Örnek Kredi Notu Raporu ve Detaylı Açıklama

Güncelleme: 12.08.2022 Yayımlama: 20.10.2015 | Okuma Süresi: 2 dk.

Bu yazımızda Findeks’in kredi notu raporunu örnek görselin ilgili kısımları üzerinden inceleyerek, kredi notunu oluşturan bileşenlerin neler olduğunu inceleyeceğiz. Bu sayede kredi veren kurumların finansal hayatınızı nasıl gördüklerini daha iyi anlayabilir ve finansal taleplerinizi buna göre şekillendirebilirsiniz.(Sayfamızın en altında yer alan linkten örnek kredi notu görselin tamamını indirebilirsiniz.)


Kolay Onaylanan Kredi Kartları:

Enpara.com Kredi Kartı
Ödül Para/Puan 100 TL
Yıllık Ücret Ücretsiz
Akbank Axess
Ödül Para/Puan 21600 TL
Yıllık Ücret Ücretsiz
QNB Finansbank CardFinans GO
Ödül Para/Puan 600 TL
Yıllık Ücret Ücretsiz

Tüm Kredi Kartları


* Tüm kredi kartlarını görmek ve karşılaştırmak için kredi kartı başvurusu sayfamızı ziyaret edin. Ayrıca tablo internet sitemiz üzerinden başvuruda bulunan kullanıcıların onaylanma verilerine göre oluşturuldu. 


Findeks Kredi Notu Bileşenleri

Findeks kredi notu birçok bileşen temel alarak oluşturulur. En büyük pay ve diğer bileşenleri etkileyen en önemli unsur ise ödeme (performansı) düzenidir. Finansal ödemeleriniz düzenli olmadığı sürece kredi notu her zaman finansal kurumlar için “Riskli” kısım içerisinde yer alır. Kredi notu bileşenleri hakkında detaylı bilgi için kredi notu bileşenleri yazımızı inceleyin.

Kredi Limiti Kullanım Oranı

Örnek Kredi Notu Raporu ve Detaylı Açıklama

Limit kullanım oranı, finans kurumlarına beyan edilen toplam gelirin, ödenen aylık kredi tutarlarında düşülmesi sonucunda bulunur. Örnek görselde kullanılabilir limit 1.586 TL yani, toplam kalan limitin %52’sidir. Kalan limit oranı ise kredi değerlendirmeleri için önemlidir. Çünkü ülkemizde kredi veren kurumların çoğunluğu aylık toplam kayıtlı gelirin en fazla %50’sine kadar, aylık kredi ödemesini kabul etmektedir. Bundan dolayı örnek görsel yer alan kişinin kredi kullanma limiti, kredi veren kurumlara göre doluluk sınırında yer alır.

Kredi Limit Kullanım Oranı Kredi Notunu Etkiler mi?

Limit kullanım oranı kredi notunu da %32 oranında etkiler. Bunun nedeni, kullanılabilir limitiniz azaldıkça finans kurumlarına olan borcunuz ve dolayısı ile riskiniz artmakta, kullanılabilir limitiniz arttıkça ise borcunuz ve dolayısı ile riskinizi azalması yatmaktadır. Bundan dolayı bir kişinin finansal kurumlar ile çalışma düzgün dahi olsa, kullanılabilir limitinin dolu olmasından dolayı kredi notu (%32 oranında) düşük olabilir.

Kredi ve Kredi Kartları Ödeme Düzeni

Örnek Kredi Notu Raporu ve Detaylı Açıklama

Findeks kredi notu bileşenleri arasında en önemli ölçüt ödeme düzenidir.  Kredi veren kurumlar ödeme düzeninizi aylık ve detaylı olarak görerek, kredi değerlendirmelerini de buna göre yapar. Şunu da belirtmek gerekir ki 1-2 gün gecikmeler dâhi kredi raporunda, “1 dönem gecikme” olarak görülür. Bundan dolayı ödemelerinizi son ödeme tarihine kadar yapmak, hem kredi notunuzu olumlu olarak etkileyecek, hem de kredi tahsis birimlerinin kredi talebinizi onaylamasını kolaylaştıracaktır.

Kredi Notu Oluşumu ve Risk Grubu

Örnek Kredi Notu Raporu ve Detaylı Açıklama

Findeks, kredi notu bileşenlerini değerlendirmesi sonucunda kredi notunun sayısal değerini ve risk grubunu belirler. Belirlenen grup ve puana göre kredi veren kurumlar kredi taleplerini değerlendirir. SMS, telefon ve internet yolu ile yapılan başvurulara anında cevap verilmesi de bu gruplamalar sayesinde mümkün olur. Kredi notu riskleri nedir detaylı öğrenmek için kredi notu risk grupları hakkında daha detaylı bilgi için ilgili sayfayı ziyaret edin.

Kredi notu örnek görselinin tamamını indirmek için tıklayın.


Yazar Hakkında

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu.com kullanıcıları için bilgilendirici içerikler ve hesaplama araçları hazırlayan, kredi, sigorta ve tüm bireysel finans konularında uzmanlığa sahip, araştırmaya ve bilgi doğruluğuna önem veren finansal danışman ekibi.

Hesapkurdu
Toplam Maliyet 1.029 TL
Toplam Faiz %1,47
Aylık Taksit 1.029 TL
Deneyiminizi daha iyi hale getirmek için çerezler kullanıyoruz. Devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş oluyorsunuz. Detaylı Bilgi
Kabul Et