İpotekli İhtiyaç Kredisi

30.09.2015 Güncelleme: 11.08.2016
Neden Kasko Sigortası Yaptırmalıyız?


İpotekli ihtiyaç kredisi,
konut teminatı karşılığında verilen bir ihtiyaç kredisi türüdür. Bu kredi türünün en büyük avantajı diğer ihtiyaç kredisi türlerine göre daha yüksek tutarlı kredi çekebilme imkanın olmasıdır. Yaklaşık bir yıl önce yapılan mevzuat değişikliği ile birlikte bankalara vade kısıtlaması gelmiş ve en fazla 36 ay vade seçeneği ile ipotekli
ihtiyaç kredisi kullandırılmaktaydı. Yakın zamanda yapılan bir değişiklikle birlikte bu vade kısıtlaması finansman kuruluşları içinde geçerli oldu. Bu durumla birlikte konut kredisi hariç tüm ihtiyaç kredisi çeşitleri en fazla 36 ay vade ile verilebilir hale geldi.

İpotekli İhtiyaç Kredisinin İhtiyaç Kredisine Göre Avantajları

İpotekli ihtiyaç kredisinin, ihtiyaç kredisine göre temel farkları çekilebilecek tutarın daha fazla olması, BSMV vergisinden muaf tutulması ve ihtiyaç kredisine göre faiz oranlarının daha uygun olmasıdır. Ayrıca bankanın bir teminatı olduğundan dolayı kredinin onaylanma ihtimalinin de daha yüksek olduğunu söyleyebiliriz.

1- İpotekli İhtiyaç Kredisinde Vergi Muafiyeti

İpotekli ihtiyaç kredisi, Bankacılık Sigorta Muamele Vergisinden (BSMV) muaf tutulmaktadır. BSMV vergisi aylık faiz tutarı üzerinden %5 olarak hesaplanarak aylık ödemelerinize yansıtılıyor ve banka tarafından müşteriden tahsil edilerek vergi dairesine ödeniyor. Örneğin, 50.000 TL 36 ay ve 1,01 faiz oranından hesaplanan bir kredi için vade sonuna kadar yaklaşık 500 TL BSMV vergisi ödenir. İpotekli ihtiyaç kredisi ve konut kredisi kullanan kişiler bu vergiden muaf tutulmuştur.

2- İpotekli İhtiyaç Kredisinde Daha Yüksek Tutarlı Kredi Çekme İmkanı

İhtiyaç kredilerinden maaşınızın belirli tutarına kadar kredi verilmektedir. Bu tutar bankalarda değişiklik göstermekle birlikte, maaşınızın 10-12 katına kadar ve toplam aylık kredi ödemelerinizin aylık gelirinizin %50’sini geçmemesi şartı ile kredi verilmektedir. İpotek ihtiyaç kredisinde de aylık gelirinizin %50’sini geçmemesi şartı bulunuyor. Buradaki fark teminat olarak verilen evin değerinin %50’sine kadar kredi kullanma imkanın bulunmasıdır. Örneğin 200.000 TL değerinden bir konutu ipotek olarak vermeniz durumunda ve aylık gelirinizde yeterli ise, 100.000 TL’ye kadar kredi kullanabilirsiniz. Tabi bankalar ile çalışmalarınızın düzgün olması, kredi notunuzun yeterli seviye de olması gereklidir.


İpotekli ihtiyaç kredisi başvurusunda bulunmak için tıklayın »


İpotekli İhtiyaç Kredisinin Kullanım Süreci

Bankalarda ipotekli ihtiyaç kredisinin kullanım süreci, konut kredisi kullanım süreci ile neredeyse aynıdır. Bankanın kredi tahsis birimi evraklar üzerinden kredi talebini değerlendirir, talebi uygun bulması durumunda ipotek olarak verilmek istenen konuta gayrimenkul değerleme uzmanını (eksper) gönderilir. Ev kredi uygun ise değerleme uzmanı ev için bir değer biçer ve bu değerin en fazla %50’sine kadar banka kredi verir. Bu süreçte satış olmadığı için tapuya harç ödenmez, sadece ipotek masrafı ve döner sermaye bedeli ödenir. Ayrıca bankaların çoğunluğu gönderdiği gayrimenkul değerleme uzmanın parasını yaklaşık 500 TL'yi göndermeden önce sizden alır.

İhtiyaç kredisi olmayan çeşitli masrafları ipotekli ihtiyaç kredisinde yapmaktasınız. Bu durumda faiz ve vergiden elde edilen kazancın yaklaşık olarak yapılacak bu ek masraflara gittiğini söylemek yanlış olmayacaktır.

"Ayrıca gelirinize göre ne kadar kredi çekebileceğinizi öğrenmek için 'Ne Kadar Kredi Çekebilirim' hesaplama aracımıza bakabilirsiniz"

İpotekli İhtiyaç Kredisi Çekebilmek İçin Gerekli Şartlar

Tüm kredi türlerinin çekilebilmesi temel şartlar neredeyse aynı olmakla birlikte kredinin türüne göre her banka çeşitli özel şartlarda öne sürebilir. Bundan dolayı, sıralayacağımız maddeler bankların neredeyse tamamı tarafından uygulanan ya da BDDK tarafında zorunlu tutulan maddelerdir.

1- Her resmi işlemde olduğu gibi 18 yaşını doldurmuş olmanız gereklidir. Ancak bankaların çoğunluğun en alt kredi çekme yaşı 20 olarak belirlenmiştir.

2- İpotek olarak verilecek olan konut, kredi krediyi kullanacak kişinin adına olmalıdır. Yani eş, anne, baba, kardeş adına olan evler teminat olarak kabul edilmiyor.

3- Teminatın tapuda mesken olarak geçmesi ve kullanımın konut olması gereklidir. Tapuda niteliği veya kullanımı iş yeri olarak geçen gayrimenkuller içinde kredi kullanılabilse de ticari kredinin kapsamına girdiği için ipotekli ihtiyaç kredisine göre uygulamalarda farklılıklar vardır.

4- En fazla 36 ay vade ile kullanılabilir ve konutun değerinin en fazla %50’sine kadar kredilendirilebilir. Konut değeri bankanın göndereceği gayrimenkul değerleme uzmanı tarafından belirlenir.

5- Bankalar ile çalışmanızın düzgün yani kredi notunuzun iyi olması gereklidir. Banka kredi notunuza istinaden size herhangi bir kredi veriyorsa, rahatlıkla ipotekli ihtiyaç kredisini teminat olduğundan dolayı verecektir.

6- Bankalarda değişiklik olmak ile birlikte en fazla aylık gelirinizi %50’sine kadar kredi verilebilir. Diğer aylık kredi ödemelerinizde bu hesaplamaya dahil edilmektedir.

"Bu yazının tüm kullanım hakları Hesapkurdu.com'a aittir. Başka mecralarda kullanılması veya alıntı yapılması ancak orjinal yazıya link verilerek referans gösterilmesi şartıyla mümkündür."

Yorumlar

| 29.07.2015 16:18

Merhaba, 36 aydan daha fazla ihtiyaç kredisi çekmemin bir yolu yok mu? 36 ayda geri ödemeyemem

| 29.07.2015 16:54

Merhaba, yakın bir zaman kadar kendi evinizi ipotek olarak vermeniz durumunda 120 ay vadeli olarak kullanılabiliyordu. Ancak, günümüzde ihtiyaç kredileri 36 aydan fazla kullanılamıyor.

Tüm Bankaların Kredi Teklifleri Bir Arada

Kredi Tutarı

Vade

Ev Arama Durumu

Tüm Bankaların Kredi Teklifleri Bir Arada

Kredi Tutarı

Vade

İhtiyaç Sebebi

En çok harcama yaptığınız kategoriyi seçin