Örnek Kredi Notu Raporu ve Detaylı Açıklama

Yayımlama: 20.10.2015 Güncelleme: 08.09.2020

Bu yazımızda Findeks’in kredi notu raporunu örnek görselin ilgili kısımları üzerinden inceleyerek, kredi notunu oluşturan bileşenlerin neler olduğunu inceleyeceğiz. Bu sayede kredi veren kurumların finansal hayatınızı nasıl gördüklerini daha iyi anlayabilir ve finansal taleplerinizi buna göre şekillendirebilirsiniz.(Sayfamızın en altında yer alan linkten örnek kredi notu görselin tamamını indirebilirsiniz.)

Findeks Kredi Notu Bileşenleri

Örnek Kredi Notu Raporu ve Detaylı Açıklama

Görselde görüldüğü gibi kredi notu birçok bileşen temel alarak oluşturulmaktadır. En büyük pay ve diğer bileşenleri etkileyen en önemli unsur ise ödeme (performansı) düzenidir. Finansal ödemeleriniz düzenli olmadığı sürece kredi notu her zaman finansal kurumlar için “Riskli” kısım içerisinde yer alacaktır. Kredi notu bileşenleri hakkında daha detaylı bilgi almak için ilgili yazıyı inceleyin.

Kredi Limiti Kullanım Oranı

Örnek Kredi Notu Raporu ve Detaylı Açıklama

Limit kullanım oranı, finans kurumlarına beyan edilen toplam gelirin, ödenen aylık kredi tutarlarında düşülmesi sonucunda bulunmaktadır. Örnek görselde kullanılabilir limit 1.586 TL yani, toplam kalan limitin %52’sidir. Kalan limit oranı ise kredi değerlendirmeleri için önemlidir. Çünkü ülkemizde kredi veren kurumların çoğunluğu aylık toplam kayıtlı gelirin en fazla %50’sine kadar, aylık kredi ödemesini kabul etmektedir. Bundan dolayı örnek görsel yer alan kişinin kredi kullanma limiti, kredi veren kurumlara göre doluluk sınırında yer almaktadır.

Öte yandan limit kullanım oranı kredi notunu da %25 oranında etkilemektedir. Bunun nedeni, kullanılabilir limitiniz azaldıkça finans kurumlarına olan borcunuz ve dolayısı ile riskiniz artmakta, kullanılabilir limitiniz arttıkça ise borcunuz ve dolayısı ile riskinizi azalması yatmaktadır. Bundan dolayı bir kişinin finansal kurumlar ile çalışma düzgün dahi olsa, kullanılabilir limitinin dolu olmasından dolayı kredi notu (%25 oranında) düşük olabilir.

10.000 TL 36 Ay Vade İçin En Uygun İhtiyaç Kredisi Faiz Oranları

Toplam Maliyet 13.171 TL
Faiz Oranı %1,29
Aylık Taksit 364 TL
Toplam Maliyet 13.197 TL
Faiz Oranı %1,30
Aylık Taksit 365 TL
Toplam Maliyet 13.460 TL
Kâr Payı %1,40
Aylık Taksit 372 TL

Tüm İhtiyaç Kredisi Faizlerini Listele

Kredi ve Kredi Kartları Ödeme Düzeni

Örnek Kredi Notu Raporu ve Detaylı Açıklama

Ödeme düzeni kredi notunun oluşmasındaki en önemli ölçüt olmasından dolayı, Findeks kredi raporunda detayları ile yer almaktadır. Kredi veren kurumlar ödeme düzenizi aylık ve detaylı olarak görerek, kredi değerlendirmelerini de buna göre yapmaktadır. Şunu da belirtmek gerekir ki 1-2 gün gecikmeler dahi kredi raporunda, “1 Dönem Gecikme” olarak görülmektedir. Bundan dolayı ödemelerinizi son ödeme tarihine kadar yapmak, hem kredi notunuzu olumlu olarak etkileyecek, hem de kredi tahsis birimlerinin kredi talebinizi onaylamasını kolaylaştıracaktır.

Kredi Notu Oluşumu ve Risk Grubu

Örnek Kredi Notu Raporu ve Detaylı Açıklama

Findeks, kredi notu bileşenlerini değerlendirmesi sonucunda kredi notunun sayısal değerini ve risk grubunu belirlemektedir. Belirlenen grup ve puana göre kredi veren kurumlar kredi taleplerini değerlendirmektedir. SMS, telefon ve internet yolu ile yapılan başvurulara anında cevap verilmesi de bu gruplamalar sayesinde mümkün olmaktadır. Kredi notu risk grupları  hakkında daha detaylı bilgi için ilgili sayfayı ziyaret edin.

Kredi notu örnek görselinin tamamını indirmek için tıklayın


Yazar Hakkında

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu.com kullanıcıları için bilgilendirici içerikler ve hesaplama araçları hazırlayan, kredi, sigorta ve tüm bireysel finans konularında uzmanlığa sahip, araştırmaya ve bilgi doğruluğuna önem veren finansal danışman ekibi.

Hesapkurdu
Toplam Maliyet 1.029 TL
Toplam Faiz %1,47
Aylık Taksit 1.029 TL
Deneyiminizi daha iyi hale getirmek için çerezler kullanıyoruz. Devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş oluyorsunuz. Detaylı Bilgi
Kabul Et