Findeks Kredi Notu İtiraz

Güncelleme: 16.12.2021 Yayımlama: 20.10.2015 | Okuma Süresi: 3 dk.

Kredi Notuna Nasıl İtiraz Edilir?

Kredi raporunuzu incelediniz ve kredi notunuzun çok düşük olduğunu ya da raporunuzda bir hata olduğunu düşünüyorsunuz. Böyle bir durumda KKB’nin internet sitesinde yer alan Müşteri İtiraz Değerlendirme Sistemi (MİDES) üzerinden itiraz etmeniz mümkün.

Kredi notunuza itiraz edebilmeniz için son bir ay içerisinde Findeks ya da bankalar aracılığıyla kredi notunuzu öğrenmiş olmanız gerekiyor. İtiraz için Findeks üzerinden aldığınız kredi notu raporunuzda yer alan referans numarasını mutlaka vermeniz gerekiyor.

Kredi notunuza itiraz etmek istiyorsunuz ancak elinizde bir referans numaranız yoksa Findeks üzerinden belirli bir ücret karşılığında alabilir veya bir banka şubesinden rica edebilirsiniz. Ancak, banka şubeleri bu konuda size yardımcı olmak için çok fazla istekli olmayabilirler.

e-Devlet sistemi üzerinden kredi risk durumunuzu nasıl sorgulayabileceğinizi e-Devlet Kredi Notu Sorgulama sayfamızdan öğrenebilirsiniz. e-Devlet üzerinden kredi risk merkezi raporu sorgulamak için  e-Devlet Kredi Risk Merkezi Raporu Sorgula sayfasını ziyaret edin. 


Kolay Onaylanan Kredi Kartları:

Enpara.com Kredi Kartı
Ödül Para/Puan 100 TL
Yıllık Ücret Ücretsiz
Akbank Axess
Ödül Para/Puan 21600 TL
Yıllık Ücret Ücretsiz
QNB Finansbank CardFinans GO
Ödül Para/Puan 600 TL
Yıllık Ücret Ücretsiz

Tüm Kredi Kartları


* Tüm kredi kartlarını görmek ve karşılaştırmak için kredi kartı başvurusu sayfamızı ziyaret edin. Ayrıca tablo internet sitemiz üzerinden başvuruda bulunan kullanıcıların onaylanma verilerine göre oluşturuldu. 


Müşteri İtiraz Değerlendirme Sistemi (MİDES)

Kredi Kayıt Bürosu’nun (KKB’nin), müşteri ve bankaların itiraz/teyit işlemleri için MİDES adında bir itiraz ve değerlendirme sistemi mevcut. 

Maksimum 120 dakika içinde aşağıda belirtilen işlemlerin gerçekleşmesini sağlayacak şekilde hazırlanan MİDES şu şekilde çalışıyor:

  • KKB’nizdeki olumsuz kayıtlar size göre hatalı ise bu itirazınızı başvurunuzun reddedildiği bankaya yapmanız gerekiyor. Çünkü Kredi Kayıt Bürosu doğrudan müşteri ile iletişim kurmuyor. 
  • Banka sizin itirazınızı KKB’ye iletiyor. KKB ise itiraz ettiğiniz olumsuz kaydınız hangi bankayı ilgilendiriyorsa durumu ona bildiriyor. 
  • Hakkınızda olumsuz bilgiyi gönderen banka yeniden kredi hesaplarınıza bakıyor. 
  • Kendi içinde konuyu değerlendirdikten sonra da sonucu KKB’ye iletiyor. Bu şekilde KKB’de hatalı bilgi varsa düzeltiliyor ya da eksiklik gideriliyor.
  • KKB ise bu sürecin sonunda neticeyi öncelikle itirazınızı ilettiğiniz banka ile paylaşıyor. 
  • Banka onay verirse size de durum bildiriliyor ya da siz doğrudan itirazınızı yaptığınız bankadan sonucu öğrenebiliyorsunuz. 

Findeks risk raporu itiraz giriş ekranına ulaşmak için Kredi Kayıt Bürosu (KKB) Risk Raporu İtiraz Girişi sayfasını ziyaret edin. 

MİDES üzerinde yapılabilecek işlemler

Risk Raporu Teyit: Kredi notu raporunun doğruluğunun teyidi için kullanılır.

Risk Raporu İtiraz Girişi: Risk raporunun referans numarası ile itirazın girildiği kısımdır.

Risk Raporu İtiraz Sorgulama: Girilmiş olan itirazların sonucunu görmek için kullanılır.

Banka Şubesi Aracılığı ile İtiraz

Kredi notuna banka şubesi aracılığıyla da itiraz edilebiliyor. İtiraz için bankalar bireysel müşterinin kullandığı sistemin aynısı kullanıyorlar. Bundan dolayı sizin veya banka şubesinin kredi notuna itiraz etmesinin arasında bir fark bulunmuyor. Sadece referans numarası alınmasında sıkıntı olmayacağı için işlem kolaylığı yaratabilir. Ancak itirazınızı bireysel olarak sistem üzerinden online yapmanız her zaman işlemlerin daha hızlı ve kolay olmasını sağlıyor.

Öte yandan banka şubeleri bu tarz işlemler ile kredi başvurusunda bulunmanız durumda ilgileneceklerdir. Direkt olarak itiraz etmelerini rica etmeniz durumunda çok fazla yardımcı olmak istemeyebilirler.

En Riskli Orta Riskli Az Riskli İyi Çok İyi
0-699 700-1099 1100-1499 1500-1699 1700-1900

*Puan aralıkları genelleme olarak verilmiştir. Bazı bankaların puan aralığı değerlendirmesinde farklılıklar olabilir.


En Uygun İhtiyaç Kredisi Faiz Oranları:

20.000 TL 12 Ay Vade

Toplam Maliyet 22.633 TL
Faiz Oranı %1,63
Aylık Taksit 1.886 TL
Toplam Maliyet 22.921 TL
Faiz Oranı %1,74
Aylık Taksit 1.901 TL
Toplam Maliyet 22.750 TL
Faiz Oranı %1,64
Aylık Taksit 1.887 TL

Tüm İhtiyaç Kredisi Faizlerini Listele

*Tablodaki faiz oranları 20 bankanın "en uygun" kredi teklifine göre günlük olarak güncelleniyor. Ayrıca tüm bankaların faizlerine ulaşmak için ihtiyaç kredisi sayfamızı ziyaret edin.


İtirazlar Gerçekten İşe Yarıyor mu?

Kredi notu, belirli bileşenlerin oranlanması sonucunda oluşan finansal geçmişinizin otomatik olarak değerlendirilmesidir. Geçmişinizdeki bilgiler ise müşterisi olduğunuz bankalar tarafından merkezi sisteme iletilmektedir. İşte bu iletim sırasında bazen yanlışlıklar olabilmekte veya çözülmüş olan bazı sorunlar hala sistemde görünüp notunuza zarar verebilmektedir. Zaten itiraz sistemi de bu hataların olma olasılığı düşünülerek KKB tarafından kurulan bir yapıdır. 

Eğer kredi notunuzun seviyesi anlaşılmayacak bir derecede düşükse detaylı kredi raporunu edinip incelemenizi öneririz. Burada bankaların sisteme bildirdiği bilgilerde bir yanlışlık varsa düzeltme yapılabilir. Ancak kredi notunun hesaplanma şekline yapılan itirazlar genel olarak olumsuz sonuçlanır. Çünkü notlar dünyaca geçerli algoritmalarla hesaplanıyor ve üzerinde bir çok kontroller yapılıyor . Aslında bireysel kullanıcılar genellikle sistemi besleyen hatalı bilgilere değil, sisteminin hesaplama şekline itiraz ettikleri için de itirazlar çok nadir olarak olumlu sonuçlanıyor.

Kredi notu nasıl hesaplanır yazımızı inceleyin


Yazar Hakkında

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu.com kullanıcıları için bilgilendirici içerikler ve hesaplama araçları hazırlayan, kredi, sigorta ve tüm bireysel finans konularında uzmanlığa sahip, araştırmaya ve bilgi doğruluğuna önem veren finansal danışman ekibi.

Hesapkurdu
Toplam Maliyet 1.029 TL
Toplam Faiz %1,47
Aylık Taksit 1.029 TL
Deneyiminizi daha iyi hale getirmek için çerezler kullanıyoruz. Devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş oluyorsunuz. Detaylı Bilgi
Kabul Et