Alışveriş Sitesinin Güvenli Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Güncelleme: 23.11.2023
Yayımlama: 04.02.2021
Paylaş
İçindekiler

Web Sitesinin Güvenilir Olduğu Nasıl Anlaşılır? 

Web sitesi güvenilir ise adres çubuğunda kilit işareti ve “https” etiketi bulunmalıdır. Sadece “https” olması o sitenin güvenli olduğu anlamına gelmez. Bunun için diğer detaylara da bakılmalıdır. Google kullanıcıların güvenli bir siteye girmedikleri anda uyarı verir. 

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafından hizmete sunulan güvenli internet sorgulaması için güvenli internet sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Kolay Onaylanan Kredi Kartları

Bir Alışveriş Sitesinin Güvenli Olduğunu Nasıl Anlarım?

Bir alışveriş sitesine girildiğinde bakılması gereken detaylar şunlardır: 

 • Tarayıcının adres çubuğu kontrol edilmelidir.
 • Alışveriş sitelerinde ödeme sayfasında mutlaka “https” etiketi ve kilit işareti bulunmalıdır.
 • Fiyat bilgisi diğer sitelerle karşılaştırılmalıdır.
 • Sitede kullanılan Türkçe’nin düzgün olup olmadığına bakılmalıdır.
 • Sitenin yanlarından çıkan fazla sayıda reklam olup olmadığına dikkat edilmelidir.
 • Firma bilgilerinin açıkça verilip verilmediği kontrol edilmelidir.
 • Sık sorulan sorulara verilen cevaplar net ve açık olmalıdır.
 • Herhangi bir sorun anında ulaşabilecek birilerinin olup olmadığı kontrol edilmelidir.
 • Ödeme anında 3D Secure kullanıldığına dikkat edilmelidir.
 • Başka müşterilerin yorumlarını görebilmek imkanı sağlamasına dikkat edilmelidir.
 • Alışveriş sitesi sosyal medya sayfaları ne kadar aktif kullanıyor incelenmelidir.

Hesapkurdu ile krediye başvurmak güvenli midir öğrenmek için Hesapkurdu ile krediye başvurmak güvenli mi sayfamızı inceleyin. 

İnternetten Güvenli Alışveriş İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler
İnternetten Güvenli Alışveriş İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

Tarayıcının Adres Çubuğu Kontrol Edilmelidir

Alışveriş sitesinin tarayıcı linki kontrol edilmelidir. Güvenlik sertifikası, kilit işareti ve “https” etiketinin tarayıcı web adresinde görünmesi gereklidir. Kilit işareti alışveriş sitesine gönderilen veya alınan bilgilerin gizli olduğunu belirtir.  Bu işaret olsa bile bir alışveriş sitesine bilgi girerken her zaman dikkatli olunmalıdır. 

 • Alan adından birden fazla tire (-) veya farklı semboller bulunmamalıdır.
 • Gerçek şirketlerin isimlerinin taklit edilip edilmediği kontrol edilmelidir. Örnek: HesapKurdu gibi
 • Uzantısı kontrol edilmelidir. Uzantısı .com veya .net olsa bile diğer işaretlere de dikkatli bakılmalıdır.

Daha detaylı bilgiyi internet sitesinin güvenilirliği nasıl anlaşılır sayfamızdan edinin.

Fiyat Bilgisi Diğer Sitelerle Karşılaştırılmalıdır

Bazı alışveriş siteleri özellikle cep telefonu, bilgisayar, marka giyim ve aksesuarları diğer sitelerin fiyatlarının daha azına hatta yarısına satabilir. Bu durum orada satılan ürünlerin orijinal olmadığını düşündürür.  Bir ürün almadan önce fiyatlar tüm sitelerle karşılaştırılmalı, güvenli olmayan sitelerden kredi kartı veya banka kartı ile alışveriş yapılmamalıdır. 

Online alışverişte ürün iadesi ve tüketici haklarını öğrenmek için online alışverişte ürün iadesi ve tüketici hakları sayfamızı inceleyin. 

Sitede Kullanılan Dil Bilgisine Dikkat Edilmelidir

Alışveriş sitesi içerisinde bir sürü yanlış Türkçe ve dil bilgisi yanlışı veya garip ifadeler varsa o sitenin güvenilirliği sorgulanmalıdır. Alışveriş sitesi her ne kadar güvenilir olsa da kötü dil bilgisi ve Türkçe sitedeki bilgilerin doğruluğu hakkında şüphe uyandırır ve Google o siteyi kötü kaynak olarak gösterebilir. 

Sitede Aşırı Reklam Olup Olmadığına Dikkat Edilmelidir

Alışveriş yapılan sitede çok fazla reklam varsa veya otomatik açılan videolar, sesler varsa bu site için güvenilirlik açısından dikkatli olunmalıdır. Ayrıca başka türlü reklamlar görülürse daha dikkatli olunmalıdır. Bunlar:

 • sayfanın tamamını kaplayan reklamlar
 • devam etmeden önce bir ankete tabi tutulan alışveriş veya web siteleri
 • kullanıcıyı ödeme ekranında başka sayfaya yönlendiren alışveriş siteleri

Firma Bilgilerinin Açıkça Verilmesi Kontrol Edilmelidir

Alışveriş yapılan site kendisini kullanıcılara açıkça göstermelidir. Bunun için firma adresi, telefon numaraları bulunması zorunludur. Bu sayede kullanıcılar herhangi bir sorun olduğu zaman site yetkililerine ulaşabilmelidir. 

 • İletişim bilgileri sayfaların en alt kısımlarında bulunur.
 • Sitenin hiçbir yerinde iletişim bilgisi bulunmuyorsa o sitenin güvenli olduğundan bahsedilemez.

Sık Sorulan Soruların Cevapları Net ve Açık Olmalıdır

Bir alışveriş sitesi yayımlandığı andan itibaren müşterilerinden gelen geri bildirimler sayesinde SSS yani sık sorulan sorular kısmı oluşturur. Bu soruların cevaplanması bu cevapların açıkça yazılması o siteden alışveriş yapacak olan kullanıcıda güven duygusu oluşturur. 

Müşteri Temsilcisi Bulunmalıdır

Alışveriş sitesi içerisinde sıkça sorulan sorular kısmı bulunmazsa kullanıcının sorularını sorabileceği bir müşteri temsilcisi bulunmalıdır. Müşteri temsilcisinin bulunması sayesinde ve soruların açıkça yanıtlanması müşterinin kendini güvende hissetmesini sağlar. 

Kullanılan Ödeme Yöntemine Dikkat Edilmelidir

3D Secure, müşterilerin kredi kartları veya banka kartları ile alışveriş yapması durumunda banka ve iş yerleri arasındaki ortak güvenlik sistemidir. Bir alışveriş sitesinden yapılan alışverişte ödeme esnasında bilgilerin çalınmaması için 3D Secure olması çok önemlidir. Alışveriş yaparken bilgilerin çalınacağı hissi verilen web sitelerine kişisel bilgiler verilmemelidir.

Başka Müşterilerin Yorumlarına Dikkat Edilmelidir

Bir ürün alınmadan önce mutlaka yorum okumak o ürünü kullanan kişilerden bilgi alınmak istenir. Bunun için alışveriş sitesinin içerisinde olan yorumlar dikkate alınabilir. Eğer alışveriş sitesi içerisinde yorum kısmı bulunmuyorsa Google’a ürün için aratma yapabilir tarafsız müşterilerin yorumları okunabilir.

Sosyal Medya Sayfaları İncelenmelidir

Sosyal medya kanallarının artması ile firmalar müşterilerine sosyal medya üzerinden daha kısa yoldan ulaşabilir. Çünkü sosyal medya kanalları firmalar için hem pazarlama hem iletişim aracıdır. Sosyal medyada aktif olmayan firmalar için güvenilirlik sorgulanabilir. Ayrıca sadece sosyal medya kanalında aktif olması o firmanın güvenli olduğunu da göstermez. 

“Bu yazının tüm kullanım hakları Hesapkurdu.com‘a aittir. Başka mecralarda kullanılması veya alıntı yapılması ancak orijinal yazıya link verilerek referans gösterilmesi şartıyla mümkündür.”

Yazar Hakkında

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu.com kullanıcıları için bilgilendirici içerikler ve hesaplama araçları hazırlayan, kredi, sigorta ve tüm bireysel finans konularında uzmanlığa sahip, araştırmaya ve bilgi doğruluğuna önem veren finansal danışman ekibi.

Hesapkurdu.com kullanıcıları için bilgilendirici içerikler ve hesaplama araçları hazırlayan, kredi, sigorta ve tüm bireysel finans konularında uzmanlığa sahip, araştırmaya ve bilgi doğruluğuna önem veren finansal danışman ekibi.

Yazara Soru Sor
Hesapkurdu logo

Copyright © 2023 BHL Turkey Teknoloji A.Ş.
Tüm Hakları Saklıdır.
Sigorta aracısı Koalay.com, Hesapkurdu.com iştirakidir.
Merdivenköy Mah. Bora Sok. Nidakule
Göztepe Blok No:1-3 İç Kap No:58/61
Kadıköy/İSTANBUL
MERSİS Numarası: 0577050290800014
0(216) 570 0707 bilgi@hesapkurdu.com

Sosyal Medyadan Bizi Takip Edebilirsiniz

FacebookMediumTwitter InstagramLinkedInYoutube

Hesapkurdu.com anlaşmalı olduğu bankalarla “Destek Hizmet Kuruluşu” olarak çalışmaktadır. Sunulan destek hizmeti BDDK’nın 05.11.2011 tarihli yönetmeliğine göre denetlenmektedir.