HesapKurdu logo

İhtiyaç Kredilerinde Bilinmesi Gerekenler

Güncelleme: 24.01.2023
Yayımlama: 30.09.2015
Paylaş
İçindekiler

İhtiyaç kredisi kişinin nakit ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla banka tarafından herhangi bir teminat istenmeden (Teminat istenmesi durumunda ipotekli ihtiyaç kredisi olarak ifade ediliyor.) verilen bir kredi türü olarak tanımlanır. Teminatsız alınan bir kredi olması, bankanın risk düzeyini arttırdığı için genellikle faiz oranları konut kredisi ve taşıt kredisine oranla daha yüksek olur.

En Fazla Kaç Ay Çekilir?

İhtiyaç kredilerinde talep edilen en yüksek vade sayısı 36 ay olarak belirlenmiştir. Yasal bir zorunluluk olduğu için 36 ayın üzerinde vade yapılmaz. 

En Uygun İhtiyaç Kredisi Faiz Oranları:

*Tablodaki faiz oranları 20 bankanın "en uygun" kredi teklifine göre günlük olarak güncelleniyor. 

Ne Kadar Kredi Çekebilirim?

Belgelenebilir gelirin genellikle 12 ile 15 katı aralığında veya aylık gelirin en fazla yarısının aylık kredi taksit tutarı olarak belirlendiği şekilde bir kredi hesaplaması yapılarak ne kadar kredi çekilebileceği belirlenir. Güncel faiz oranlarına göre hesaplama yapmak için ne kadar kredi çekebilirim sayfamızdaki hesaplama aracımızı kullanın. 

Bankalar, ihtiyaç kredilerinde ağırlıklı olarak 50 bin TL’ye kadar kredi verseler de bazı bankalar bu tutarı 100 bin TL’ye kadar yükseltebilir. Daha yüksek tutardaki kredi talepleri içinse ipotekli ihtiyaç kredisine tüketiciler yönlendirilir. Ayrıca 5 bin ila 10 bin TL gibi nispeten düşük tutarlı krediler için kredi kartından çekilebilen nakit avans da önerilir.

İpotekli İhtiyaç Kredisi Nedir?

Bankaya ev, araba, arsa gibi değerlerin teminat olarak gösterilmesi ile kullanılan kredilere ipotekli ihtiyaç kredisi denir. Teminat gösterilerek daha yüksek tutarlı kredi kullanılabilir ve bankanın kredi talebini onaylama ihtimali artırılır.

Kredi Notu Kaç Olmalı?

Kredi için bankaların karar verme noktasında gelir durumu ile birlikte en önemli kriteri kredi notudur. Kredi notu, bankalar ile aktif çalışmalar sonucunda oluşur ve kişinin geçmiş ile yakın dönem kredi sicilini gösterir. Bu sicil 0-1900 puan aralığında hesaplanır. 

Geçmiş dönemde bankalar ile çalışmanız olmadıysa, ödemelerde gecikmeler yaşandıysa ya da aktif sigortanız bulunmuyorsa, banka kefil göstermenizi isteyebilir.

Kredi Notu
Risk Grubu
Kredi Kullanma Durumu
Kefil veya İpotekle
0 (Sıfır)
Riskli
Gelire Bağlı
Kredi Kullanma İhtimali Var
1-699
En Riskli
Çok Düşük
Çok Düşük
700-1099
Orta Riskli
Düşük
Kredi Kullanma İhtimali Var
1100-1499
Az Riskli
Gelire Bağlı
Kredi Kullanma İhtimali Var
1500-1699
İyi
Yüksek
Genel Olarak Talep Edilmez
1700-1900
Çok İyi
Çok Yüksek
Genel Olarak Talep Edilmez

Detaylı bilgi için kredi notları ve anlamları sayfamızı ziyaret edin.

Yaş Sınırı Var mı?

18-80 yaş aralığında yer alan her birey kredi talebinde bulunabilir. Konut kredilerinde üst yaş sınırı 70 olarak kabul edilse de ihtiyaç kredilerinde bu sınır 80 yaşa kadar esnetilebilir. Kişinin yer aldığı meslek grubu (emekli, devlet memuru, özel sektör çalışanı vb.), gelir seviyesi, kredi notu ve sigorta durumu kredi kararını ve faiz oranını etkileyen en önemli faktörler arasında yer alır. Detaylı bilgi için kredi yaş sınırı yazımızı inceleyin.

Kredi Masrafları Önemli mi?

Kredi onaylandıktan sonra banka, sigorta ve tahsis ücreti gibi bazı ek masraflar çıkarabilir. Hayat sigortası ve ferdi kaza sigortası yasal olarak yapılması zorunlu olmayan sigortalar olsa bile banka kredi vererek almış olduğu riski minimize etmek adına size zorunlu tutabilir. Kabul etmemeniz durumunda banka size daha yüksek bir faiz oranı sunar. Detaylı bilgi almak ve hesaplama yapmak için kredi dosya masrafı hesaplama sayfamızı ziyaret edin. 

Toplam Kredi Maliyeti Nedir?

İster masrafsız kredi, ister masraflı kredi kullanın burada dikkat edilmesi gereken en önemli nokta toplam kredi maliyetiniz olmalı. Sıfır, masrafsız kredide yer alan faiz oranı; masraflı krediye(sigorta ve tahsis ücreti olan) göre daha yüksek olur. Bu nedenle toplam kredi maliyeti daha düşük olan kredi seçilmeli. Detaylı bilgi için kredi maliyet oranı hesaplamasayfamızı ziyaret edin. 

Kampanyalı Krediler

Yılın bazı dönemlerinde bankalar çeşitli indirimlere giderek müşterilerine en uygun kredi tekliflerini sunar. Tatil kredisi, bayram kredisi gibi özel kampanyalı krediler düzenlenir. Toplam kredi maliyetlerini düşürmek adına bu kampanya fırsatlarını kaçırmamak gerekir.

Sonuç Olarak

İhtiyaç kredileri genellikle acil nakit ihtiyaçlarını karşılayabilmek adına başvurulan bir yoldur. Bankalar için en riskli kredi olması nedeniyle faiz oranları ve kredi masrafları yüksek tutulur. Banka seçimine karar verirken dikkat edilmesi gereken tek ve en önemli nokta faiz oranı değil toplam geri ödeme maliyetidir.

“Bu yazının tüm kullanım hakları Hesapkurdu.com‘a aittir. Başka mecralarda kullanılması veya alıntı yapılması ancak orijinal yazıya link verilerek referans gösterilmesi şartıyla mümkündür.”

Yazar Hakkında

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu.com kullanıcıları için bilgilendirici içerikler ve hesaplama araçları hazırlayan, kredi, sigorta ve tüm bireysel finans konularında uzmanlığa sahip, araştırmaya ve bilgi doğruluğuna önem veren finansal danışman ekibi.

Hesapkurdu.com kullanıcıları için bilgilendirici içerikler ve hesaplama araçları hazırlayan, kredi, sigorta ve tüm bireysel finans konularında uzmanlığa sahip, araştırmaya ve bilgi doğruluğuna önem veren finansal danışman ekibi.

Yazara Soru Sor

Adres: İçerenköy Mah., Değirmen Yolu Cad. Nuh Plaza 37/2 34752 Ataşehir/İstanbul
MERSİS Numarası: 0577050290800014
Tel: 0(216) 570-0707 E-posta: bilgi@hesapkurdu.com

Hesapkurdu logo

Copyright © 2021 - Konut Kredisi Com Tr Dan. A.Ş. Tüm Hakları Saklıdır.