KREDİ BAŞVURUSU

Gecikme Faizi Hesaplama

Güncelleme: 31.08.2018

Hesapkurdu

*Aracımızın hesapladığı “toplam gecikme ödemesi tutarı” banka tarafından ödenecek taksit tutarına eklenecektir.

**Aracımızı yasal takip (icralık) ve idari takipte olan kredi borçlarınızın gecikme faizi hesaplaması için de kullanabilirsiniz. Ancak bu durumlarda ek olarak avukat ve icra masraflarının olabileceğini de göz önüne almalısınız.

***Kredi kartı gecikme faizi hesaplaması için Kredi Kartı Gecikme Faizi Hesaplama aracımızı kullanın.

Kredi Gecikme Faizi Nedir?

Kredi taksit ödemesinin son ödeme gününün geçirilmesi durumunda, sadece ödenmeyen taksitin anaparası üzerine uygulanan faizdir.

Kredi Gecikme Faizi Nasıl Hesaplanır? 

Kredi gecikme faizi hesaplaması, kullanılan kredi faizinin %30’nun yeninden faiz oranına eklenmesi ile yapılıyor. Örneğin, kullanılan kredi faiz oranı aylık %1 ise gecikme faizi %1,30 olarak uygulanıyor. 

Kredi Gecikme Faizi Vergisi Hesaplaması

Konut kredisi hariç hesaplanan gecikme faizi tutarı üzerinden %5 KKDF ve %15 BSMV olmak üzere toplamda %20 vergi alınır. Örneğin gecikme faiz tutarı 10 TL olarak bulunduysa 2 TL’de vergi ödemesi hesaplanır.

10.000 TL 36 ay vade için en uygun ihtiyaç kredisi faiz oranları:

Banka Kredileri Faiz Oranı Aylık Taksit
İş Bankası İhtiyaç Kredisi Başvurusu %2,60 466 TL
Burgan Bank İhtiyaç Kredisi Başvurusu %2,79 482 TL
Akbank İhtiyaç Kredisi Başvurusu %2,81 484 TL
10.000 TL Kredi İçin Tüm Bankaları Listele

*Tablodaki faiz oranları 20 bankanın "en uygun" kredi teklifine göre günlük olarak güncelleniyor. Ayrıca tüm bankaların faizlerine ulaşmak için kredi hesapla sayfamızı ziyaret edin.

Yasal Olarak Uygulanabilecek Gecikme Faizi


Kredi Gecikme Faizi Hesaplama Formülü

Kredi gecikme faizi Tüketici Kredisi Sözleşmeleri Yönetmeliği kapsamında şu formül ile hesaplanır: “geciken anapara tutarı*geciken gün sayısı*gecikme faizi/30 = gecikme faizi tutarı”. 

Birden fazla taksit geciktirilmesi durumunda ise bu hesaplama her taksit için ayrı ayrı yapılır. Örneğin kişi kredi ödemesini 70 gün yani 3 taksit geçirdi ise:

1. taksit için: “1. Taksitin geciken anapara tutarı*70*gecikme faizi/30= 1. taksitin gecikme faizi tutarı.

2. taksit için: “2. Taksitin geciken anapara tutarı*40*gecikme faizi/30= 2. taksitin gecikme faizi tutarı.

3. taksit için: “3. Taksitin geciken anapara tutarı*10*gecikme faizi/30= 3. taksitin gecikme faizi tutarı.

3 taksit için hesaplanan gecikme faizi tutarlarının toplanmasıyla da 70 gün için toplam gecikme faizi tutarı bulunmuş olur. Ayrıca örnek hesaplamada olduğu gibi ay hesabı 30 gün üzerinden yapılır.

Not: Hesaplama aracımız da yukarıdaki örnek gibi hesaplama işlemi yapıyor. 


Bankaları karşılaştırarak mevduat getirisi hesaplamak için mevduat faizi hesaplama aracımızı kullanın.


Kredi Geciken Gün Sayısı Hesaplaması

Kredi geciken gün sayısı, resmi tatil veya hafta sonu muaf tutulmadan ödemenin geciktiği ilk günden itibaren tüm günler (ödemenin yapıldığı gün dâhil) hesaba katılarak yapılır. Örneğin 02.01.2018 tarihi ödemesinin geçtiği ilk gün olan bir kişi kredisini 20.01.2018 tarihinde kapatırsa, geciken gün sayısı 19 gün olur.

Kredi Geciken Anapara Hesaplaması

Bir taksit ödemesi geciktiyse “ödenecek taksitin anaparası” geciken anaparadır. Yani kredinin en son 5’inci taksiti ödendiyse yine ödeme planında yer alan 6’ıncı taksitin anaparası, geciken anapara tutarıdır. Birden fazla taksitin geçirilmesi durumunda ise tüm taksitlerin anapara toplamları, geciken anapara tutarı olur. Ancak gecikme faiz tutarı hesaplaması yukarıdaki örnek gibi her taksit için ayrı ayrı yapılır. Ödeme planınızı oluşturmak için ise Kredi Ödeme Planı aracımızı kullanın.

"Bu yazının tüm kullanım hakları Hesapkurdu.com'a aittir. Başka mecralarda kullanılması veya alıntı yapılması ancak orjinal yazıya link verilerek referans gösterilmesi şartıyla mümkündür."

"Hata Bildir veya Yorum Yap"

Makaleyi faydalı buldunuz mu?

0,1 Puan