HesapKurdu logo

Emeklilere Özel İhtiyaç Kredileri

Güncelleme: 24.01.2023
Yayımlama: 15.02.2016
Paylaş
İçindekiler

Bankaların başta gelen ihtiyaç kredisi ürünlerinden biri de emeklilere özel olarak sunulan kredi ürünleridir. Bunun nedeni emeklilere verilen kredilerin geri ödenmeme riskinin çok olmaması ve emekli maaşını kendi bankasına taşıma veya kendi bankasında tutma istediği yatmaktadır. Bunların yanında, otomatik ödeme talimatları, kredi kartı kullanımı, paranın hesapta tutulması gibi ek birçok kazançları da mevcuttur.

Belirtmiş olduğumuz bu sebeplerden dolayı eğer kredi notunda çok fazla problem yoksa bankalardan en kolay kredi kullanacak müşteri profillerinin başında, emekliler gelmektedir.


Emeklilik yaş ve prim hesaplaması için ne zaman emekli olurum sayfamızı, emekli olunca ne kadar maaş alınacağının hesaplaması içim emekli maaşı hesaplama sayfamızı ziyaret edin.

Emekliler En Fazla Ne Kadar Kredi Kullanabilir?

Bankaların kampanyasına ve emekli olan kişinin ek geliri olup, olmamasına göre değişiklik gösteren bir durumdur. Ancak bir genelleme yaparsak, ortalama emekli maaşının 10-12 katı arasında bir kredi kullanımı gerçekleştirebilir. 

Güncel ihtiyaç kredisi faiz oranlarını görmek için ihtiyaç kredisi faiz oranları sayfamızı ziyaret edin. Ayrıca bankaların emeklilere özel maaş promosyonları hakkında bilgi almak için emekli maaşı banka promosyonu sayfamızı ziyaret edin.

Üç Ayda Bir Emekli Maaşı Alıyorum, Kredi Kullanabilir miyim?

Emekli maaşını üç ayda bir alan kişiler için bankaların özel olarak kredileri mevcut. Ancak, kredi ödemeleri üç ayda bir yapıldığı için aylık ödemeli olarak alınan kredilerden toplamda daha fazla bir faiz ödemesi yapılmaktadır. 

Emekliklere Özel Kredi Faiz Oranları Diğer Kredilerden Daha Uygun mu? 

Kredi faiz oranları belirlenirken, kredinin ödenmeme durumu da göz önüne alınmaktadır. Bundan dolayı, ödenmeme riski daha düşük olan teminatlı kredilerin faiz oranları biraz daha düşük olmaktadır. Aynı mantık ile emekli maaşı alan kişi için kesin bir gelir olmasından dolayı, risk düşmekte buda kredi faiz oranlarını aşağıya çekmektedir. Ancak, emekli maaşlarına verilen kredi tutarlarının düşük olmasından dolayı, toplamda ödenecek faiz yükü çok az değişmektedir. 

PTT üzerinden kredi veren bankalar hakkında detaylı bilgi için PTT kredi yazımızı inceleyin.

Kredi Taksitleri Emekli Maaşımdan Direk Kesiliyor mu?

Çekilen kredi taksitlerinin direk emekli maaşından düşülmesi, ancak bankaya otomatik ödeme talimatı verilmesi ile mümkündür. Zaten emekli maaşınızı almadığınız bankadan kredi kullanmanız durumunda, kredi kullanılan hesaba özel otomatik ödeme talimatı vermediğiniz sürece herhangi bir ödeme olmayacaktır. Öte yandan krediyi emekli maaşınızı aldığınız bankadan bile alıyorsanız, özel olarak talimat vermeniz gerekmektedir. (Kredi kullanılan banka ile emekli maaşının alındığı banka aynı olması durumunda, kredi evrakları imzalatılırken genellikle otomatik ödeme talimatı da alınmaktadır.)

Kaç Yaşıma Kadar Kredi Kullanabiliyorum?

İhtiyaç kredilerinde bankalar ağırlıklı olarak vade bitimine göre 70 yaşı, kredi kullanmak için üst sınır olarak belirlemektedir. Bunun nedeni sigorta şirketlerinin 70 yaş üzeri kredilerde hayat sigortası yapmaya çok fazla yanaşmak istememelerinden kaynaklanmaktır. Yaş hesaplaması bankalarda vade bitimine göre yapılmaktadır. Yani, bir kişi 68 yaşındaysa, vade bitiminde 71 yaşında olacağı için 36 ay vadeli krediyi, 70 yaş sınırı uygulanan bir bankada kullanamaz. Ancak, 24 ay vadeli bir kredi kullanabilir. Yapmış olduğumuz bu hesaplama konut kredisi yaş sınırı içinde kullanılmaktadır.

Emekli Maaşım Üzerine Kredi Çekerken Hayat Sigortası Zorunlu mu?

Kredi işlemlerinde Zorunlu Deprem Sigortası (ZDS) hariç herhangi bir sigorta zorunlu tutulamıyor. Zorunlu Deprem Sigortası ’da ipotekli ihtiyaç kredi haricinde istenmediği için ne hayat sigortası nede başka bir sigorta zorunlu tutulamaz. Ancak, emeklilik için verilen kredilerde bankalar genellikle hayat sigortası yapılmasını istiyor. Bu durumda kredi kullanacak kişiye bu sigortayı yaptırmayı zorunlu tutmasalar da hayat sigortası yapılmadığı sürece kredi kullandırımı yapmayabilirler.

Emekli maaşınız haricinde herhangi bir ek geliriniz olması durumunda bankalar bunu da baz alarak daha büyük tutarlar ile kredi kullandırabilirler. Bunun için ek gelirin kredi kullanacak kişinin üzerine olması, kayıtlandırılabilmesi ve düzenli olması yeterlidir.

Gelirinize göre ne kadar kredi çekebileceğinizi öğrenmek ne kadar kredi çekebilirim hesaplama aracımızı kullanın.

Kredi Ödenmediği Zaman Emekli Maaşına Haciz Gelir mi?

Kredi ve kredi kartı işlemleri bir borç alacak ilişkisi olmasından dolayı emekli maaşı, bankalardaki hesaplar, gayrimenkullere belirli kurallara göre haciz gelebilir. Emekli maaşınız en fazla 1/4’une haciz gelebilse de bankanın avukatı maaşa hesabına tedbir koydurarak, maaşının çekilmesini de engelleyebilir. Öte yandan maaş dışındaki tüm gelirlerin tamamına haciz işlemi yapılabilir.

Burada borç alan kişinin, alacaklısına borcunu ödememe durumu vardır. Yani, alacaklının banka olmasının herhangi bir önemi yoktur. Bundan dolayı ilgili bütün yasaların neredeyse tamamı alacaklı tarafınadır. Bankalar ile bu şekilde bir durumu olan kişilerin izleyecekleri en doğru yol ise bankalar ile anlaşma sağlamaya çalışmaktır.

“Bu yazının tüm kullanım hakları Hesapkurdu.com‘a aittir. Başka mecralarda kullanılması veya alıntı yapılması ancak orijinal yazıya link verilerek referans gösterilmesi şartıyla mümkündür.”

Yazar Hakkında

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu.com kullanıcıları için bilgilendirici içerikler ve hesaplama araçları hazırlayan, kredi, sigorta ve tüm bireysel finans konularında uzmanlığa sahip, araştırmaya ve bilgi doğruluğuna önem veren finansal danışman ekibi.

Hesapkurdu.com kullanıcıları için bilgilendirici içerikler ve hesaplama araçları hazırlayan, kredi, sigorta ve tüm bireysel finans konularında uzmanlığa sahip, araştırmaya ve bilgi doğruluğuna önem veren finansal danışman ekibi.

Yazara Soru Sor
Hesapkurdu logo

Copyright © 2023 BHL Turkey Teknoloji A.Ş.
Tüm Hakları Saklıdır.
Sigorta aracısı Koalay.com, Hesapkurdu.com iştirakidir.
Merdivenköy Mah. Bora Sok. Nidakule
Göztepe Blok No:1-3 İç Kap No:58/61
Kadıköy/İSTANBUL
MERSİS Numarası: 0577050290800014
0(216) 570 0707 bilgi@hesapkurdu.com

Sosyal Medyadan Bizi Takip Edebilirsiniz

FacebookMediumTwitter InstagramLinkedInYoutube

Hesapkurdu.com anlaşmalı olduğu bankalarla “Destek Hizmet Kuruluşu” olarak çalışmaktadır. Sunulan destek hizmeti BDDK’nın 05.11.2011 tarihli yönetmeliğine göre denetlenmektedir.