enerji harcamasını önlemiş olursunuz.

Elektrik Saat Kaçta Az Yakar?

Elektrik aboneliğinde tek ve iki zamanlı olarak 2 çeşit tarife vardır. Tek zamanlı tarife, elektrik kullanımını tüm gün içerisinde aynı birim fiyattan yapar. Üç zamanlı tarife ise günü 3’e bölerek üç zaman dilimine göre farklı fiyatla hesaplar. Gündüz, puant ve gece tarifelerinden en pahalısı puant ve en ucuzu gece tarifesidir.  Puant zaman aralığı 17.00 ve 22.00 arasına denk gelir, gece tarifesi ise 22.00’dan 06.00’a kadar olan zaman dilimidir.

Tüm tüketiciler tarife değişikliği yapmadığı sürece tek zamanlı tarifededir. Bu yüzden eğer üç zamanlı tarifeye geçtiyseniz elektrik en çok 17.00 ve 22.00 saatleri arasında yakar. Tek zamanlı tarifede ise fiyat farkı yoktur, günün her saaitinde aynı birim fiyat ödenir. Üç zamanlı tarifede dikkat edilmesi gereken diğer bir nokta ise yaz- kış saatine göre puant zaman diliminin değişmesidir. 17.00-22.00 saati aralığı 18.00 ve 23.00 olarak değişebilir. 

Üçlü Tarife Elektrik Aboneliği

Gece 10’dan Sonra Elektrik Ucuz Olur mu?

Elektrik abonesindeki tarifelerden biri olan üçlü tarifeye geçtiyseniz eğer gece 10’dan sonra elektrik %62 daha ucuz hesaplanır. Ancak tek tarifedeyseniz gece veya gündüz fark etmez aynı birim fiyat üzerinden hesaplama yapılır. 

Elektrik satış şirketine başvuru yaparak ücretsiz olarak üçlü tarifeye geçebilirsiniz. Eğer elektrik tüketiminizin büyük kısmını 10’dan sonra yapma alışkanlığınız varsa ya da kazanabilecekseniz üçlü tarifeye geçmek avantajlı olabilir. Yani tamamen elektrik kullanma alışkanlığınıza göre değişir. 

Evde Elektriği En Çok Ne Yakar?

Evde elektriği en çok neyin yaktığı kullanılan elektronik aletlerin enerji sınıfı ve kullanım sürelerine göre değişir. Ancak ısıtma ve soğutma sistemleri en çok elektriği yakan ürünler arasındadır. Ütü ve saç kurutma makinesi en çok enerji tüketen ürünler arasında olduğu için çok fazla elektrik harcarlar. Ütü kullanımında gereksiz yere fişte bırakmayın ve toplu şekilde ütü yapmanız gerekir. 

Çamaşır Makinesini Ne Zaman Çalıştırmalıyız?

Abonelikte tek zamanlı tarifedeyseniz eğer çamaşır makinesini ne zaman çalıştırdığınızın önemi yoktur. 3 zamanlı tarifeye geçmediğiniz sürece tek zamanlı tarife kullanıyorsunuz demektir. Üç zamanlı tarifeye geçtiyseniz eğer gece tarifesi en az yakan tarife olduğu için çamaşır makinesini garanti olması açısından 23.00 ve 06.00 saatleri arasında çalıştırırsanız en az yakar diyebiliriz. 

Çamaşır makinesinde elektrik tasarufu yapmak için ekonomik programlarda çamaşırlarınızı yıkayın. Ayrıca çamaşır makinesi tam dolmadan makinenizi çalıştırmayın. 

1 kw Elektrik Kaç TL 2023?

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu 1 Ocak 2023 tarihi itibariyle elektrik tüketiminde kademeli tarife uygulamaktadır. Buna göre aylık 210 kWh ve altı tüketime sahip abonelere %50, aylık 210 kWh üstü tüketime sahip abonelere %125 oranında zam yapılmıştır. Elektrik birim maliyeti tüm vergiler dahil kilovatsaat başına ilk grup için 2,60 TL, ikinci grup için 2,6 TL olarak belirlenmiştir.

Elektrik Faturası Kaç Gün Ödenmezse Kesilir?

Elektrik faturası, faturanın son ödeme tarihine kadar ödeme yazpmazsa tedarikçi şirket ikinci bir bildirim gönderir. 2. uyarıdan sonra 5 gün içerisinde ödenmezse elektiriği keserler. 

Kaynak:

EPDK Elektrik Faturalarına Esas Tarife Tabloları

“Bu yazının tüm kullanım hakları Hesapkurdu.com‘a aittir. Başka mecralarda kullanılması veya alıntı yapılması ancak orijinal yazıya link verilerek referans gösterilmesi şartıyla mümkündür.”

Yazar Hakkında

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu.com kullanıcıları için bilgilendirici içerikler ve hesaplama araçları hazırlayan, kredi, sigorta ve tüm bireysel finans konularında uzmanlığa sahip, araştırmaya ve bilgi doğruluğuna önem veren finansal danışman ekibi.

Hesapkurdu.com kullanıcıları için bilgilendirici içerikler ve hesaplama araçları hazırlayan, kredi, sigorta ve tüm bireysel finans konularında uzmanlığa sahip, araştırmaya ve bilgi doğruluğuna önem veren finansal danışman ekibi.

Yazara Soru Sor
Hesapkurdu logo

Copyright © 2023 BHL Turkey Teknoloji A.Ş.
Tüm Hakları Saklıdır.
Sigorta aracısı Koalay.com, Hesapkurdu.com iştirakidir.
Merdivenköy Mah. Bora Sok. Nidakule
Göztepe Blok No:1-3 İç Kap No:58/61
Kadıköy/İSTANBUL
MERSİS Numarası: 0577050290800014
0(216) 570 0707 bilgi@hesapkurdu.com

Sosyal Medyadan Bizi Takip Edebilirsiniz

FacebookMediumTwitter InstagramLinkedInYoutube

Hesapkurdu.com anlaşmalı olduğu bankalarla “Destek Hizmet Kuruluşu” olarak çalışmaktadır. Sunulan destek hizmeti BDDK’nın 05.11.2011 tarihli yönetmeliğine göre denetlenmektedir.