Uzun Vadeli İhtiyaç Kredisi

Güncelleme: 21.09.2021 Yayımlama: 10.03.2016 | Okuma Süresi: 2 dk.

Bilindiği üzere konut kredisi hariç 2013 yılında bireysel kredi türlerine vade kısıtlaması yapılmış ve ihtiyaç kredileri 36 ay, taşıt kredileri 48 ay vade ile sınırlandırılmıştı. Ancak, tüketiciler ve finansal piyasalar fazla talep gelmesi üzerine, BDDK ilgili Bankaların Kredi İşlemlerine İlişkin Yönetmeliğinde, 25 Kasım 2015 tarihinde bir değişiklik yaparak, bazı durumlara özel olarak ihtiyaç kredilerinde vade sınırlaması kaldırdı.

Yönetmelik ile İhtiyaç Kredisi Vade Sınırlaması Kaldırılan Durumlar:

1. Konut edinmeleri ve konut tadilatı kapsamında düzenlenen bütünleyici parçası niteliğini haiz olacak şekilde mal veya hizmet alımı amacıyla tüketicilere kullandırılan krediler,

2. Konutların finansal kiralama yoluyla tüketicilere kiralanması,

3. Gayrimenkul alımı amaçlı krediler,

4. Eğitim ve öğrenim ücretinin finansmanı amacıyla kullandırılacak krediler ile bu kredilerin yeniden finansmanı amacıyla kullandırılan krediler,

Belirtmiş olduğumuz bu 4 durumda ihtiyaç kredileri için geçerli olan 36 vade sınırlaması kaldırılarak, bankanın kendi inisiyatifinde 120 vadeye kadar kredi kullandırma hakkı imkânı sunulabilmektedir. Öte yanda, 120 ay gibi uzun vadeli kredi işlemi yapmak için bankaların çoğunluğu gayrimenkul teminatı istemektedir.

Konut Tadilat ve Eğitim Kredilerinde 120 Ay Vade Seçeneği

Bu yönetmelik ile aslında vade sınırlaması kaldırılan en temel iki unsur, konuta tadilat yapılması ile eğitim dolayısıyla kredi kullanılmasıdır. Eğer bu iki unsur dolayısıyla kredi kullanacaksanız, bankaların inisiyatifinde 36 ay vade üzerinden kredi kullanabilirsiniz. Doğal olarak, bu kredi ürünlerini bu vadeler ile çıkarmak, tamamen bankanın elinde olan bir durum olması sebebi ile farklı vade ve faiz oranı seçenekleri de olacaktır. Bunun için bankaları araştırarak, karar vermeniz en doğru yol olacaktır.

Bankaların faiz oranlarını karşılaştırmak için kredi faiz oranları sayfamızı ziyaret edin.

İhtiyaç ve Taşıt Kredilerinde Vade Sınırlaması Kalkacak mı?

İhtiyaç ve taşıt kredilerinde vade sınırlamasında getirilmesinin en temel nedeni, finansal piyasalar açısında ihtiyaç ve taşıt kredisi risk faktörünün fazla olması, yani batık oranlarının çok olması yatmaktadır. Türkiye Bankalar Birliğinin (TBB) verilerine göre; bireysel kredilerin batık oranlarının toplam kredi oranları içerisindeki payı, %3,4’tür. Bu oranın % 93’lük kısmını ise ihtiyaç ve taşıt kredileri oluşturmaktadır. 

Vade kısaltılmasına ve kredi alım şartlarının zorlaştırılmasına rağmen, batık oranlarının halen bu kadar yüksek seyretmesinden dolayı, yakın bir zamanda ihtiyaç ve taşıt kredilerinde vade kısıtlamasının esnetilmesini beklemek, çokta doğru bir beklenti olmayacaktır. 

Bankaların Kredi İşlemlerine İlişkin Yönetmelikte yapılan değişikliğe ulaşmak için tıklayın » Yazar Hakkında

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu.com kullanıcıları için bilgilendirici içerikler ve hesaplama araçları hazırlayan, kredi, sigorta ve tüm bireysel finans konularında uzmanlığa sahip, araştırmaya ve bilgi doğruluğuna önem veren finansal danışman ekibi.

Hesapkurdu
Toplam Maliyet 1.029 TL
Toplam Faiz %1,47
Aylık Taksit 1.029 TL
Deneyiminizi daha iyi hale getirmek için çerezler kullanıyoruz. Devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş oluyorsunuz. Detaylı Bilgi
Kabul Et