Bankaların Hesapkurdu'na özel kampanyalarından yararlanın!
Bankaların Hesapkurdu'na özel kampanyalarından yararlanın!
Güncelleme: 17.07.2024 Yayımlama: 05.01.2017 | Okuma Süresi: 4 dk.

*Hesaplama aracı 20 bankanın günlük olarak güncellenen faiz oranları arasından en uygun olan faize göre hesaplama yapıyor.

*Güncel faiz oranları ile hesaplama yaparak ödeme planı oluşturmak için kredi hesaplama sayfamızı, memur izin hesaplaması yapmak ve detaylı bilgi almak için izin hesaplama sayfamızı ziyaret edin.

Memur Ne Kadar Kredi Kullanabilir?

Memur olarak çalışıyorsanız ne kadar kredi çekebileceğiniz kredi notunuza bağlı olarak değişmekle birlikte, gelirinizin en fazla yarısının (%50’sinin) “ödenebilir aylık taksit” olarak belirlendiği yöntem, neredeyse bankaların tamamı tarafından uygulanır. Örneğin, aylık kayıtlı gelirinizin toplamı 4.000 TL ise en fazla 2.000 TL aylık kredi taksiti ödeyebilirsiniz şeklinde banka tarafından bir hesaplama yapılır. Hesaplama aracımız da aylık kredi taksit tutarınızı bu şekilde belirleyerek ne kadar ihtiyaç, taşıt ve konut kredisi çekebileceğinizi güncel faiz oranları üzerinden hesaplar. 

Memurlara özel düşük faizli kredi tekliflerine memurlara özel kampanyalar sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

Askeri Personel Kredi Hesaplaması

Askeri personel kredi hesaplaması da memur kredi hesaplamasıyla özel olarak düzenlenen kampanyalar dışından aynıdır. Askeri personellerin genel olarak aylık gelirinin yarısı (%50'si) en fazla ödenebilir aylık kredi taksiti tutarı olarak kabul edilip, kredi hesaplaması yapılır. Bu hesaplama işleminde tüm kredilerde olduğu gibi kredi notu aralığı da dikkate alınır.  

Memur Maaşının Kaç Katına Kadar Kredi Kullanabilir?

Yukarıda hesaplama detaylarını belirtmiş olduğumuz gibi kamu personelinin ne kadar kredi kullanabileceği gelirinin aylık kredi taksitlerine oranlanmasıyla bulunuyor. Ancak bazı dönemlerde bankalar doğrudan kredi başvurusunda bulunan memurun maaşının 12 ile 15 katı arasında üst kredi limiti belirledikleri kredi kampanyaları da düzenleyebiliyor.

En Uygun İhtiyaç Kredisi Faiz Oranları:

50.000 TL 24 Ay Vade

Toplam Maliyet 86.051 TL
Faiz Oranı %3,74
Aylık Taksit 3.575 TL
Toplam Maliyet 95.001 TL
Faiz Oranı %4,54
Aylık Taksit 3.948 TL
Toplam Maliyet 93.292 TL
Faiz Oranı %4,39
Aylık Taksit 3.877 TL

Tüm İhtiyaç Kredisi Faizlerini Listele

*Tablodaki faiz oranları 20 bankanın "en uygun" kredi teklifine göre günlük olarak güncelleniyor. Ayrıca tüm bankaların faizlerine ulaşmak için ihtiyaç kredisi sayfamızı ziyaret edin.

Memur Ne Kadar Konut Kredisi Kullanabilir?

Konut kredisi, gayrimenkul değerleme uzmanın (konut eksperinin) belirlediği değerin en fazla %80’ine kadar 30 yıla varan vadeler ile kullanılabilen bir kredi türüdür. Vadesi 30 yıl olsa bile aslında 15 yıldan sonra mevcut faiz oranlarından dolayı toplam maliyet dezavantajlı olur. Bunun için hesaplama aracımız ülkemizde en fazla kullanılan konut kredisi vadesi olan 10 yıl üzerinden ne kadar konut kredisi çekebileceğinizi hesaplar.

Memur Kredisi Kullanma Şartları

 • Açıkta herhangi bir yasal veya idari takibin olmaması,
 • Resmi olarak memuriyetin başlamış olması,
 • Kredi talebinin ihtiyaç kredisinde 36 ay, taşıt kredisinde 48 ay konut kredisinde ise 36 ayı geçmemesi,
 • Talep edilen taksitlerin aylık gelirin yarısını geçmemesi,
 • İpotek verilecekse eş rızasının yazılı olarak bankaya verilebilmesi,

Memur Kredisi Veren Bankalar

Banka ve Kampanya
Kredi Tutarı
Vade
VakıfBank Kamuya Özel Kredi
90.000 TL
36 Ay
Akbank Kamuya Anında Kredi
75.000 TL
36 Ay
DenizBank Kamu Çalışanlarına Özel Kredi
60.000 TL
36 Ay
Halbank Kamu Çalışanlarına Kredi
50.000 TL
36 Ay
Şekerbank Kamu Çalışanlarına Kredi
50.000 TL
36 Ay
Yapı Kredi Memur Kredisi
50.000 TL
36 Ay

Yukarıda belirtmiş olduğumuz bankaların aktif olarak memur kredisi veya diğer ismiyle kamu kredisi kampanyaları bulunuyor.

Yeni Atanan Memur Kredi Kullanabilir mi?

İlk maaşın alınması durumunda kredi notu riskli grup içerisinde yer almayan memurların kredi kullanmasından genel olarak bir sıkıntı yaşanmaz. Ancak ilk maaş alınmadan memuriyete sadece atanmış olan kamu personelinin kredi notu iyi seviyede yer alsa bile kredi kullanması düşük bir ihtimalidir. Bunun nedeni gelirin banka hesaplarında görülmemesi ve maaş bordrosunun oluşmamasıdır. Öte yandan bu durumda olan memurların maaş alacakları bankalarla görüşmelerinde yine de fayda var.

Memur Kredisi Kullanmak İçin Kredi Notunun Kaç Olması Gerekli?

Kredi Notu Aralığı
Risk Grubu
Kredi Kullanma İhtimali 
1-699
En Riskli
Çok Düşük
700-1099
Orta Riskli
Düşük
1100-1499
Az Riskli
Gelire Bağlı
1500-1699
İyi
Yüksek
1700-1900
Çok İyi
Çok Yüksek

Tablomuzda belitmiş olduğumuz “kredi kullanma ihtimali” bankaların kredi değerlendirmesine göre bir genelleme olarak oluşturuldu. Kredi başvurusun bulunan kamu personelinin kredi notu ve gelirine göre belirtmiş olduğumuz kredi kullanma ihtimali de değişebilir. Ayrıca bu konuda daha detaylı bilgi almak istiyorsanız kredi notum kaç olmalı yazımızı inceleyin.

Memura Faizsiz Kredi Sunan Bankalar

 • Albaraka Türk Katılım Bankası
 • Kuveyt Türk Katılım Bankası
 • Türkiye Finans Katılım Bankası
 • Vakıf Katılım Bankası
 • Ziraat Katılım Bankası

Yukarıda belirtmiş olduğumuz bankalar kâr payı ile memurlara faizsiz kredi imkânı sunuyor. Öte yandan sıfır (0) faizli olarak memura kredi sunan bir banka mevcut değil. Zaten bankaların para toplamak için katlandıkları maliyeti kamu otoritesi karşılamadığı sürece, sıfır faizli olarak bir kredi verilmesi de söz konusu değil. Bankaların tüm yeni müşterilere özel sunduğu 0 faizli kredi kampanyaları için tıklayın. 

Memur Kredisinden İstenilen Belgeler

 • Maaş bordrosu,
 • İkamet belgesi,
 • Alınacak konutun tapu fotokopisi - (konut kredisi kullanacaklar için)
 • Ruhsat fotokopisi veya faturası –(taşıt kredisi kullanacaklar için)
 • Varsa ek gelir belgesi – (kira geliri gibi)

Memur Kredisi Faiz Oranları Daha Uygun mu?

Özel olarak bir kampanya yapılmadığı sürece aslında memurlara sunulan faiz oranları, diğer müşteri kitlelerine sunulanlardan çok fazla bir değişkenlik göstermez. Bankaların memurlara yönelik olarak kampanya düzenlemesinin temel nedenleri ise işten çıkmanın veya çıkarılmanın zor olması ve maaşın düzenli olarak gelmesinden kaynaklanır.

Memur Kredilerinde Ödenen Masraflar Nelerdir?

Memur kredilerinde ödenen masraflar temelde diğer kredilerden bir farklılık göstermiyor.

Ödenecek başlıca kredi masraf kalemleri:

 1. En fazla kullanılan kredinin binde 5 oranında dosya masrafı alınabilir. Örneğin 100 bin TL kredi için en fazla 500 TL dosya masrafı alınabilir.
 2. Kredi için zorunlu tutulması durumunda, hayat sigorta veya ferdi kaza sigortası yapılır.
 3. Konut kredisi veya gayrimenkul ipotekli ihtiyaç kredisi kullanılması durumunda, ekspertiz ve ipotek masrafları ödenir.

Bu konuda daha detaylı bilgi almak ve hesaplama işlemi yapmak için dosya masrafı sayfamıza bakın.

Memur Ne Kadar Kredi Çekebilir Örnek Hesaplama

Kredi Türü
Aylık Gelir
Vade
Çekilebilecek Kredi Tutarı 
Konut Kredisi
4.000 TL
120 Ay
147.000 TL
İhtiyaç Kredisi
4.000 TL
36 Ay
64.000 TL
Taşıt Kredisi
4.000 TL
48 Ay
70.000 TL

Not: Tablomuzdaki çekilebilecek kredi tutarı güncel faiz oranlarına ve başvuruda bulunan kamu personelinin kredi notuna göre değişkenlik gösterebilir.

Yazar Hakkında

İbrahim Çolak

İbrahim Çolak

Mehmet Akif Ersoy ve Anadolu Üniversitesi Muhasebe/Kamu Yönetimi mezunu. 2013 yılında konut kredisi danışmanı olarak başladığı Hesapkurdu.com’da içerik yöneticisi olarak çalışma hayatına devam ediyor.

Toplam Maliyet 1.029 TL
Toplam Faiz %1,47
Aylık Taksit 1.029 TL
Deneyiminizi daha iyi hale getirmek için çerezler kullanıyoruz. Devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş oluyorsunuz. Detaylı Bilgi
Kabul Et