Kredi Kartı ile Altın Alınabilir mi?

Güncelleme: 11.08.2022 Yayımlama: 22.07.2020 | Okuma Süresi: 2 dk.

Kredi kartı altın alımlarında taksitlendirme yapılır ve taksit sayısı Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu’nun 24.10.2019 tarihli ve 8632 sayılı kararı sonrası basılı altın (gram, çeyrek, yarım ve cumhuriyet) ve külçe halinde olmayan tüm altınlar için 6 aya kadar olabilir. Kredi kartlarında yasal taksit sayılarını kredi kartı yasal taksit sayıları sayfamızdan edinin.


Kolay Onaylanan Kredi Kartları 

Enpara.com Kredi Kartı
Ödül Para/Puan 100 TL
Yıllık Ücret Ücretsiz
Akbank Axess
Ödül Para/Puan 100 TL
Yıllık Ücret Ücretsiz
DenizBank Bonus Gold
Ödül Para/Puan 5000 TL
Yıllık Ücret 255 TL

Tüm Kredi Kartları


* Tüm kredi kartlarını görmek ve karşılaştırmak için kredi kartı sayfamızı ziyaret edin. Ayrıca tablo internet sitemiz üzerinden başvuruda bulunan kullanıcıların onaylanma verilerine göre oluşturuldu. 


Kredi Kartı ile Altın Alırken Ne Kadar Komisyon Ödenir? 

Kredi kartı ile yapılan altın alışverişlerinde bazı bankalar komisyon alır ve bu komisyon oranı bankadan bankaya farklılık gösterir. Örneğin, kredi kartı ile altın alırken banka %2 oranında bir komisyon alıyorsa 1000 TL’lik altın alışveriş için 1020 TL ödenmesi gerekir. Komisyon ücretleri bankaların hizmetler ve ücretler kısmından öğrenilebilir. Kredi kartı taksit hesaplamalarını kredi kartı taksit hesaplama sayfamızdan hesaplayın.

Her Kuyumcuda Kredi Kart Geçer mi?

Her kuyumcudan kredi kartı kullanarak altın alınabilir fakat bazı kuyumcular bunu kabul etmeyebilir. Bu gibi durumlarda bireylerin bankaları ile iletişime geçmeleri gerekir. Kredi kartına yapılan tek çekimlik altın alışverişi, banka tarafından taksitlendirilir. Bu taksitlendirme işlemini bankanın mobil uygulamasından da kolayca yapılabilir.

Bunun yanında kuyumcular kredi kartıyla altın satıp taksit uyguladıklarında ekstra komisyon alır. Kredi kartı ile yapılan altın alışverişlerinde her bankaya belirli oranda komisyon ödenir ve alım sırasında uygulanan taksitler de farklılık gösterir. En fazla ne kadarlık limitli kredi kartı sahibi olabileceğinizi kredi kartı limit hesaplama sayfamızdan hesaplayın.

Gümüş işlemleri hakkında merak edilenleri gümüş işlemleri sayfamızdan edinin.

Altın Fiyatları Nereden Takip Edilir?

Altın piyasası internet üzerindeki birçok kaynaktan takip edilse de bankalar veya doğrudan merkez bankası üzerinden takip edilmesi en doğrusudur. Altınları kuyumcuda bozdurma işlemi, dalgalanmanın fazla olduğu piyasada bankalara göre daha az yapılabilir.

Bunun yanında bankaların altın hesapları mesai saatleri içerisinde fazla bir değer kaybı yaşanmadan anında bozdurulabilir. Sonuç olarak fiziki altın almadan altın yatırımını banka hesapları üzerinden yapmak daha az kayıp yaşanmasını sağlar. Altın hesapları ve yatırım işlemleri ile ilgili daha detaylı bilgi için altın işlemleri sayfamızı ziyaret edin. 

Altın Türleri Nelerdir?

  • Gram Altın: 1 gramlık, 24 ayar altındır.
  • Cumhuriyet Altını: 22 ayar ve 7,216 gramlık altındır. Üzerinde tarih olmaz ve bu nedenle değeri değişmez.
  • Ata Altın (Ata Lirası): Cumhuriyet altının beş çeşidinden biridir. Üzerinde tarih olmadığı için değeri değişmez.
  • Tam Altın: 22 ayar, 7,016 gramlık altındır. Kulplu ise 7,21 grama karşılık gelir. Tarihinin eski olmasına göre değeri değişir.
  • Yarım Altın: Tam altının yarısıdır. 22 ayardır ve ortalama 3,50 gramdır. Tarihine bağlı olarak değeri değişir.
  • Çeyrek Altın: Tam altının 4’te biridir. 22 ayardır ve ortalama 1,75 gramdır. Tarihine bağlı olarak değeri farklılaşır.

Bankalardan altın hesabı açmak hakkında ayrıntılı bilgi için altın hesabı nasıl açılır sayfamızı inceleyin.

Kaynaklar:

Hesapkurdu.com Altın İşlemleri

24.10.2019 Tarihli 8632 Sayılı Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu BDDK Banka Kartları ve Kredi Kartları Hakkında Yönetmelik

11.01.2019 Tarihli 8198 Sayılı BDDK Banka Kartları ve Kredi Kartları Hakkında Yönetmelik Değişikliği


Yazar Hakkında

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu.com kullanıcıları için bilgilendirici içerikler ve hesaplama araçları hazırlayan, kredi, sigorta ve tüm bireysel finans konularında uzmanlığa sahip, araştırmaya ve bilgi doğruluğuna önem veren finansal danışman ekibi.

Hesapkurdu
Toplam Maliyet 1.029 TL
Toplam Faiz %1,47
Aylık Taksit 1.029 TL
Deneyiminizi daha iyi hale getirmek için çerezler kullanıyoruz. Devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş oluyorsunuz. Detaylı Bilgi
Kabul Et