KREDİ BAŞVURUSU

İhtiyaç Kredilerinde Bilinmesi Gerekenler

Güncelleme: 31.10.2017
İhtiyaç Kredilerinde Bilinmesi Gerekenler

Kredi, bir kimseye belirli bir süre sonra geri almak kaydıyla satın alma gücü sağlanması veya bu gücün devredilmesi olarak tanımlanır. İhtiyaç kredisi ise gerçek kişilerin kullandıkları kredi türleri olarak tanımlanır. Herhangi bir teminat verilmeden tamamen kişinin gelir durumu ve bankalar ile çalışmasına bakılarak verilir. Yasal olarak en fazla 36 ay vadeye kadar verilebilen bir kredi türüdür. Herhangi bir teminat olmadığı için kredi kurumlarının riski artmakta ve bundan dolayı faiz oranı diğer kredi türlerine göre daha yüksek kalmaktadır.

İhtiyaç kredisinde bilinmesi gerekenleri maddeler şeklinde sıralayalım;

-Bankaların çoğunluğunda maaşınız 12 ile 15 katı üst limit ile kredi çekebilirsiniz. Fakat ek geliriniz olması ve bunu belgelemeniz durumunda daha fazla kredi alabilirsiniz.

-İhtiyaç kredilerine yasalar ile 36 ay vade sınırlaması getirildi. Vade sınırlamasına herhangi bir istisna gösterilmemektedir. Daha uzun vadeler ile kredi almak istiyorsanız ipotekli kredi çekebilirsiniz.

-Aylık ödemeleriniz aylık geliriniz yarısını geçemez. Ödediğiniz diğer krediler aylık gelirinizden düşülerek kalan tutarın yarısı aylık ödeyebileceğiniz kredi tutarı olarak hesaplanır. Aylık gelirinizin yeterli olmaması durumda bankalar vade uzatmasına (en fazla 36 ay vade) veya talep edilen kredi tutarını düşürülmesine gidebilirler.

-Özellikle ihtiyaç kredilerinde daha önce bir banka ile çalışmanız olmadıysa veya banka ödemelerinizde çeşitli aksamlar olduysa bankalar çoğunlukla kefil ile ilerlemektedir.

-Bankalar tarafından, hayat sigortası, ferdi kaza sigortası gibi çeşitli sigortalar zorunlu tutulabilir. Krediyi kullanmadan önce hangi sigortaların zorunlu olup olmadığını öğrenmeniz faydalı olacaktır.

-Bankaların bayram kredisi, tatil kredisi gibi kampanyalı kredileri mevcuttur. Bu dönemlerde toplu hacim yaratmak için bankalar çeşitli indirimlere gidebilirler. Kampanyaları takip edip kredi kullanmak, maliyetinizi aşağıya çekecektir.

İhtiyaç kredileri kısa vadeli ve düşük tutarlı finansman kaynaklarıdır. Riski bankalar için en fazla olan kredi türü olduğu için faiz oranı ve alınan diğer masrafları yüksektir. Uzun vadeli ve yüksek tutarlı finansman talebiniz için ihtiyaç kredisine yönelmenizi tavsiye etmiyoruz.

10.000 TL 48 ay vade için en uygun ihtiyaç kredisi faiz oranları:

Banka Kredileri Faiz Oranı Aylık Taksit
İş Bankası İhtiyaç Kredisi Başvurusu %2,45 454 TL
CEPTETEB İhtiyaç Kredisi Başvurusu %2,90 491 TL
Burgan Bank İhtiyaç Kredisi Başvurusu %3,10 509 TL
10.000 TL Kredi İçin Tüm Bankaları Listele

"Bu yazının tüm kullanım hakları Hesapkurdu.com'a aittir. Başka mecralarda kullanılması veya alıntı yapılması ancak orjinal yazıya link verilerek referans gösterilmesi şartıyla mümkündür."

Makaleyi faydalı buldunuz mu?

2,2 Puan