HesapKurdu logo

Doğalgaz Faturası Tasarruf Yöntemleri

Güncelleme: 13.07.2022
Yayımlama: 13.07.2022
Paylaş
İçindekiler

Doğalgaz Faturasını Düşürmek İçin Yapılacaklar

Kış mevsimi doğalgaz faturaları yükseliyor. Ancak faturaların düşürülmesi, doğalgaz tasarrufu için alınabilecek önlemler mevcuttur. Bu önlemlerle birlikte büyük oranda tasarruf sağlamak mümkündür. Ayrıca, kredi kartıyla doğalgaz faturası ödemek için kredi kartıyla fatura ödeme yazısını ziyaret edin.

Doğalgaz Tasarrufu için Peteklerin Konumu

Evde ortama ısıyı yayan radyatörlerin önünde ve üzerinde ısının yayılmasını engelleyecek eşyalar bulunmamalıdır.

 • Radyatörlerin önünde koltuk bulunmamalıdır. Bulunması zorunlu ise en az 20-25 cm boşluk bırakılmalıdır.
 • Radyatörlerin önünde sehpa masa vb. eşyalar mümkün olduğunca bulunmamalı veya aralık bırakılarak yerleştirilmelidir.
 • Radyatörlerin üzerine herhangi bir örtü, perde, dekoratif eşya (ahşap kaplama vb.) yerleştirilmemelidir.
 • Radyatörlerin en çok ısı kaybına neden olan kısmı, duvara yakın olan arka kısmıdır. Bu alanlara ısı yalıtım levhası koyularak ısı kaybı büyük oranda engellenebilir.

Doğalgaz Tasarrufu için Termostatik Vana Kullanımı

Termostatik vana, odaların ısısını istenilen şekilde ayarlamayı sağlayan vanalardır. Salon için 22 derece, yatak odası için 20 derece, mutfak, hol gibi alanlar 18 derecede tutulabilir.

Doğalgaz Tasarrufu için Kombiyi Kapatmamak

Doğalgaz tasarrufu için en çok doğru bilinen yanlış kombinin kullanılmadığında veya gece kapatılmasıdır.

 • Geceleri kombi kapatıldığında ev ile birlikte tüm eşyalar soğur ve ertesi gün yeniden açıldığında eski sıcaklığına ulaşabilmesi için çok daha fazla enerji gerekir.
 • Gece veya kullanılmadığında düşük sıcaklıkta açık olarak tutmak evin ve eşyaların tamamen soğumasını engeller. Böylece ısıtma için ihtiyaç duyulan enerji daha az olur.
 • Gece perde ve panjurları radyatörün önüne engel olmayacak şekilde kapalı tutmak da enerji tasarrufu sağlar.

Doğalgaz Tasarrufu için Yoğuşmalı Kombi

Yoğuşmalı kombilerde yanma sonrası oluşan atık gazın ısısı yeniden değerlendirilerek sisteme dahil edilir. Böylece daha az doğalgaz kullanılarak hem tasarruf sağlar, hem de çevre dostudur.

Doğalgaz Tasarrufu için Kombi ve Radyatör Bakımı

 • Kombi bakımlarının yıllık olarak yapılması enerji tasarrufu sağlar ve bununla birlikte kombilerin kullanım ömrünü uzatır. Konut sigortası kombi arızasını kapsar mı bilgi için konut sigortası kombi arızası yazımızı ziyaret edin. 
 • Radyatörlerin içerisinde kireç, toz, çamur birikimi sonucunda olması gerektiği kadar ısınmaz. Bu da daha fazla enerjiye ihtiyaç duyulmasına sebep olur. Bu nedenle radyatörlerin temizlik ve bakımının da yıllık olarak yaptırılması büyük tasarruf sağlar.

Doğalgaz Tasarrufu için Yalıtım

 • Bina yalıtımı enerji tasarrufu için en önemli faktörlerdendir.  Isı kaybı ne kadar az olursa kombi ısıyı muhafaza etmek için o kadar az enerji harcar.
 • Pencere camlarının çift katlı olması, ahşap pencereler için macun veya yalıtım bandı ile hava girişinin önlenmesi önemlidir.

“Bu yazının tüm kullanım hakları Hesapkurdu.com‘a aittir. Başka mecralarda kullanılması veya alıntı yapılması ancak orijinal yazıya link verilerek referans gösterilmesi şartıyla mümkündür.”

Yazar Hakkında

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu.com kullanıcıları için bilgilendirici içerikler ve hesaplama araçları hazırlayan, kredi, sigorta ve tüm bireysel finans konularında uzmanlığa sahip, araştırmaya ve bilgi doğruluğuna önem veren finansal danışman ekibi.

Hesapkurdu.com kullanıcıları için bilgilendirici içerikler ve hesaplama araçları hazırlayan, kredi, sigorta ve tüm bireysel finans konularında uzmanlığa sahip, araştırmaya ve bilgi doğruluğuna önem veren finansal danışman ekibi.

Yazara Soru Sor

Adres: İçerenköy Mah., Değirmen Yolu Cad. Nuh Plaza 37/2 34752 Ataşehir/İstanbul
MERSİS Numarası: 0577050290800014
Tel: 0(216) 570-0707 E-posta: bilgi@hesapkurdu.com

Hesapkurdu logo

Copyright © 2021 - Konut Kredisi Com Tr Dan. A.Ş. Tüm Hakları Saklıdır.