HesapKurdu logo

Deprem Sonrası Bankacılık İşlemleri

Güncelleme: 05.04.2023
Yayımlama: 15.02.2023
Paylaş
İçindekiler

Ülkemizde yaşanan deprem felaketinin derin üzüntüsünü duyuyoruz. Yaralarımızı hep birlikte ve bir an önce sarabilmeyi diliyoruz.


BDDK, deprem felaketi nedeniyle "Bankaların Kredi İşlemlerine İlişkin Yönetmelik", "Finansal Kiralama, Faktoring ve Finansman Şirketlerinin Kuruluş ve Faaliyet Esasları Hakkında Yönetmelik" ve "Banka Kartları ve Kredi Kartları Hakkında Yönetmelik" kapsamında alınan kurul kararlarını açıkladı.


Bilinmesi gereken sigortacılık işlemleri için deprem sonrası sigortacılık işlemleri sayfamızı ziyaret edin.


Krediler ile İlgili Alınan Kararlar

 • Deprem bölgesinde bulunan, ödeme gücü olumsuz etkilenen banka müşterilerinin, talep etmeleri halinde, anapara ve faiz ödemelerinin asgari 6 ay süre ile ötelenmesine ve ötelemenin faiz/kar payı talep edilmeksizin yapılması durumunda müşteri talebi aranmayacak.
 • Bu kişilerin, borçların ödenmesinde ve/veya kendilerine finansman olanakları sağlanmasında, müşteri özelinde değerlendirilmek üzere gerekli ek kolaylıklar sağlanacak.
 • Kredi müşterilerinden alınması gereken kredi derecelendirme notları ile alınması zorunlu olan ilave belgelerin temini de bankaların kararına bırakılacak.
 • Deprem felaketinden etkilenen müşterilere kullandırılan kredilerin gayrimenkul niteliğindeki teminatlarının değerlemesi ile ilgili süreler ertelenecek.
 • Depremin yaşandığı bölgede ikametgâhı/işyeri adresi veya şubede hesabı bulunan müşterilerin kredi risk, kredi ödeme, senet ve çek işlemlerine ilişkin bildirimlerinin, Risk Merkezi mücbir hal düzenlemesi çerçevesinde yapılması konusunda gerekli hassasiyetin gösterilmesi için Risk Merkezi üyeleri bilgilendirilecek.

Not: Yukarıda belirtilen olanaklardan yararlanmak isteyenlerin felaketten etkilendiklerini, düzenlemelere uygun olarak belgeleyerek taleplerini bankalara iletmeleri gerekmektedir. 

Türkiye Bankalar Birliği duyurusunun tam metnine ulaşmak için tıklayın.

Kredi Kartları ile İlgili Alınan Kararlar

 • Depremden etkilenen Adana, Adıyaman, Diyarbakır, Gaziantep, Hatay, Kahramanmaraş, Kilis, Malatya, Osmaniye, Şanlıurfa illerinde bulunan ortak ATM’lerden yapılacak işlemlerden ücret tahsis edilmemesi yönünde prensip kararı alındı.
 • Kredi kartlarının limitlerinin artırılması amacıyla, kart limiti tespit edilirken bankalarca dikkate alınan sınırlar yükseltildi. Buna göre, bankalarca toplam kart limitinin ilk yıl için aylık ortalama net gelirin 4 katını, ikinci ve sonraki yıllar için ise 8 katını aşmayacak şekilde belirlendi.
 • Asgari tutarı ödenmeyen kredi kartlarının nakit kullanımına, mal ve hizmet alımına kapatılmasına, iptaline ve borcun tamamı ödeninceye kadar yeni kredi kartı düzenlenmemesine ilişkin husus bankaların ihtiyarına bırakılarak, kart borçlarının ertelendiği süre boyunca asgari tutar da dâhil olmak üzere bankaların alacaklarını talep etmeyerek ödemesiz dönemler tanımlayabilmelerine imkân sağlandı.
 • Aylık veya yıllık ortalama gelir düzeyinin tespit edilememesi durumunda gerçek kişilerin edinebilecekleri kredi kartlarının toplam limiti 2.000 TL’den 5.000 TL’ye yükseltildi.
 • Kredi kartlarında uygulanan limite bağlı %20 ve %40 oranındaki asgari tutar ayrımı kaldırıldı. Bu kapsamda herhangi bir limit ile ilişkilendirilmeksizin asgari tutar, dönem borcunun %20'si olarak belirlendi.
 • Enkazlarda bulunan kartların kişilerin bilgileri dışında kullanımlarının engellenmesini için olağanüstü hal ilan edilen iller ile sınırlı olmaksızın ülke genelindeki tüm banka müşterileri için ivedilikle kartlı ödemelerde yapılacak ilk temassız işlemlerde şifre girilmesinin sağlanması, sonraki işlemler içinse mevcut uygulamaya aynen devam edilmesi kararı alındı.

Not: Kredi vade sınırı ve kredi kartı taksit sınırına ilişkin alınan söz konusu kararlar, 6 Şubat 2023'ten Ocak 2024'e kadar geçerli olacak.

İlgili karara ulaşmak için tıklayın

Deprem Bölgelerinde Bankaların Maaş Ödemeleri ve Diğer Bankacılık İşlemleri Nasıl Yapılacak?

Yapılan düzenleme ile depremzedeler maaş işlemlerini kimliklerini gösterir herhangi bir belge ile gerçekleştirebilecekler.

Kimlik göstermelerinin mümkün olmaması halinde ise beyan edecekleri bilgiler kontrol edilerek de maaş ödemesi ve diğer bankacılık işlemlerini gerçekleştirebilecekler. 

Not: Depremzedeler kaybolan kimliklerini ücretsiz olarak çıkarabilirler.

Bankaların Deprem Bölgesi Şube ve ATM Bilgileri

Banka AdıŞube ve ATM Bilgileri
Garanti BBVADeprem Bölgesi Şube ve ATM'ler
INGDeprem Bölgesi Şube ve ATM'ler
HalkbankDeprem Bölgesi Şube ve ATM'ler
Yapı KrediDeprem Bölgesi Şube ve ATM'ler
TEBDeprem Bölgesi Şube ve ATM'ler
Ziraat BankasıDeprem Bölgesi Şube ve ATM'ler
AkbankDeprem Bölgesi Şube ve ATM'ler
Katılım BankalarıDeprem Bölgesi Şube ve ATM'ler

“Bu yazının tüm kullanım hakları Hesapkurdu.com‘a aittir. Başka mecralarda kullanılması veya alıntı yapılması ancak orijinal yazıya link verilerek referans gösterilmesi şartıyla mümkündür.”

Yazar Hakkında

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu.com kullanıcıları için bilgilendirici içerikler ve hesaplama araçları hazırlayan, kredi, sigorta ve tüm bireysel finans konularında uzmanlığa sahip, araştırmaya ve bilgi doğruluğuna önem veren finansal danışman ekibi.

Hesapkurdu.com kullanıcıları için bilgilendirici içerikler ve hesaplama araçları hazırlayan, kredi, sigorta ve tüm bireysel finans konularında uzmanlığa sahip, araştırmaya ve bilgi doğruluğuna önem veren finansal danışman ekibi.

Yazara Soru Sor
Hesapkurdu logo

Copyright © 2023 BHL Turkey Teknoloji A.Ş.
Tüm Hakları Saklıdır.
Sigorta aracısı Koalay.com, Hesapkurdu.com iştirakidir.
Merdivenköy Mah. Bora Sok. Nidakule
Göztepe Blok No:1-3 İç Kap No:58/61
Kadıköy/İSTANBUL
MERSİS Numarası: 0577050290800014
0(216) 570 0707 bilgi@hesapkurdu.com

Sosyal Medyadan Bizi Takip Edebilirsiniz

FacebookMediumTwitter InstagramLinkedInYoutube

Hesapkurdu.com anlaşmalı olduğu bankalarla “Destek Hizmet Kuruluşu” olarak çalışmaktadır. Sunulan destek hizmeti BDDK’nın 05.11.2011 tarihli yönetmeliğine göre denetlenmektedir.