Gecikme Faizi Hesaplama

Yayımlama: 30.09.2015 Güncelleme: 30.03.2021

Hesapkurdu

*Aracımızın hesapladığı “toplam gecikme ödemesi tutarı” banka tarafından ödenecek taksit tutarına eklenecektir.

*Aracımızı yasal takip (icralık) ve idari takipte olan kredi borçlarınızın gecikme faizi hesaplaması için de kullanabilirsiniz. Ancak bu durumlarda ek olarak avukat ve icra masraflarının olabileceğini de göz önüne almalısınız.

*Kredi kartı gecikme faizi hesaplaması için kredi kartı gecikme faizi hesaplama aracımızı, güncel faiz oranları ile kredi hesaplaması yaparak ödeme planı oluşturmak için kredi hesaplama aracımızı kullanın.

Kredi Gecikme Faizi Nedir?

Kredi taksit ödemesinin son ödeme gününün geçirilmesi durumunda, sadece ödenmeyen taksitin anaparası üzerine uygulanan faizdir.

Kredi Gecikme (Temerrüt) Faizi Nasıl Hesaplanır? 

Kredi gecikme faizi veya diğer ismi temerrüt faiz hesaplaması, kullanılan kredi faizinin %30’unun yeniden faiz oranına eklenmesi ile yapılıyor. Örneğin kullanılan kredi faiz oranı aylık %1 ise gecikme yani temerrüt faizi %1,30 oluyor. 

Kredi Gecikme Faizi Vergisi Hesaplaması

Konut kredisi hariç hesaplanan gecikme faizi tutarı üzerinden %5 KKDF ve %15 BSMV olmak üzere toplamda %20 vergi alınır. Örneğin gecikme faiz tutarı 10 TL olarak bulunduysa 2 TL de vergi ödemesi hesaplanır.

En Uygun İhtiyaç Kredisi Faiz Oranları:

10.000 TL 36 Ay Vade

Toplam Maliyet 13.699 TL
Faiz Oranı %1,49
Aylık Taksit 379 TL
Toplam Maliyet 13.993 TL
Faiz Oranı %1,60
Aylık Taksit 387 TL
Toplam Maliyet 14.131 TL
Faiz Oranı %1,65
Aylık Taksit 391 TL

Tüm İhtiyaç Kredisi Faizlerini Listele

*Tablodaki faiz oranları 20 bankanın "en uygun" kredi teklifine göre günlük olarak güncelleniyor. Ayrıca tüm bankaların faizlerine ulaşmak için ihtiyaç kredisi sayfamızı ziyaret edin.

Kredi Gecikme Faizi Hesaplama Formülü

Kredi gecikme faizi Tüketici Kredisi Sözleşmeleri Yönetmeliği kapsamında şu formül ile hesaplanır: “geciken anapara tutarı*geciken gün sayısı*gecikme faizi/30 = gecikme faizi tutarı”. 

Birden fazla taksit geciktirilmesi durumunda ise bu hesaplama her taksit için ayrı ayrı yapılır. Örneğin kişi kredi ödemesini 70 gün yani 3 taksit geçirdi ise:

1. taksit için: “1. Taksitin geciken anapara tutarı*70*gecikme faizi/30= 1. taksitin gecikme faizi tutarı.

2. taksit için: “2. Taksitin geciken anapara tutarı*40*gecikme faizi/30= 2. taksitin gecikme faizi tutarı.

3. taksit için: “3. Taksitin geciken anapara tutarı*10*gecikme faizi/30= 3. taksitin gecikme faizi tutarı.

3 taksit için hesaplanan gecikme faizi tutarlarının toplanmasıyla da 70 gün için toplam gecikme faizi tutarı bulunmuş olur. Ayrıca örnek hesaplamada olduğu gibi ay hesabı 30 gün üzerinden yapılır.

Not: Hesaplama aracımız da yukarıdaki örnek gibi hesaplama işlemi yapıyor. 


Kolay Onaylanan Kredi Kartları:

Enpara.com Kredi Kartı
Ödül Para/Puan -
Yıllık Ücret -
DenizBank Bonus
Ödül Para/Puan 100 TL
Yıllık Ücret 149 TL
Akbank Axess
Ödül Para/Puan 50 TL
Yıllık Ücret 150 TL

Tüm Kredi Kartları


* Tüm kredi kartlarını görmek ve karşılaştırmak için kredi kartı sayfamızı ziyaret edin. Ayrıca tablo internet sitemiz üzerinden başvuruda bulunan kullanıcıların onaylanma verilerine göre oluşturuldu. 


Kredi Geciken Gün Sayısı Hesaplaması

Kredi geciken gün sayısı, resmi tatil veya hafta sonu muaf tutulmadan ödemenin geciktiği ilk günden itibaren tüm günler (ödemenin yapıldığı gün dâhil) hesaba katılarak yapılır. Örneğin 02.01.2018 tarihi ödemesinin geçtiği ilk gün olan bir kişi kredisini 20.01.2018 tarihinde kapatırsa, geciken gün sayısı 19 gün olur.

Kredi Geciken Anapara Hesaplaması

Bir taksit ödemesi geciktiyse “ödenecek taksitin anaparası” geciken anaparadır. Yani kredinin en son 5’inci taksiti ödendiyse yine ödeme planında yer alan 6’ıncı taksitin anaparası, geciken anapara tutarıdır. Birden fazla taksitin geçirilmesi durumunda ise tüm taksitlerin anapara toplamları, geciken anapara tutarı olur. Ancak gecikme faiz tutarı hesaplaması yukarıdaki örnek gibi her taksit için ayrı ayrı yapılır.

Ödeme planınızı oluşturmak için kredi ödeme planı aracımızı kullanın.

"Bu yazının tüm kullanım hakları Hesapkurdu.com'a aittir. Başka mecralarda kullanılması veya alıntı yapılması ancak orjinal yazıya link verilerek referans gösterilmesi şartıyla mümkündür."


Yazar Hakkında

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu.com kullanıcıları için bilgilendirici içerikler ve hesaplama araçları hazırlayan, kredi, sigorta ve tüm bireysel finans konularında uzmanlığa sahip, araştırmaya ve bilgi doğruluğuna önem veren finansal danışman ekibi.


"Hata Bildir veya Yorum Yap"

Makaleyi faydalı buldunuz mu?

0,4 Puan - 326 Kullanıcı
Deneyiminizi daha iyi hale getirmek için çerezler kullanıyoruz. Devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş oluyorsunuz. Detaylı Bilgi Close Policy
Kabul Et Close Policy